Forumumuzda kaç tane C'mon var bakalım. Tüm C'monlar buraya...

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan hi_cazz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bu yakıt meselesi amma karıştı. Herkesin farklı farklı. Benim şu anki durumum yarım depoda (62 ytl) 350 km. Ama havalar soğuk motor geç ısınıyor diye çok sakin kullanıyorum.

Bu yakıt meselesi amma karıştı. Herkesin farklı farklı. Benim şu anki durumum yarım depoda (62 ytl) 350 km. Ama havalar soğuk motor geç ısınıyor diye çok sakin kullanıyorum.

tamam abi senin hesabına görede 50 ytl ye 295 km falan gidiyor ve sakin kullanıyorum diyorsun
ozaman benim arabada problem yok normal yani bu soğuk hava ve zamlardan sonra :D

tamam abi senin hesabına görede 50 ytl ye 295 km falan gidiyor ve sakin kullanıyorum diyorsun
ozaman benim arabada problem yok normal yani bu soğuk hava ve zamlardan sonra :D

Ama benimki benzinli.... Aynı zamanda dünkü sonuç, yani zamlardan sonra ve soğuk havada.

bir düşünür zamanında bir söz söylemiş..
aynı suda 2 defa yıkanamazsın diye....
ben bu sözü türkiye şartlarına uyarlıyorum..
aynı fiyata 2 defa yakıt alamazsın diye......
bu nedenle km meselesi her geçen gün değişir oldu.

fakat yakıtı nereden aldığımız çok önemli olduğunu yeni kavradım.
geçen günlerde POdan eurodizel aldım.50 ytllik.litre fiyatı 2,680 ytl idi ve 250-260 km yol yapabildim.
en son opetten eurodizel aldım.50ytl lik ve litre fişyatı 2,730ytl.sanırım 300 km.yi bulacak bu sefer...

Ama benimki benzinli.... Aynı zamanda dünkü sonuç, yani zamlardan sonra ve soğuk havada.

abi ben satıyım arabayı benzinliye geçiyim ozaman :D

sizin arabanızın en normal şartlarda yani rüzgarsız hava , tek kişi , motor ideal sıcaklığında pencere ve klima kapalı 250 yakması lazım fabrika verileri bunu söylüyor
ama senin hesabına göre 175 yakmış :eek:
yani yanlışım varsa düzelt :D

abi ben satıyım arabayı benzinliye geçiyim ozaman :D

sizin arabanızın en normal şartlarda yani rüzgarsız hava , tek kişi , motor ideal sıcaklığında pencere ve klima kapalı 250 yakması lazım fabrika verileri bunu söylüyor
ama senin hesabına göre 175 yakmış :eek:
yani yanlışım varsa düzelt :D

Bunu hesaplamamıştım doğrusu. Sadece gösterge yarım depoyu gösterirken aldığım mesafeyi dikkate almıştım, ama çeyrek depodan sonra ibre daha hızlı iniyor aşağıya bunuda hesaba katmak lazım.

Neyse epeydir tam olarak hesaplamıyordum son aldığım benzinin fişi duruyor (aslında hepsi duruyor ruhsatın içinde) şimdi hesapladım.

40,580 litre x 3,080 YTL = 124,99 YTL benzin almışım ve 597 km yol yapmışım. Buradan hareketle 0,21 YTL/km ve 6,80 l/100 km çıkıyor sonuç. Yarım depo ilede 597 / 2 = 298,5 km yol yapmışım... 50 YTL'lik yakıt ilede 238,8 km çıkıyor sonuç.

Son düzenleme:
Bunu hesaplamamıştım doğrusu. Sadece gösterge yarım depoyu gösterirken aldığım mesafeyi dikkate almıştım, ama çeyrek depodan sonra ibre daha hızlı iniyor aşağıya bunuda hesaba katmak lazım.

Neyse epeydir tam olarak hesaplamıyordum son aldığım benzinin fişi duruyor (aslında hepsi duruyor ruhsatın içinde) şimdi hesapladım.

40,580 litre x 3,080 YTL = 124,99 YTL benzin almışım ve 597 km yol yapmışım. Buradan hareketle 0,21 YTL/km ve 6,80 l/100 km çıkıyor sonuç. Yarım depo ilede 597 / 2 = 298,5 km yol yapmışım... 50 YTL'lik yakıt ilede 238,8 km çıkıyor sonuç.

Yarım depoyu göz önüne alarak yapılan tahminin %100ü yanlış oluyor. açıkcası doğru ölçmüyorlar depoyu. yarım depoya kadar yavaş inip daha sonra çok daha hızlı bi şekilde depo boşalıyo. en iyisi fulledikten sonra tekrar fullemek

Bende takıntı oldu zaten bu ne kadar yaktığını takip etmek. Sırf bunun için hep aynı pompadan alıyorum benzini. Sonra kilometreyi fişin arkasına yazıp sıfırlıyorum hemen. Fişide ruhsata koyuyorum.

Geri