Dizel arabamız var diye yılda 25 bin mi yapmak zorundayız?

madem her zaman karlı dizel neden dünyadaki bütün dev araba firmaları benzinli üretiyorki yada ürettiler hep bu zamana kadar komple mazotlu motorlar üretselerdi...

o mazotda tork sevdası olan arkadaşlarda bir gün adam gibi bir benzili arabada gezmenizi tavsiye ederim :D ne torkmuş basıyorsunuzda ne oluyor araba gidermiş gibi yapıyor ama gittiği yok olduğu yerde sayıyor koltuğa yapıştırıyormuş falan filan :D :D yapıştırıyorda ne oluyor bir bakıyorsun olduğun yerden en fazla 10 metre ilerdesin :D :D

zaten ferrari lamborgini masarati porsche ve diğer süper car üreten firmalar o kadar geri bir teknolojileri varki adamlar mazotlu motor üretemiyorlar gariplerim benzinli üretiyorlar devamlı ... halbuki ferrari ye takıcan 1.3 tdi yada 1.9 tdi ne koltuğa yapıştırır ama ne götürür dimi :D :D :D

harbiden iyiyd:kop:i:kop:

porche subaru gibi spor arabalar da artık dizelmotorlu araçlar üretmeye başladı
bu arada bu konunun sonu yok ister topla ister çıkar ne yaparsan yapp herkesin tercihi farklı her ürünün kendine göre artıları eksileri var bu yüzden bu işiin sonu yok

Bakalım 3 aydır kullandığım dizel aracımın aynı kasasının benzinlisini kullanacağım 1 hafta. O zaman burada daha detaylı yazacağım duşuncelerimi. Ama ilk arabam dizel belki de ondan böyle düşünüyorum :D Bu ses güzel ses. Sabahları yanımda lpg li ler oluyor arabanın çalışıp çalışmadığı belli degil. Araba dedigin böyle sabahları 1000 devirin üstünde tortortor edendir. :D:D Olay budur. Porsch ve diğer üst düzey araçların da ben sanmıyorum dizel araç üreteceklerini. Benzin zengin işi. :D Onlarda 3 ün 5 in hesabını yaparlarsa bizim farkımız kalmaz bi manası da olmaz.

Daha mı sesli ford pejo?

Valla alfa romeo var bizim arkadaşta 140 beygir araba benzinli benim araçdan sesli çalışıyor. Herkez bu araç dizel mi ? Hayır dipdizel yani pekiştirilmiş dizel :D falan gibi yani...
yolda ışıklarda falan dikkat et dizel fordlara ne demek istediğimi anlarsın bu kadar gereksiz ses çıkaran başka marka yok :)

sen gel de benım opeli gor :D bızım evın onunde 3 km lık vıyaduk var. vıyadugun basında annem sesımı duyar , çayımı koyar.
1,7 yi bilmiyorum ama 1,3 combo sattım zamanında ona laf söylüyordum ama ford aldıktan sonra combomun sesini bile özledim :)

dizelden ne istiyorsunuz bilmem ki çok sesliyse kullanmazsın paran çoksa bin benzinliye bu kadar bu arada porche nin dizeli var bilmeyenler öğrensin 24 saat yarışlarının 1. si dizel audi
sesi mi yüksek devir cevirince aracınız sanki sessiz çalıiıyor kardeşim bende benzinli arabaya binecek kadar zengin değilimm gözünü seviyim dizelin
hem sessten bahsediyorsunuz hemde aracınız ses çıkarasın diye eksoz takıyorsunuz bu ne alaka pekii
beni dizel araçların sesinden ziyade eksozu düdüklü benzinli araçlar sinir ediyor o sesini beğenmediğiniz araçlar hem araç geçisşlerinde daha rahat hemde ekonomik bunları düşünün matematiği biraz bilen adam yılda 10000 km civarı yapıyorsan 2 yılda kardasın demektir

dizelden ne istiyorsunuz bilmem ki çok sesliyse kullanmazsın paran çoksa bin benzinliye bu kadar bu arada porche nin dizeli var bilmeyenler öğrensin 24 saat yarışlarının 1. si dizel audi
sesi mi yüksek devir cevirince aracınız sanki sessiz çalıiıyor kardeşim bende benzinli arabaya binecek kadar zengin değilimm gözünü seviyim dizelin
hem sessten bahsediyorsunuz hemde aracınız ses çıkarasın diye eksoz takıyorsunuz bu ne alaka pekii
beni dizel araçların sesinden ziyade eksozu düdüklü benzinli araçlar sinir ediyor o sesini beğenmediğiniz araçlar hem araç geçisşlerinde daha rahat hemde ekonomik bunları düşünün matematiği biraz bilen adam yılda 10000 km civarı yapıyorsan 2 yılda kardasın demektir

1) porsche nin dizeli varsada cayanne de vardır oda çok doğal zaten suv segmentindeki araçlarda benzin çok büyük israf ve gereksiz..

2) ikincisi o dizel audiyide örnek göstermeyin zırt pırt o motor çok özel koşullar altında tasarlanmış ultra hafif r15 tdi v10 motordur o motorıun yapımınza argesine milyon doalr harcamışdır audi ve hiç bir binek araca takılamaz ve ayrıca le mans 24 saat yarışlarıda tamamen dayanıklılık ve ekonomiye dayalı bir yarışdır yani le mans yarışı deyince böyle bir formula yarışı sanmayın zaten o yarışda finishi gören araç sayısı çok azdır o yarışdan süratten ziyade ekonomi ve dayanıklılık ön plandadır audide zaten tamamen bu zihniyetle koymuşdur tdi motoru o yarışa..

3) dizelin motorundan tır tır tor tor traktör gibi rahatsız edici bir ses çıkması başka şey bir arabanın egzosundan ses çıkması bam başka bir şey bir ferrari ninde egzosundan ses çıkar melodi gibi bir sesdir pek çok performans araçlarının egzosundan fabrika çıkışı ses çıkar bu gücün sesidir performansın sesidir çok tatlı bir sesdir insanı rahatsız etmez rahatsız etse o sesi duymak için formula 1 yarışlarını milyonlar izlemeye gitmez sırf araçların seslerini kayıt edip youtube a koyan insanlar var cep telefonuna melodi yapanlar var... o düdük gibi sonradan görmelere bende karşıyım ama gidipde berbat bir traktör gibi bir sesle egzosdan çıkan sesi karşılaştırmak çok abest ve yanlış olur...

4) Basit bir matamatik hesabı demişsiniz sanırım toplama çıkarmanız zayıf yılda 10000 km yaparsan hiç bir şekil karda değilsin.. hani bunu ben geçdim burdaki pek çok dizelci arkadaşlarda diyor zaten yılda 20 bin civarı yapıyorsanız benzinli alın diyorlar çok basit bir hesap yapın gidin 10 bin km lik bir benzinin fiyatını alın sonra 10 bin km lik bir mazotun fiyatını alın mazotlu arabaya benzliye göre verdiğiniz 5 bin tl yada 10 bin tl fazla farkı düşün bakalım ne kadar kardasınız ne kadar zarardasınız..

:)

Geri