Yeni Opel Corsa nasıl?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ar19
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Sevgili kardeşim AR19,depoyu tam doldurdum ve 910km yol yaptım.Tabiki ibre boynu bükük,dayanamayıp pompaya yanaştım.Ama eminim ki 930 km'ye de gelebilirdi.Araç ilk zamanlar çok az da olsa biraz fazla yakacaktır.Ama emin ol ki en az yakan araçlarda ilk üçün içinde en kafa sırada bir arabadır.Ama peugeot da opel kadar az yakar.Ama kullanmayı bilene...Benzinli bir arabayı dizel gibi kullanan adamlar,bağırıyorlar,masraflı diye,sorunlu diye,benzinli gibi değil diye...Bu aralar çok yoğunum,1-2 hafta içinde bir çok kişinin ilgisini çekecek bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.Neyse,20bin km bile olsa farketmez...Trafiğe girdiğin an yakıt konusu sürekli kafada canlanan bir dinamik...Keşke şu yoldan değil de buradan girseydim gibi...Benim böyle bir derdim yok :) (zaman problemi hariç).Dizel motorları tanıyan,bilen insanlar için,tabi uygun değerlerdeki katkıları da nadiren de olsa kullanarak,15-20bin km'de bakımları da yaptırarak,bir benzinli motordan çok ama çok daha uzun sürede ve güçte kullanmak mümkündür.Dizel motorlar benzinli motorlara göre çok daha yüksek tork üretir.Bu da zaten ,-neden bütün ağır vasıtalar dizel,neden iş makinaları dizel? gibi soruların cevabıdır.Hiç zorlanmadan çok büyük ivmelenme gerçekleştirir.Tork zaten budur.Söylenenlere pek kulak asma,Tork ve hp arasındaki fark nedir dediğinde bile bilerek cevap verebilecek adam sayısı azdır.Bu benim ilk opelim değil,son da olmayacak...Ama kardeşim dizel düşünüyosan tek kelimeyle söylüyorum,ya fiat ya da opel...CDTİ teklonojisi başka bir şey.Bu gün euro dizelin litresi 2.38 ytl olmuş :)

Bak kardeşim kullanıma göre değişicektir ama...
Benim araba 125 ykr yiyor tam hesaplamalara göre
(depoyu 3 kere tam doldurdum ve hepsinin aritmetik ortalamasını aldım)
Ama sen 170-180-190km hızlara yoğun olarak çıkarsan aldığın zevkle paralel olarak yakıt da artacaktır.

Çok teşekkürler aydınlattığın için! Valla 125 ykr inanılmaz bi rakam olmuş :) O zaman şartları çok zorlayıp dizel almak lazım demek ki :)
Bu arada o yazıyı da sabırsızlıkla bekliyor olucam :)

Peki 25-30 civarı para çıkmışken bir sınıf üstten ikinci el al der misiniz? Golf ya da Astra mesela? Hani dizel bulabilirsem o civara corsa dan ekonomik olma ihtimali yüksek. Ama o kadar para ikinci ele verilir mi? Sorular ve tereddütler çok malesef.

Sadece otomobil dergilerini deli gibi alıp okurken, internette her arabayı araştırıp dururken zevkli de... Seçmek, karar vermek baya zormuş valla.

Son düzenleme:
Peki 25-30 civarı para çıkmışken bir sınıf üstten ikinci el al der misiniz? Golf ya da Astra mesela? Hani dizel bulabilirsem o civara corsa dan ekonomik olma ihtimali yüksek. Ama o kadar para ikinci ele verilir mi? Sorular ve tereddütler çok malesef.

Sadece otomobil dergilerini deli gibi alıp okurken, internette her arabayı araştırıp dururken zevkli de... Seçmek, karar vermek baya zormuş valla.

Temiz ve dizel bir golf'u 30 milyara alamazsın (tabi son kasadan bahsediyorum), golf'un dizeli büyük motorlu olduğu için (1.9 tdi),hem vergisi neredeyse 1 milyar,hem de alırken 48-50 milyar gibi rakamlara çıkabilmen gerekir.Daha düşük model golf'lerden bahsediyosan,bence senin için değmez,çünkü dergilerden,ordan burdan sürekli bi şeyler yakalamaya çalışacak kadar uğraşıyosan,senin araban kıymetli olacaktır...Bence sıfır almalısın,hem hijyenik olur :),şaka bir yana sıfır araba,sıfır arabadır,araba senin olacak,her şeyini sen bileceksin.

Temiz dizel bir astra'yı da yine 2005 model olduğunu farz edelim 30 milyardan aşşağıda bıulamazsın,ki 30 milyar da emin ol ki iyi fiyattır.İyimser ve farazi konuşuyoruz çünkü.Ayrıca sakın astra ve corsa'yı kilo olarak yanlış düşünme.Sattığım 1.6 astra h 1390kilo.Aldığım corsa 1360 kilo.Ben her iki aracı da kullanan biri olarak çoğu ayrıntısını bildiğimi düşünüyorum.Astra daha çok yakar gibi bir şey yok.Astra ile corsa arasında sadece 30kg ağırlık farkı var.Bunun da tek sebebi,corsa D'de ilk defa kullanılan çapraz koruma barları ve yenilenmiş şaşidir.Takla atıldığında tavanı çökmeyecek olan ilk araba :) Neyse sonuç olarak ikinci el bir araba bulduğunda,gerek alım satım masrafları (yaklaşık 1 milyar gibi düşün),gerekse de alım satımla ilgili süreçleri düşündüğünde...Sıfır al,ilk sahibi ol...Bak kardeşim,samimi söylüyorum, ben aklına gelebilecek her anlamda bir çok unsuru düşünerek araba seçerim.Alakam olmayan şeyler üzerinde bile düşünür,teknik kıyas yaparım.Opel almanı salık veriyorum.Astra corsa konusu senin bileceğin iş.Kişisel görüşüm benim bu,bence sıfır al.Madem durumun da elverişli corsa için...Ama dizel alırsan inan ki pişman olmazsın.Son olarak,1.4 motorlu benzinli bir corsa alırsan,km'de yaklaşı olarak minimum 190-200ykr yakacaktır.Böyle olduğunda da çok sevinirsin az yaktı diye.Çünkü daha da yükselecektir.Tabi bu optimum kullanım rakamları.İlla ki trafiğe gireceksin :)

Son düzenleme:
yeni corsa kaç kg ?

Yılda şu kadar kilometre yapıyorum param amorti eder mi gibi bir düşünceye girmene gerek yok bence. Benzinliğe gittiğinde diğer arabalar 200 ytlye depo doldururken sen 90 ytlye doldurup hemen hemen de aynı kilometreyi yapınca amorti falan düşünmezsin. Benzinlikte olan parayı saçmak kötü bir his. Ben de çok kullanmıyorum arabayı ama benzin almaya da çekinmiyorum benzinlikte.

valla 136 ytl ye depom doluyor.aracımı tanıdım ,sürekli triptronicde kullanıyorum 550 km gidiyorum.ş.içi.

dişer araçlarda hadi 50 km aşagı yukarı olsun.zevkle bindikten sonra gerisi hikaye....

içine hangisi siniyorsa git al kardeşim....

Temiz ve dizel bir golf'u 30 milyara alamazsın (tabi son kasadan bahsediyorum), golf'un dizeli büyük motorlu olduğu için (1.9 tdi),hem vergisi neredeyse 1 milyar,hem de alırken 48-50 milyar gibi rakamlara çıkabilmen gerekir.Daha düşük model golf'lerden bahsediyosan,bence senin için değmez,çünkü dergilerden,ordan burdan sürekli bi şeyler yakalamaya çalışacak kadar uğraşıyosan,senin araban kıymetli olacaktır...Bence sıfır almalısın,hem hijyenik olur :),şaka bir yana sıfır araba,sıfır arabadır,araba senin olacak,her şeyini sen bileceksin.

Temiz dizel bir astra'yı da yine 2005 model olduğunu farz edelim 30 milyardan aşşağıda bıulamazsın,ki 30 milyar da emin ol ki iyi fiyattır.İyimser ve farazi konuşuyoruz çünkü.Ayrıca sakın astra ve corsa'yı kilo olarak yanlış düşünme.Sattığım 1.6 astra h 1390kilo.Aldığım corsa 1360 kilo.Ben her iki aracı da kullanan biri olarak çoğu ayrıntısını bildiğimi düşünüyorum.Astra daha çok yakar gibi bir şey yok.Astra ile corsa arasında sadece 30kg ağırlık farkı var.Bunun da tek sebebi,corsa D'de ilk defa kullanılan çapraz koruma barları ve yenilenmiş şaşidir.Takla atıldığında tavanı çökmeyecek olan ilk araba :) Neyse sonuç olarak ikinci el bir araba bulduğunda,gerek alım satım masrafları (yaklaşık 1 milyar gibi düşün),gerekse de alım satımla ilgili süreçleri düşündüğünde...Sıfır al,ilk sahibi ol...Bak kardeşim,samimi söylüyorum, ben aklına gelebilecek her anlamda bir çok unsuru düşünerek araba seçerim.Alakam olmayan şeyler üzerinde bile düşünür,teknik kıyas yaparım.Opel almanı salık veriyorum.Astra corsa konusu senin bileceğin iş.Kişisel görüşüm benim bu,bence sıfır al.Madem durumun da elverişli corsa için...Ama dizel alırsan inan ki pişman olmazsın.Son olarak,1.4 motorlu benzinli bir corsa alırsan,km'de yaklaşı olarak minimum 190-200ykr yakacaktır.Böyle olduğunda da çok sevinirsin az yaktı diye.Çünkü daha da yükselecektir.Tabi bu optimum kullanım rakamları.İlla ki trafiğe gireceksin :)
Valla benim "otoritem" oldun diyebilirim :) Zaten benim de küçüklüğümden beri Opel hayranlığım var, yani opele güvenirim. Astra vardı babamda 7 yıl tık demedi araba, şimdi Vectra var maşallah super bi araba. Ama kendi araba alcagı zaman çok ince eleyip sık dokuyor insan. Bu kadar Opel'in içinden gelmiş olsam da dışarıyı da kontrol ediyorum. Ama bu öneriler çok değerli benim için.
1.4 benzinli corsa hiç düşünmedim hem vergisi fark ediyor hem cok yakıyor hem de gereksiz pahalı. 1.3 75 hp mi 1.2 80 hp mi olsundu tereddütüm ama giderek dizel agır basıyor. Aradaki fiyat farkı benim için şu an sorun olmasa gözüm kapalı dizel alırdım zaten.

Bu arada Corsa kiloları: 1.2 - 1085 . 1.4 - 1065 (otomatik :1113). 1.3 CDTI 75 Hp - 1160 ve 1.3 CDTI 90 Hp - 1190 kg.

Geri