Yakıt tüketimi hakkında yardım lütfen.

şunu da eklemek istiyorum.geçen hafta sonu sivas tarafına gittim.depom tam boşaldıkdan sonra 110 tl ye depoyu fulledim.yaklaşık 41 lt lpg aldım 520 km gittikden sonra lpg tamamen bitti. yani 0,21 krş yakmış oldu.ortalama hız 110 km.

bu kadar alakasız değerler nasıl olabiliyor anlamıyorum.kesinlikle şehir içi tüketiminde bir sorun var.

şunu da eklemek istiyorum.geçen hafta sonu sivas tarafına gittim.depom tam boşaldıkdan sonra 110 tl ye depoyu fulledim.yaklaşık 41 lt lpg aldım 520 km gittikden sonra lpg tamamen bitti. yani 0,21 krş yakmış oldu.ortalama hız 110 km.

bu kadar alakasız değerler nasıl olabiliyor anlamıyorum.kesinlikle şehir içi tüketiminde bir sorun var.

Sorunun çözüleceğini pek sanmıyorum ama sorun olarak da görmüyorum. Eğer bir çözüm bulursan paylaşır isen bende de aynı dert var. Ama benim tek dezavantajım aracım tek nokta. Onun etkisi fazla oluyor. Full enjeksiyonlu araçlar kadar az yakmasını beklemiyorum ama arada 10 kuruş olsa sorun değilde çok fark var.

işde bende bu ilginçlik üzerine size danışmak istedim.Bir önceki eski arabamla bile aynı yolda aynı şartlarda 26-28 krşluk yakıt değerinden sonra bir anda otomatik olduğu için 40-42 krşlara çıkmak bana da şaşırtıcı geldi.Ama bence bir sorun var içim elvermiyor bu şekilde olmasına.fabrika değeri 10-11 lt olan bir arabanın 15-16 lt lpg tüketmesi mantıksız geliyor.hadi olsunda 12-13 lt tüketim olsun.

Otomatik araç söylendiği gibi fazla yakıt tüketmez. Bende manuel Vectra B otomatik Vecra A var, ikisi de 2000 cc ve LPG'siz. Hemen hemen ikisi de aynı değerlerde yakıt tüketiyor (hatta otomatik olan şehir içinde biraz daha az yakıt tüketiyor, o da daha hafif ve daha düşük beygir gücünden olsa gerek)

Dediğim şey doğru işte. Araçların tüketim değerleri hesaplanırken şehir içi kullanımlar sağlıklı değerler vermez. Bir araç şehir içinde 11 litre benzin yakarsa bu değer şehir dışı kullanımlarda 8 litreye kadar düşer (ortalama değerler baz alındığında), senin aracında bu değişim neredeyse % 100, bu fark da senin şehir içi araç kullanım karakterinle, gittiğin yolların yapısıyla, trafiğin yoğunluğuyla, dur/kalk sıklığıyla, gidilen mesafe ile birebir ilgilidir.

Otomatik araç söylendiği gibi fazla yakıt tüketmez. Bende manuel Vectra B otomatik Vecra A var, ikisi de 2000 cc ve LPG'siz. Hemen hemen ikisi de aynı değerlerde yakıt tüketiyor (hatta otomatik olan şehir içinde biraz daha az yakıt tüketiyor, o da daha hafif ve daha düşük beygir gücünden olsa gerek)

Dediğim şey doğru işte. Araçların tüketim değerleri hesaplanırken şehir içi kullanımlar sağlıklı değerler vermez. Bir araç şehir içinde 11 litre benzin yakarsa bu değer şehir dışı kullanımlarda 8 litreye kadar düşer (ortalama değerler baz alındığında), senin aracında bu değişim neredeyse % 100, bu fark da senin şehir içi araç kullanım karakterinle, gittiğin yolların yapısıyla, trafiğin yoğunluğuyla, dur/kalk sıklığıyla, gidilen mesafe ile birebir ilgilidir.

hocam dediklerinize aynen katılıyorum.bende buna anlam veremiyorum.Araç olarak bu benim 6-7.aracım felan.Aracı her zaman uygun devirde kullanırım.Kolay kolay spor moda felan da almam.bir önceki araçlarımda imkanı yok bu değerleri görmedim.gittiğim kullandığım yollar hep aynı aldığım istasyon aynı.Cumartesi ustalığına güvendiğim daha önceki iki aracıma ve tanıdıklarıma lpg dönüşümü yaptırdığım ustamın yanına gideceğim.Sorunum çözülür diye ümid ediyorum.

Araba manuelde olsa otomatikde olsa olayın özü senin gaza nasıl bastığınla ilgilidir.

hocam dediklerinize aynen katılıyorum.bende buna anlam veremiyorum.Araç olarak bu benim 6-7.aracım felan.Aracı her zaman uygun devirde kullanırım.Kolay kolay spor moda felan da almam.bir önceki araçlarımda imkanı yok bu değerleri görmedim.gittiğim kullandığım yollar hep aynı aldığım istasyon aynı.Cumartesi ustalığına güvendiğim daha önceki iki aracıma ve tanıdıklarıma lpg dönüşümü yaptırdığım ustamın yanına gideceğim.Sorunum çözülür diye ümid ediyorum.

Boşuna aracını ona buna kurcalatma derim, içinin rahat etmesi için bakım yaptırabilirsin. Görüşüme göre araç arızalı olsa şehir dışı kullanımında 21 kuruş yakar mıydı? Otomatik araç kullanımına alışana kadar biraz sabret, eski aracın ile yeni aracını yakıt bakımından mukayese etme, iki aracın motorları ile ağırlıkları birbirinden farklı. Kalkışlarda ve hızlanmalarda gaza yüklenmezsen tahminime göre % 25 civarında tasarruf elde edersin. Mesela benim kalkışlardaki yakıt tüketim değerlerim; gazı köklersem 40 litre ve üzeri, normal kalkışlarda 30 litre civarı, en yumuşak kalkışlarda 25 litre ve altı şeklinde. Dikkat edilirse sert kalkış ile normal kalkış arasında 10 litrelik bir tüketim değeri var. Tavsiyem vitesi devamlı D konumunda kullan (1-2-3 vitesleri dik rampa inişlerinde motor freninden faydalanmak için kullan), yavaş kalkış yapıp aracı ağır ağır hızlandır, göreceksin yakıt tüketimin azalacaktır.

Savaş abiye katılıyorum ilk kalkış ve serilik yakıt tüketimini direk etkiliyor. Gaz pedalının altında tabiri caizse yumurta varmış gibi basmak lazım.

Savaş abiye katılıyorum ilk kalkış ve serilik yakıt tüketimini direk etkiliyor. Gaz pedalının altında tabiri caizse yumurta varmış gibi basmak lazım.

Öyle araç sürmekte adamı prostat ediyor yaw :D

Öyle araç sürmekte adamı prostat ediyor yaw :D

Devamlı öyle tin tin gitmeyeceksin ki, araba hızlandıkça sen de ocağın altını açacaksın (senin araç LPG'li ya) :maden:

Abim şimdi biraz mantık yürüttüğüm de bizim araçlar da olan sistem ilkel bir vana var o vana ne kadar açık ise araca direk gelen bir gaz var. Bizim araçlarda gaz pedalına basmamız pek bir şey ifade etmiyor. Sadece boğaz kelebeği sayesinde yanma odasına daha çıkan gazın yani vanadan gelen gazın miktarı artıyor ama gelen gaz aynı gaz gaz pedalına az basmak bizim araçlar da sadece havaya gazın uçmasına neden oluyor ama enjeksiyonlu araçlar da gaza bastıkça gaz akımı artıyor ve buda pedala ne kadar az basarsan o kadar az gaz akışı oluyor.

Geri