Yedek su deposunda köpüklenme

Geçmiş olsun, büyük bir sorun olmaması sevindirici bir durum. Arabanız konusunda yaşadığınız tedirginliği anlayabiliyorum. Arabamı yeni aldığımda ben debuna benzer birçok şeye fazlasıyla takılıyordum. Sonra arabamı tanıdıkça neresinde neyi var iyice öğrendikçe normale döndüm :) Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Kazasız, arızasız, güle güle binmeniz dileklerimle...

Çok teşekkür ederim. :) Ben de 1-2 haftaya normale dönücem inşallah. :) Şu an hala tedirginliklerim var ama alışıyorum kullandıkça. Hepimize kazasız, arızasız sürüşler..

tavsiyem kısa zamanda sistemdeki sıvıyı boşaltıp su ile iyice durulayın ve maximum 50/50 kırmızı antifriz saf su karışımını dışarıda yapıp sisteme doldurun...
inanın bir kaç aydır araştırmadığım yerli yabancı site kalmadı antfriz konusunda... lanet şeyin farklı iki markasının bile karıştırılması riskli...
fazlası yazın soğutma performansını düşürüyor. azı soğukta korumuyor. normal su kireç yapıyor...
ben mesela son 6 ayda 3. ye değiştireceğim... daha önce benden habersiz sisteme çeşme suyu eklemiş ustalar... riske girmeye değmez antfrizin 3 litresi 25-30 lira...

tavsiyem kısa zamanda sistemdeki sıvıyı boşaltıp su ile iyice durulayın ve maximum 50/50 kırmızı antifriz saf su karışımını dışarıda yapıp sisteme doldurun...
inanın bir kaç aydır araştırmadığım yerli yabancı site kalmadı antfriz konusunda... lanet şeyin farklı iki markasının bile karıştırılması riskli...
fazlası yazın soğutma performansını düşürüyor. azı soğukta korumuyor. normal su kireç yapıyor...
ben mesela son 6 ayda 3. ye değiştireceğim... daha önce benden habersiz sisteme çeşme suyu eklemiş ustalar... riske girmeye değmez antfrizin 3 litresi 25-30 lira...

Sonraki bakımda kırmızıyla değiştiricem. Boşaltma işini kendim yapabilsem ve tekrar doldurduğumda hava kalmayacağına emin olsam şimdi de yapardım da neyse artık. Yaz bakımını yaptırırken hallederim onu da. Kaç litre su alıyor bizim radyatörler, 8 litre diye okudum ama emin de değilim.. Bir de evde su içtiğimiz 5 aşamalı reverse osmos su arıtma cihazı var, bunun suyunu kullansam olur heralde dimi?

Sonraki bakımda kırmızıyla değiştiricem. Boşaltma işini kendim yapabilsem ve tekrar doldurduğumda hava kalmayacağına emin olsam şimdi de yapardım da neyse artık. Yaz bakımını yaptırırken hallederim onu da. Kaç litre su alıyor bizim radyatörler, 8 litre diye okudum ama emin de değilim.. Bir de evde su içtiğimiz 5 aşamalı reverse osmos su arıtma cihazı var, bunun suyunu kullansam olur heralde dimi?

Su arıtmanın suyu kullanılabilir muhtemelen.yada benzinliklerde satılan saf su alınabilir.litresi max 2 lira. Bloktaki su boşaltılamıyor tek sıkıntı o. Bakımda ihmal etmeyin değiştirtin mutlaka.

usta sıkıntı yok demiş ama siz yinede arada kontrol edin yedek su kabını conta olmasada araç bir yerden suya yağ karıştırıyor olabilir aracınız benzinli olsaydı köpük sarı olurdu ama dizel olduğu için koyu kahve gri ve siyah tonlarında olur yağ rengi

usta sıkıntı yok demiş ama siz yinede arada kontrol edin yedek su kabını conta olmasada araç bir yerden suya yağ karıştırıyor olabilir aracınız benzinli olsaydı köpük sarı olurdu ama dizel olduğu için koyu kahve gri ve siyah tonlarında olur yağ rengi

Tabi tabi, sürekli kontrolüm altında zaten. Bu konularda fazlasıyla temkinliyimdir. Köpük gayet altın sarısı tonlardaydı, koyu tonlarda değildi. Büyük ihtimal uzun bir süre değiştirilmediğindendi sanırım ama çok korkuttu beni. Motor yağında da en ufak bir köpüklenme gözlemlemiyorum şu an. Bakalım kullandıkça görücem artık.

Ve iyi haber.. Conta yanık değilmiş. :) Uzun süre radyatör suyu değiştirilmemiş araçta. O yüzden kirlilik varmış. Radyatörü temizleyip kırmızı antifriz koyacakmış usta şimdi. Akşam arabayı alıyorum. Kırmızı antifriz de radyatörü delmese bari :)

Demiştim çok önemli bi sorun olacağını sanmıyorum diye..
Geçmiş olsun :)

Geri