Akünüz bitiyorsa sebepleri ve çözümleri

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
akü kutup başlarında oksitlenme, şarj dinamosu fırçasının bitmesi , şarj dinamosundan gelen kablonun yetersiz teması oda oksitten olur ölçtürün sistemi derim

opelastra0044

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle herkese merhaba, benimde aracımda akü problemi var sanırım yada başka bir problem. rölanti halindeyken farları yaktığımda yada vantilatörü çalıştırdığımda arabanın gücünde fark edilir bir azalma oluyor. sanki bitecekmiş gibi. neyse kontağı kapattım. tekrar çalıştırayım dedim ama kontağı çevirmemin hiçbir etkisi yok. arabayı itip vurdurarak çalıştırdım. bir süre gittim ve durdum rölanti halinde 10 dk bekledim. Kontağı kapattım tekrar çevirdim bu sefer çalıştı. acaba şarj dinamom düzgün çalışmıyor mu yada aküm mü problemli bilmiyorum. aküyü alalı 5 ay oluyor. Bu arada hava soğuk ve kar yağıyordu.

Elektrikçi sorunun cevabını kesin söyleyecektir. Multimetre cihazın varsa yüksek bir ihtimalle bu konuda yazılanları uygularsan sorunu sen de bulabileceksin.

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu akü işi adamı öldürür yemin ediyorum :)

ygit turan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ve özellikle Ethem Bey 2008 model Opel Astra sedan aracımda elektrik kaçağı var. servise gittim ışıkla vs. yaptıklrı ölçümde Kaçak Lpg beyninden dediler. Lpg yi iptal edip 10 gün benzinle bin dediler bindim yinede aküm bitti sonra Ölçüm cihazı alıp kaçağı Ethem beyin anlattığı sekilde kendim bulmaya çalıştım. Sağolsun mükemmel anlatmış çok işime yaradı. sigortaları teker teker çıkartıp yaptığım ölçümlerde kaçağım cd çalar, bilgi ekranı, göstergelerde olduğunu buldum kaçak 0.72 ma en fazla kaçak cd çalarda 0.35 ma. Bunlar aracın orjinal parçaları neden kaçak yapıyordur. Akşamları akünün eksi kutubunu çıkarıyorum malum yoksa akü zayıflıyor. ne yapmalıyım bu sorunu nasıl çözerim acil yardım. Cd çalar ekran ve göstergelere giden kablolardan mı kaynaklanıyor. Kendim bulabilirmiyim. Acil yardım bekliyorum saygılarımla.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
birimlerinizi kontrol edin lütfen.

0.72mA çok az bir akım

0.72A ise çok fazla bir akım

ygit turan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Düzeltiyorum 0.72 A uyarınız için teşekkürler

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hayır.

Hayır.

Koyacaksanız illa saf su koymalısınız, içme suyu olmaz. Akünüz ne ki? Son yıllarda üretilen akülerin nerdeyse tamamı tam bakımsızdır.

yuxexes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm

geçen gün serviste yağ değiştirirken ayaküstü astra g sahibiyle konuştuk.aracı fazla kullanmıyormuş.akü değiştirmekten yakındı 1 yılda 2 kez değiştirmiş.araçtan inerken camları kumanda ile kapattığını söyledi.servis bu özelliği iptal etmiş ve sorun kalmamış.bende şimdi en azından stop etmeden camları kapatmaya özen gösteriyorum.

psiko_bey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracım 3. kez aküyü durduğu yerde bitirdi... ethem hocamın dediklerini uyguladım, şarj voltajı iyi, akünün boştaki voltajı iyi... ancak kaçağına baktığımda 0,02 A akım çekiyor, bu akım normal seviyenin üstünde mi acaba arkadaşlar??