Astra J İlk Gün İzlenimlerimiz

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan duanka
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: ilk gün izlenimlerimiz

HaKaN link' Alıntı:
o kadar da değil bence 1.3 dizel herkesin beklentisi farklıdır
benim kullanım koşullarıma göre 1.3 dizel tam anlamıyla ideal bir araç benim için
bu gayet doğal.. ama bence araba bir kaç kişinin değil birçok insanı memnun etmek için tasarlanır.. ben mesela opelin 1.4 t motoruna hayranım.. parasını sonuna kadar hak edeceğini düşünüyorum.. ama 1.3 dizel için aynı şeyleri söyleyemiyorum ne yazıkki.. çünkü 1.3 motor manuel bir arabanın neredeyse 1.6 T a.s ile aynı fiyata satılmasını (hatta gidip almaya kalksak eminim 1.6 T yi daha ucuza alırız) doğru bulmuyorum..

diagnotics link' Alıntı:
[quote author=HaKaN link=topic=342.msg20116#msg20116 date=1301399904]
benim kullanım koşullarıma göre 1.3 dizel tam anlamıyla ideal bir araç benim için
bu gayet doğal.. ama bence araba bir kaç kişinin değil birçok insanı memnun etmek için tasarlanır.. ben mesela opelin 1.4 t motoruna hayranım.. parasını sonuna kadar hak edeceğini düşünüyorum.. ama 1.3 dizel için aynı şeyleri söyleyemiyorum ne yazıkki.. çünkü 1.3 motor manuel bir arabanın neredeyse 1.6 T a.s ile aynı fiyata satılmasını (hatta gidip almaya kalksak eminim 1.6 T yi daha ucuza alırız) doğru bulmuyorum..
[/quote]
bence dediğiniz gibi bu biraz da aracın türkiye şartlarında satılıyor olması, dizel araçlara böylesine yoğun bir talebin olduğu ülkede, dizel araç fiyatları da yüksek olacaktır elbet. Ama ben 95 değil 85 hp bile olsa yine ya dizel alırım yada hiç almam, bunun en büyük nedenlerinden biri de depoyu her doldurduğumda devlete fahiş oranda vergi ödemek istemiyor olmam.Dizel benzinin 2 misline yakın yol gittiği sürece, her zaman dizel derim.Keşke gelirim çok daha yüksek olsada, 2.0 TDI bi passat alabilsem:)

işte o zaman da bütçe meselesi ortaya çıkıyor ben burdan merkeze 30 tl ile giderken neden 70 tl benzine vereyim
benim beklentim hem konfor hem de ekonomiden yana, bu anlamda opel konforu sunuyor bana
40 milyara toyota corollaya bakıyorsunuz vites kolu, iş döşeme, ekran iğrenç aracın içine oturasım gelmiyor
niye 40 milyar verip o aracı alayım ki, ya da 40 küsür milyara megane aldığımda aynı şekilde evden aracıma hayran bir şekilde bakasım gelmiyor çarşıda görüyorum megane ı içime sinmiyor
bunların hepsi bence beklentilerle ilgili
ha ben clio sport kullanıyordum benzinli 1.6 performansı daha iyiydi ama ben yine de 1.3 dizel astrayı açık ara farkla tercih ederim

diagnotics link' Alıntı:
[quote author=HaKaN link=topic=342.msg20116#msg20116 date=1301399904]
[/quote]

Turboyu savunan kişi, perfomansının yanı sıra aracının az yaktığını iddaa eder. Hatta rekor denemeleri yapıp bunu kanıtlamaya çalışan birçok arakadaşımız var bu sitede. Çoğu da gerçekten çok düşük yakıt değerlerine ulaşmış. Cdti kullanan arkadaşlar ise araçlarının az yakmasının yanı sıra, aracın istedikleri zaman çok yüksek hızlara ulaşabildiğini iddaa ederler. Bu böyle sürüp gider. Çünkü herkesin olaya bakış açısı farklı. Mesela benim için yakıt tasarrufu çok önemlidir, sırf yakıt tüketiminin düşük olması araca birkaç bin lira fazla para vermeme nedendir ki araç 95 hp bile olsa. Çünkü benim için önemlidir bu özellik.

işte bu konu yine uzar gider :)
1.3 dizelciler 1.4t ya da 1.6 t deki performans tadını asla alamazlar bunu kabul etmek lazım
ama maddi durumunuz iyiyse tabi 1.6 180 hp astra ya da 1.4 t + flexride tadından yenmez
biraz bütçe meselesi

zaten ben artık bişi demiyorum, 10 nisan diyorum başka bişi demiyorum rasta_occasion

opelin almanya sitesine bakarsanız 1.3 dizel sport ve daha üst versiyonda yok zaten, sadece en alt 2 versiyonda var (4 versiyon var orada) yani 1.3 dizeli ben astra istiyorum ancak şundan şundan taviz vermeye razıyım diyenler için sunuyor. sport ve üst donanım alan biri 1.3 dizel tercih etmiyor orada. ama türkiyede gerek vergi oranları gerekse akaryakıt fiyatlarından dolayı üst donanımlarda da 1.3 dizel satılıyor. eğer vergi sorunu olmasa akaryakıt avrupa fiyatlarında olsa ve 1.7 dizel satılsa kaç kişi 1.3 dizel alır?

hllb link' Alıntı:
opelin almanya sitesine bakarsanız 1.3 dizel sport ve daha üst versiyonda yok zaten, sadece en alt 2 versiyonda var (4 versiyon var orada) yani 1.3 dizeli ben astra istiyorum ancak şundan şundan taviz vermeye razıyım diyenler için sunuyor. sport ve üst donanım alan biri 1.3 dizel tercih etmiyor orada. ama türkiyede gerek vergi oranları gerekse akaryakıt fiyatlarından dolayı üst donanımlarda da 1.3 dizel satılıyor. eğer vergi sorunu olmasa akaryakıt avrupa fiyatlarında olsa ve 1.7 dizel satılsa kaç kişi 1.3 dizel alır?

bu varsayımla hareket etsek sanırım herkes turbo alırdı, hatta 1.6T 180 hp, 1.4 140 tan çok satardı :)

yazacaklarımın konu başlığı ile pek alakası olmayabilir ama son yorumlara yakın olduğu için buraya yazma gereği duydum. değerli adminler isterse uygun başka bir başlık altına taşıyabilirler. bugün aracımı alalı tam olarak 3 ay 2 gün oldu. aracım 10900 km.ye ulaştı. tabiri caiz ise arabayı kullanmaya doyamıyorum.. daha sipariş aşamasında iken araç motoru ile ilgili derin endişelerim vardı. forumlara girip çıkmaya, birilerinin ağzından birşeyler duymaya en azından "çekişi makul düzeyde" diyen herhangi bir yorum okumaya ihtiyaç duyuyordum. bu şekilde bir yorum varsa arkasına 10 tane "1.3 yakışmıyor, 1.6 getirseler ölürlermiydi" tarzında yorumlar çıkıyordu. saolsun opel yetkilileri en azından bir bayiye bile 1.3 motor deneme aracı koyamaz mı..koymamış işte..o endişelerle 1 ay kadar beklediğim aracımı aldığım gün, motoru çalıştırıp yola çıktığım an, ilk olarak 1. vites nasıl diye soyle bir deneme yaptım. aklımda kıyas olabilecek astra h 1.3 kullanmışlığım ve asıl önemlisi aracı bekleme döneminde forum yorumlarına bağlı olarak gayrı ihtiyari kafamın içine yerleşen "1.3 yetmez, çok mu kötü acaba, kötü bir iş mi yaptık, tühhh.."gibi düşünceler olduğu için, ilk kullanışımda eski modele göre gayet başarılı geldi. hatta eski aracım astra h 1.6 ile neredeyse aynı hatta son hız olarak daha fazla hız yaptım. fakat zamanla düşüncelerim yavaş yavaş değişmeye keşke biraz daha seri olsaydı diye düşünmeye başladım. ayda 1500.km.yi geçmeyecek olsam ya 1,6T yada 1.4Talırdım.lakin bu kadar fazla km. yapan biri olarak bugün yine araç alsam yine 1.3 ecoFLEX alırım. hem de kullandığım halde. ben aracımı seviyorum (belki sorunsuz olduğu içindir. rüzgar sesinden başka şikayetim kalmadı) ve binmek için fırsat kolluyorum. araçlarımız çok güzel ve bence gayet konforlu..gönül 1.3 kadar yakan fakat 1.6turbo gibi giden araçlar istesede nafile..opelsever, umduğuna değil bulduğuna biner:) herkese hayırlı günler dilerim..      

daha once de soyledim... bu aracı aldıktan sonra "iyi ki 1.3 ecoflex almışım" dedim... bir kere bile pişman olmadım... aracın çekişi eleştiriliyor... neymis araç 1300 kg imiş, hiç 1.3 motor aracı kaldırırmıy mış... kesinlikle motoru, torku tatmin edici... haaa.... hız yapmak, performans yonunden tatmin olmak isteyen arkadaslar icin kesinlikle yetersiz.. ama tam bir spor gorunumlu, tatmin edici duzeyde motor gucune sahip bir aile arabasıdır.... 5.30'da okuldan çıkıyorum ve arabama binecegim anı hayal ediyorum.... daha ne diyim.. motordan yana sıkıntım olsaydı, aracıma hiç heyecan duyar mıydım.. bir kere bile pişman olmadım....

Geri