Xenon ve Muayne

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Fætih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar dayımın s40'ı muayneye götürdüm bugün ve garip bir olayla karşılaştım :) araçta fabrikasyon xenon var ve muayneden geçemedim :D nedeni ise xenon olan araçların arka tekerleklerin orda bir sensör varmış ve aracın önü havaya kalkıp indikçe otomatik olarak ayarlıyormuş. tabi bizim arabadaki bozulmuş çalışmadığı için geçemedik :) yani aracımın far motoru var diye güvenmeyin sanayiden 2 tane halojen far takıp öyle gidin...

Evet arka aks üzerinde xenon seviye sensörü olması gerekiyor.Yoksa geçmez.

arkadaşlar dayımın s40'ı muayneye götürdüm bugün ve garip bir olayla karşılaştım :) araçta fabrikasyon xenon var ve muayneden geçemedim :D nedeni ise xenon olan araçların arka tekerleklerin orda bir sensör varmış ve aracın önü havaya kalkıp indikçe otomatik olarak ayarlıyormuş. tabi bizim arabadaki bozulmuş çalışmadığı için geçemedik :) yani aracımın far motoru var diye güvenmeyin sanayiden 2 tane halojen far takıp öyle gidin...

yani bozuk oldugunu onceden bilseniz, yine yaniniza 2 tane halojen alip oylemi gidecektiniz onu merak ettim ? :)
normalde far ayari yapan kisiler bunu bilmesi lazim..sizin orda nasil yapiyorlar bilmiyorum ama burda arabanin onunu yuksek bir yere cikarip oyle far ayari yapip ve ondan sonrasi arkasini kaldirip ayni islemi yapiyorlar.bu sayade far motorunun bozuk oldugunu anlayabilirsiniz...

yeni bişe daha öğrenmiş olduk.

Bu zaten çoktandır bilinen birşey.Sanırım sensör olup olmadığını ve çalışıp çalışmadığını kontrol ettirip öyle gitmek lazım.Fakat anlamadığım şey, nasıl bir test yöntemi uyguluyorlar.Açıkçası aklıma fıkra tadında fikirler geliyor :)

Malüm TÜV istasyonlarının hepsinde kanal var, aracın önünü kaldırıp ön takıma baktıklarına göre aynı düzenek kullanılabilir.

kontağı ilk çevirdiğinizde farlar otomatik olarak aşağı yukarı oynar. sistemi bir yerde kontrol etmiş olur. aksi halde yol bilgisayarında uyarı verir diye biliyorum ben. tech2 bağlantısı ile sistem sorgulamasıda mevcut.

Malüm TÜV istasyonlarının hepsinde kanal var, aracın önünü kaldırıp ön takıma baktıklarına göre aynı düzenek kullanılabilir.

Geçende bir resim eklemişlerdi forum içinde bir konuda.O resimden anladığım kadarıyla salıncak hareketine bağlı bir açı ayarı var.Eğer civalı sistem gibi bir sistem mevcutsa dediğiniz olabilir.Fakat direk salıncak bağlantısından uyarı alıyorsa önü kaldırsanızda salıncak hareket etmez sensör çalışmaz.

peki beyler sislerdeki xenonlar ıcın durum nedir....olduki muayneden xenonlu sisler gecmio dyelim vede muaynede sisler calısmadı agır kusur mu olur hafıf kusurla gecermıyım ??

Far ayarsızlıklarının ağır kusurlu olduğu dönemde, sol sis farım ayarsız diye sorun çıkarmışlardı. Her muayeneye gittiğimde farlarla beraber sis farlarımda kontrol edildi, yani sis farları da normal farlar gibi kontrol ediliyor. Sis farlarındaki xenonlarla ilgili bir bilgim yok.

Geri