Yağ Seçimi ???

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan hsnmsn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
bu konuda bilgisi olan form ustaları konuya açoklık getirse iyi olacak aynı serviste hep aynı marka yağ kullanılıyor servis olduğu için bakmıyorum ben açıkcası ama servis değişince yağda değişiyor.net bir bilgisi olan yok bence bu konuda.diğer bir konuda araç yağ eksiltince tamamlanıyor ama servis açık yağ koyduğu için ne olduğunu bilmiyoruz en azından ben bilmiyorum...

opellerin kronik sorunu yağ eksiltmenin sebebi ...fan müüşürünün geç açması yani sıcak çalışması motorun ve yağ seçiminde yanlış tercih mi?

konuu okudum kafam iyice karıştı. vectra 2000 cdx ime çarşamba günü yağ değişimi yapmayı düşünüyorum. ankarada olanların yardımcı olmasını rice ediyorum. iyi bi usta tavsiyesi veya yağ tavsiyes olarak

size çok kısaca açıklayım
yağlarda api normu vardır yani amerikan petrol endüstirisi normu
benzinlilerde s olarak dizellerde c olarak başlar
örnek olarak
S A serisi eski teknoloji bir yağdır şu an en son norm S L serisidir
motor yağı alırken api normuna uygun yağ alın yani her 10 40 yağ sizin motorunuza göre olmayabilir nerden mi biliyorum Shell de Eğitimini aldım

Yağ şöyle oluşur
Baz yağ+ Katıklar
Dünyada baz yağ üreten 5 firma var
1.si Sheron (Shell)
2. Hi tec
3. Henkel
yani aldığınız çoğu yağda shelin parmağı var

Ben aracımda mobil 10 40 kullanıyorum nedenmi 20 50 kullanmıyorum çünkü 20 50 ısınana kadar gerekli yerlere ulaşmaz ve gerekli film şeridini çekemez 5-30 da kullanabilirim 5 30 heryere ulaşır ama yüksek sıcaklık ve basınç altında efektifliğini kaybeder

Bende 20w50 nin özellikle soğukta iyi olduğunu savunmuyorum ama diğer taraftan üst değeri 40 olan yağlar bence aşırı sıcaklarda ince kalıyor. Pahalı olmasa en ideali 10-40 değil 10-50 aslında

Bende 20w50 nin özellikle soğukta iyi olduğunu savunmuyorum ama diğer taraftan üst değeri 40 olan yağlar bence aşırı sıcaklarda ince kalıyor. Pahalı olmasa en ideali 10-40 değil 10-50 aslında

çok doğru 10 40 bizim araçlar için ideal
yüksek performans varsa 10 60
ama önemli olan API normu

arkadaşlar bugün yağı değiştirdim.usta 5 30 koyalım dedi. koydu.5 litre yağ ve filtreyle beraber 90 tl verdim.çok geldi bana sizce nasıl.

Bence özellikle yaz için yanlış yağ ama bu aralar nedense opelde moda oldu

Geri