Akünüz bitiyorsa sebepleri ve çözümleri

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
doğru ölçtüyseniz 20mA, ve fena değil. Kolay kolay akü bitirmez.

psiko_bey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok teşekkür ederim alper hocam bilginiz için, sanıyorum yanlış ölçmedim hatta ölçerken acemilik yaptım... arabanın kapısı açıkken deneme yaptım önce bakıyorum sürekli 0,75 A... abooo dedim bu arabada müthiş bir kaçak var, sonra anladım ki kapı açıkken tavan lambası yanıyormuş, kapattım kapıyı ölçtüm böyle çıktı... :))

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araç hiç kullanılmadan geçen ay boyunca (debriyaj parçasının gelmesini beklerken) yattı. Araç yatıyorken bazen araç içinde CD çalar dinledim, ve camları falan indirip kaldırdım, derken marş basmayacak kadar akü zayıflamış. Fakat diğer tertibatları çalıştıracak kadar vardı. Sonra yedek aküyü paralel bağlayarak motoru çalıştırdık. Aracın yattığı sürede bir kez daha buna benzer şekilde aküsü bitti, marş basmaycak kadar. 1-1,5 ayda toplam 2 kez.

Akü: 60 Ah Varta bakımsız, tam 1,5 sene önce sıfır takıldı.

Tamircim bu şekilde biten akü sonradan canlansa dahi ömrünün bittiğini söyledi, biraz kıllandım. Bence bu şekilde diğer tüm tertibatları çalıştıracak kadar ancak marş basmayacak kadar bitmiş akü, ömrü bitmiş akü değildir. Ta köküne kadar bitirilmiş akünün ömrü biter diye biliyorum, ne kadar doğru biliyorum?

Debriyaj bakımı sonrası aracı biraz kullandıktan sonra park ettim ve yaklaşık 48 saat park edili kaldı ve bu akşam 18.00 civarı aracı çalıştırmak üzere kontağı çevirip gösterge ışıklarına baktım, akü lambası yanıyordu. Aracın kontrol devresi akünün durumunda bir sorun algılamış olmalıydı. Ancak marşı hiç takılmadan ve sorunsuzca bastı.

Bu gece kafama takıldı indim araca dijital voltmetremle aküyü ölçtüm ve tam da 12.78 Volt gösterdi hatta ara ara 12.79'a cıkıp 12.78'e de iniyordu. Aracı park edeli yaklaşık 4 saat olduktan sonra böyle tam 12.78 V göstermesi akünün hiç te tamircimin dediği gibi ömrünü tamamladığını zannetmiyorum. Sizce durum nasıldır, bu akü daha ne kadar kullanılır sizce?

serkanevli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm ethem kardeş verdiğin bilgiler için teşekkurlerçok faydalı bilgiler...benim benzin enjektorunu biri tıkalı enşektör acıcı aldım kullandım pek faydası olmadı malum benzın fiyatlarından dolayıda uzun kilometreler yapamıyorum,bana bunu sökmede ve temizleme konusunda bir fikir verirmisin.çünki şimdiki ustalar,hemen değişime gidiyorlar ve çok maliyetler tutuyor.yardımcı olursan sevnirim şimdiden saolasın

6868

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@omero72
Tamirci sallamış eski akülerden sanıyor VARTA AKÜ Bence Dayanıklı 2 senedir jeneretörde Kullanıyoruz sende 1 2 sefer marş yaparız çalışmamazlığı olmadı meredin eski akü olsa kendini yerdi plakaları erir di akünün Akün Güzel Bence Kafana Takma

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@omero72
Tamirci sallamış eski akülerden sanıyor VARTA AKÜ Bence Dayanıklı 2 senedir jeneretörde Kullanıyoruz sende 1 2 sefer marş yaparız çalışmamazlığı olmadı meredin eski akü olsa kendini yerdi plakaları erir di akünün Akün Güzel Bence Kafana Takma

Yorum için teşekkürler.

Bence de akü iyi durumda. Evet 1-2 kere marş basmadı fakat araç 1,5 ay motoru pek çalıştırılmadan yattı. Ve o süre boyunca kapıları açıldı kapandı, CD çalar, sunroof falan çalıştırıldı. Doğal olarak akü zayıfladı.

Ancak şimdi son 1 haftadır aracı tekrar kullanmaya başladım akü hiçbir sorun çıkarmadı. Belli ki daha ömrü var.

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kırılan torpido kapağının kolu yüzünden aküyü erken değiştirmiştim. Astra g lerde torpido kapağının sol kolu içeride torpido lambasının anahtarına dokunuyormuş. Bunu aküyü değiştirdikten sonra şans eseri lambanın çok sıcak olduğunu farkettiğimde öğrendim. Tabi hemen fişini çektim. Şuna kızıyorum bu adamlar nasıl bir lamba koymuşlar ki 2 sene boyunca durmadan yanmış :D:D

omer46

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim akü 4-5 marş bastıktan sonra bitiyor :)

kenangocmen88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araç 2006 model üstünde orj. GM akü var. Dün marş almadı, beni değiştir artık diyor:maden:.
Akü Tamiriyle bakımıyla uğraşmama gerek yok galiba. Direk değiştireyim ???
Varta 12V 60 Amper beni götürür yine 5-6 sene?

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önce bir şarja verin yine olursa şarj tutma kapasitesi düşmüştür o zaman değişin. Soğuk havalarda yarım şarjlı akülerin boşalması anormal değil.