Aracınız Ne kadar yakıyor?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan hk__26
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Arkadaşlar benim araba otomatik, gaz ayarı falan gerekiyor. Henüz bakım yaptırmadım. Uzun yolda Km'de 14Kr yaktı. Şu anda şehir içinde 16-17Kr yakıyor.

Lpg litre fiyatı 1lt/1,5TL 100kmde 11lt gibi bir rakama ulaşıyorum ben.

değerler gayet makul. ş içi OV ler için 11 - 10.5 lt normal. yoplda ise sakın kulanım ile 7,5 lt ye düşmek gayet mumkun.. Ş içi OV lerde maalesef en fazla uğraşsanız 10 litreye yaklaşabilirsiniz. En azından ben hala 10.6 lardayım. yeni ayar yapıldı az gidiyor ama yakıtta baya farketti.
52 lt LPG ile 120 km si ş içi olmak üzere toplamda 655 km yol yaptı zannediyorum bi 5 km daha belki gider. Ortalama 8 lt ye tekamül ed,yor. 120 km yi yolda yapsaydım 7,5 lt ye yaklaşırdım gibi. bana gayet iyi bir değer...

Arkadaşlar, benim araçta 4700 km oldu.06.01.2009 tarihinden bu yana 1050 tl yakıt tüketmişim. Deponun yarısı da daha duruyor. (Lt cinsinden not almamışım, ancak ortalama fiyat lt üzerinden bilenler hesaplayabilir). Son kullanımlarda, şehirler arasında 5,5 lt yakıt tüketmeye başladı. sanırım bundan sonra bu seviyelerde devam eder. Acaba daha az tüketim gerçekleşebilir mi?

bu tamamen kişinin sürüş karakteriyle alakalı bir şey
yani özetle araç kaç km diil
sürücü kaç km yapabiliyor demek gerek
yani şehir içi 200 250 km de yaptığımı biliyorum
400 yaptığımı biliyorum
tamamen sürücünün sürüş stili ve psikolojisi ile alakalı

Benzin hem çok para hem çok yanıyor gerçekten. Tüpçüler gülerek geçiyor. Ama tüpü sevmiyorum işte. Bi araba tüplü oldumu, gözümde bütün değeri bitiyor.

yukaridaki arkadas demis 50tl ile 400km sehirici gidiyorum diye.

Bana aciklarmisin lutfen matematiksel olarak bunun nasil mumkun oldugunu?

50 / 1.5 = 33.3lt yakit almissiniz.

33.3/4= 8.25lt /100km de tuketim.

Lpg normal benzinden %10 ila %15 arasi fazla tukettigine gore

siz vectraniz ile sehiricinde 7.3lt tuketime denk geliyor. Bu kasa vectra icin bu tuketim sehiricinde imkansiz. :(

Benimki taş çatlasa 20 TL gaz ( 1 litre 1.78 TL) ile 96-101 km arası değişiyor.50 Lik gaz ile 400 km çok iyi bi rakam!!!!! km de 125 kuruş yakar bu acayip. normalde vectralarda LPG %40 tasarruf sağlar ozaman sizin araba benzinde de muhteşem.125 kuruş LPGx %40+100= 175 kuruş benzinde yakar. bu da şehir içi 100 km 'de 5,2 litre benzine tekabul eder. Bence siz aracınızı bir kez daha yakıt kontrolu yapın. Aldığınız yakıtları unutmuş olabilirsiniz. Şu anda istabul trafiğinde en iyi vectra 2.0 litre motor 210-220 arası yakar. Ankarada 200-210 arası yakar. Trafik yoğunluğu az olan şehirlerde 185-200 arası yakar. Bence siz bir daha kontrol edin.

Geri