Yağ Seçimi ???

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan hsnmsn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Castrol magnatec te 10w40 ve senin otomobilin olan gsi ın fabrika verileri ise 10w40 veya 20w 50 kullan diyor ama arkasına da şunu eklemiş iklime göre ....

Hadi bakalım :)

10w40 a, neden bu kadar takildin Cengiz ne yeni ne eski hicbir arabamda kullanmadim bir tek Oguzhan demis zaten, digerleri bende dahil 0w40 mobil 1 demisiz:D

üst değeri 40 olan yağlar türkiye için olmuyor onu anlatmaya çalışıyorum yağın full sentetik olup aşırı ısı altında yanmaması ve çok fazla kaliteli olması bir şey ifade etmiyor çünkü dış hava ısısı 30 dereceyi geçtiği zaman üst değeri 40 olan yağlar fazla inceliyor kendi özelliğini yitirmesede koruma yapamıyor.

Bir de 10w40 opellerde en çok kullanılan yağ fabrikası bile menem iş yaparmış gibi 10w40 ı doldurup satıyor halbuki o bile tıpkı fan müşürlerinde olduğu gibi soğuk ülkeler için uygun bir değer

Bir de ben uzun süredir 20w50 kullanıyorum işin ilginci yağı değiştirdiğim anda otomobilde fark oldu öyle belli belirsiz ve az bir farkta değil motorun çekişi arttı bayılması çok azaldı gürültüsü azaldı ve dahası haynes kataloğunda da opel için 10w40 ve 20W50 verdiğini ve iklime göre ayırdığını gördüm yani 20w50 yi fabrika bile tavsiye etmiş iklim dediği de tabiiki sıcak iklim olan yerlerde 20w50 olacak anlamında olmalı

Eski Astramız da 10w40 mobil1 kullanırdık oradan kalmış aklımda:o:o işdiki aracımda 0w30 Castrol edge kullanyorum.

Ben corsa Gsi 98' imde yeni bakım yaptım fiyatları yazıyım belki bir fikir oluşturur :

Orjinal Gm 10w40 motor yağı : 50 tl

yağ filtresi,benzin filtresi,hava filtresi,polen filtresi,4 adet bosch buji değişim dahil toplamda hepsine

120 tl ödedim. filtreler 10' ar tl bujiler 30

10-40 kullanıp motorunda 5000 km tamamlayamadan yağ eksilmesi olan yok mu peki

Geri