Ehliyetimi Kaptırdım Geri Alma Yolu Varmıdır...

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan SNR!!!
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bak şimdi aklıma takıldı, deniz araçlarında seyir anında kaptanlar için izin verilen promil değeri ne kadar?

Savaş Bey, Uluslar arası Denizcilik Örgütünün STCW denen bir sözleşmesi vardiya tutacak gemi adamlarının eğitim ve belgelendirme konularını düzenlemiş. Yine bu doğrultudaki vardiya tutma esaslarına göre alkollü olarak köprüüstünde görev icra etmek yasaktır. Ancak belirlenmiş bir promil sınır değeri hatırlamıyorum. Sonuçta denizdeki kolluk kuvvetlerinin sırf bu amaçla koca gemiyi durdurup alkol muaynesi yapması pek uygulanabilir değil:) Ama burda belirleyici olan 1. Kaptana verilen yetki: O da 1. Kaptanın vardiya tutmasını aldığı alkol nedeniyle tehlikeli olan astlarını görevden el çektirmektir. Konuyu fazla uzattım, başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın.Sayg.

Ustune bir kac duble dahabir seyler daha ic iyi gelir:)
Yapılacak hıc bır sey yokk..

ben gerçekten inanamıyorum...

yaşın daha 19 yani ehliyetini alalı maksimum 1 sene olmuş, arabasız olmak ne zor, siz arabasızlığı bilir misiniz diye dert yanıyorsun...

alkol almışsın, ki 0.75 çok da az bir miktar değil, araba kullanmışsın, yakalanmışsın. Kabahatinle oturup duracağına yok rüşvetle yok bilmemneyle alabilir miyimin peşindesin.

Ben akıllandığına inanmıyorum, hoş ehliyetinin olmamasının seni kullanmaktan alı koyacağına da inanmıyorum.

Allah akıl fikir versin, başka da diyeceğim birşey yok maalesef.

Son olarak mesajları yazarken sesli harfleri de kullanmaya özen gösterirsen ne söylemek istediğin daha kolay anlaşılır.

Soner Bey ehliyetsiz araba kullanmanın heycanı bir başka ya sizde bilirsiniz. :)

Bu arada polisin dur ihtarına uymamak 200 300 civarı galiba.Arkadaş durmamış kaçmış.
Eve gelmiş ceza.Ama hızlıymış bide.

polisin dur ihtarına uymamak 47/1 a dan işlem yapılır tutarı 140 tl dir. buna ek olarak 47/1 d ilave edilebilir 66 tl. denizde ise ayık kaptan bulmak mesele:) meslek Kaptanlık olunca kaşıntı oradan bulaşmış sanırım banada:):)

bunda da bir hayır vardır kardeş sıkma canını

Polisin dur ihtarına uymadığınızda arkanızdan ateş açılması dahil birçok şeyi göze alacaksınız. Diyelim durmadınız ateş de açılmadı ve polis peşinize düştü siz de kaçtınız. Eninde sonunda biryerlere vuracaksınız ve bir felaket yaşanacak. Bu işin para ile karşılığı olmaz.

Alkollü araç kullanmaya gelince. Yan komşum 2 yetime bakıyor, anneanneleri bebeklerin. Anne ve babaları alkollü araç kullanan bir sürücünün kırmızı ışığı geç farketmesi sebebi ile araçlarında vefat ettiler. Hiçbir suçları yokken..

Bu işin promili falan yok. Etki altında araç kullanmak cehalettir, vurdumduymazlıktır, vicdansızlıktır.

Arkadaşımızı hatasına rağmen kutlamak lazım ki yaptığının yanlışlığını anlamış. İnşallah sözünü tutar ve Alkolden uzak durur.

En sonunda da şunu düşünmek lazım...
Tıp bilimi alkole olumsuz bakıyor,
Medeni ortamlarda yolları paylaşırken en istenmeyen şey alkol
bunlara da inanmıyor isek, bir kısmımız en azından şunu kabul ediyordur ki Allah birşeyi yasakladıysa bunu boşuna yapmaz.

Son düzenleme:
Polisin dur ihtarına uymadığınızda arkanızdan ateş açılması dahil birçok şeyi göze alacaksınız. Diyelim durmadınız ateş de açılmadı ve polis peşinize düştü siz de kaçtınız. Eninde sonunda biryerlere vuracaksınız ve bir felaket yaşanacak. Bu işin para ile karşılığı olmaz.

Alkollü araç kullanmaya gelince. Yan komşum 2 yetime bakıyor, anneanneleri bebeklerin. Anne ve babaları alkollü araç kullanan bir sürücünün kırmızı ışığı geç farketmesi sebebi ile araçlarında vefat ettiler. Hiçbir suçları yokken..

Bu işin promili falan yok. Etki altında araç kullanmak cehalettir, vurdumduymazlıktır, vicdansızlıktır.

Arkadaşımızı hatasına rağmen kutlamak lazım ki yaptığının yanlışlığını anlamış. İnşallah sözünü tutar ve Alkolden uzak durur.

En sonunda da şunu düşünmek lazım...
Tıp bilimi alkole olumsuz bakıyor,
Medeni ortamlarda yolları paylaşırken en istenmeyen şey alkol
bunlara da inanmıyor isek, bir kısmımız en azından şunu kabul ediyordur ki Allah birşeyi yasakladıysa bunu boşuna yapmaz.

Ama polisin senin duyabileceğin şekilde 3 kere dur diye ihtar etmesi lazım ateş edebilmesi için :)
Ama şu ehliyet yaşının 16 ya düşürülmesi taraftarıyım. :( daha 1.5 yıl var almamıza inşallah alabiliriz.Hiç çalışmadan kimseden yardım almadan
Trafik 80 civarı birşeydi :D
İlk Yardım 90 civarı sağlık dersi sağolsun
Motor 92.5 du bi onu hatırlıyorum. Siz bari verin bana ehliyeti :):):):)

Çok daha riskli durumlar var. mesela benim hanım kullanacağına :D benim alkollü kullanmam daha uygun:)( alkol sınırları çerçevesinde 0.50 promil)

alkollü bir şekilde araç kullanarak birine zarar vermiş olmak bence dünyanın en ağır yüklerinden biridir vede allah katında (allah bilir ama) cinayetten başka birşey değildir...aynı şekilde bazı hocalarımızdan duymuştum hızlı giderken allah korusun ölsek intahar gibi yargılanabilirmişiz özellikle bunu duyduktan sonra gaz pedalına basarken 2 kere düşünüyorum bence herkes böyle düşünmeli alkollüyken direksiyona geçmemeli...

Geri