Yakıt Tüketimi Problemi

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Arkadaşlar;

Arabam; 1995 model OPEL Astra F Caravan 1.6 8V otomatik vites, 161.000 km'de ve motor kodu ise C16SE'dir.

Arabamı 143.000 km'de 2005 yılında aldım. Geçtiğimiz Nisan ayında ATİKER sıralı sistem LPG takıldı.

Son 2 seferde 30 TL'lik gazla 115 km. ve 100 km. yol katettim. LPG'nin litresi 1.93 TL civarında. Yani 100 km'de 15 litre civarı bir tüketim var. Daha önceden de benzinde de bir yakıt tüketimi problemim vardı. Fakat benzinde bütçem elvermediğinden denemek için depoyu fulleyip tüketim kontrolü yapamadım. Ancak arabanın kullanma kılavuzunda şehir içi en fazla 10.2 litre yazıyor.

Arabayı daha çok şehir içi kısa mesafe kullanıyorum. Mesela; Sabah 2,5 km. gidiyorum. Arabayı park ediyorum. 5 saat sonra aynı mesafeyi katedip eve geri dönüyorum. Bazen bu 6 km. oluyor, bazen 15 km. oluyor. Fakat ilk söylediğim 2,5 km mesafeyi haftada 3 kez kesin yapmam gerekiyor. Yolda da bir hayli dur-kalk mecburiyeti var. İzmir'de Şemikler-Atakent yolunu bilenler bu dur kalkları iyi bilir.

- GM marka 5W30 Tam Sentetik motor yağı bu yılın başında değişti.
- Mobil ATF220 marka otomatik şanzıman yağı ilkbaharda değişti.
- GM marka bujiler yaz başında değişti.
- 4 adet MONROE marka amortisör ve 4 adet MICHELIN Energy Saver lastik 15 gün kadar önce 2 gün arayla değişti.

Şimdi sizce bu tüketim değeri normal mi? Değilse ne yapmam lazım?

Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Son düzenleme:

m3karaca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.mahmutkaraca.com
öncelikle "kılavuzunda şehir içi en fazla 10.2 litre yazıyor." yazmışsın bu değer benzin için geçerli sen LPG den bahsediyorsun
otomatik araç ile bu değerler normal bence
bende çok denemiştim bir zamanlar sonunda sattım
bence bir de uzun yolda dene yaktığına saşıracaksın manuel araçtan bile az yakacaktır

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kullanım şartlarına göre değerler normal gibi.
Bahsettiğiniz mesafede aracın motorunun ısınmadığını , üstünede dur-kalk trafiğinin olduğunu düşünürsek (ki otomatik viteste dur kalk daha fazla yakıt tüketimidir) ,
tüketim normal.Taki ne zaman depoyu doldurur uzun soluklu sayılabilecek bir kulanımda bulunup ölçerseniz çok çok daha az yaktığını göreceksiniz.

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
öncelikle "kılavuzunda şehir içi en fazla 10.2 litre yazıyor." yazmışsın bu değer benzin için geçerli sen LPG den bahsediyorsun
otomatik araç ile bu değerler normal bence
bende çok denemiştim bir zamanlar sonunda sattım
bence bir de uzun yolda dene yaktığına saşıracaksın manuel araçtan bile az yakacaktır

O değerin benzin için olduğunu biliyorum. LPG'nin litre bazında %20 kadar fazla yaktığını da biliyorum. Bu nedenle benzinde tüketim testini yapamadığımı yazdığım cümleden sonra yazdım. :) (Bu smileyi sevmiyorum. Minik bir gülümsemeye şebeklik havası katıyor. Gülümseme olarak kabul edin lütfen.)

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Kullanım şartlarına göre değerler normal gibi.
Bahsettiğiniz mesafede aracın motorunun ısınmadığını , üstünede dur-kalk trafiğinin olduğunu düşünürsek (ki otomatik viteste dur kalk daha fazla yakıt tüketimidir) ,
tüketim normal.Taki ne zaman depoyu doldurur uzun soluklu sayılabilecek bir kulanımda bulunup ölçerseniz çok çok daha az yaktığını göreceksiniz.

Yazın İstanbul'a gittim. LPG depom 37 litre. %80'i kadar gaz aldığını varsayarsak.

En fazla 37 x 0.80 = 29.6 litre kadar gaz alıyor.

Bir depoyla;
Giderken 258 km. gittim. 30 km'si şehir içiydi. Klima kapalı. Hız genelde 90-110 km/h arası.
Gelirken 321 km. geldim. Tamamı şehir dışı. Klima kapalı. Hız genelde 90-110 km/h arası.
Gidiş ve gelişte arabada ben dahil 3 kişi ve tam dolu bagaj vardı. Toplam 350 kg. yük diyebiliriz.

Son düzenleme:

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kısa mesafe diyorsun. Araba ısınmıyor. Tüketim fazla olur. Motor soğuk, dur kalklar fazla, tüketimin fazla olması normal üstelik otomatik. Bir problem yok.

savassutcu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende opel astra var g kasa 2006 ortalama 6.6 ile 7.5 litre yakıyor 100 km de yuklu halde..

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Kılavuzda 10.2 yazıyor ama o değer 1995 yılında henüz 15 yaşına gelmemiş bir araç için:)
Şartları düşünürsek 15 litre lpg normal görünüyor.