Sürüş açısından Dizel mi Benzinli mi Rahat?

Düşük devirde max torka ulaşmak çok zevklidir ama sık sık vites değiştirmek ise bir yerden sonra ızdıraptır, dikkat ederseniz düz yolda minibüs veya otobüsler 2 vitesle kalkış yaparlar, dizel araç 5. vitese geldiğinde benzinli araç 3. vitesle yola devam eder :).

Savaş abi cevaplar için teşekkürler.

Arkadaşlar bu konuyla biraz alakalı olarak yaptığım bir uygulamayı sormak istiyorum. Doğru mu dur değilmidir?

Ben genelde kendi aracımda degil de farklı araçlarda bir yöntem uyguluyorum. Kendi aracımda da çok dik rampalarda uyguluyorum bunu.

Hiç el freni ile kalkmadım öğrenmedim de. Ben şun yapıyorum. Bir ayağım frendeyken ağırdan debriyajden kaldırıyorum tam kavrama noktasında sanırım araç titriyor motor ne kadr küçük olursa olsun (1.2 motorda bile bu hissediliyor) ben gideyim bırak der gibi. O arada frenden çekiyorum kitliyor aracı, sonra gaza yükleniyorum. Bu doğru bir uygulamamıdır? Yarım debriyaj dedikler bu mudur bilmiyorum. Debriyaji fren olarak kullanmamaya çalışıyorum o süreyi çok az tutuyorum ancak bu daha güvenli oluyor benim için.

...........Hiç el freni ile kalkmadım öğrenmedim de. Ben şun yapıyorum. Bir ayağım frendeyken ağırdan debriyajden kaldırıyorum tam kavrama noktasında ........

Yeni uygulama nasıl bilmiyorum ama eskiden ehliyet sınavlarında rampa kalkışlarının bu şekilde yapılması istenirdi. Bu şekilde kalkış bir miktar balatayı yorar, kalkışlarda debriyaj ne kadar çok basılı tutulursa balatanın ömrü o kadar kısa olur, kalkışlarda ve vites değiştirmelerde debriyaj mümkün olan en kısa sürede bırakılmalıdır. Kavrama noktasını bularak/yarım debriyaj yaparak dik rampalarda kalkışta zorlanan herkese el freni yardımı ile kalkmayı tavsiye ederim.

İki tip yakıt sınıfını da kullanan biri olarak kesinlikle benzinlinin rahat oldugunu söyleyebilirim.

1.3 CDTi Corsa sport'um var. Bunun yanında eşdeğer performansta Hyundai i20 kullanıyorum.
o da 1.4 CVVT 100hp.

İki aracın performasından başlarsak dizel araç daha güçlü hissettiriyor. Keza turbo olmasının verdiği tork avantajı ile sağlıyor bunu. Fakat Kalkışlarda çok hantal kalıyor,turbo devreye girene kadar resmen ölü araç. i20 ile arkalı önlü geldik yazlığa kuzenimle,her kırmızı ışıkta o uzayıp gidiyor,ben arkadan yetişiyorum.

i20'de koltuğa yapıstırma hissi yoktur. Hatta şunu söyleyebilirim ki S2000'de VTEC öncesi Corsa kadar bir yapıstırma dahi yok. CDTi in çok büyük tork avantajı var. Başka da birşey yok. Devir çok çabuk bitiyor sürekli vites değiştiriyorsun. Ses berbat. Motor titreşimi çok fazla bu araç içine de yansıyor. Bakımları pahalı. Yakıt ekonomik ama konfor olmadan yemişim ekonomiyi :)

Kesinlikle iyi bir seçim yapmışsınız hayırlısı olsun.

Ha bu arada 90hp CDTi 100hp i20'den hızlı gidebiliyor :) Hacim farkı olmasına rağmen (1.3<1.4) Corsa 213 km i20 ise yalnızca 188 km görebildi max. aynı yolda. 0-100 zamanları da daha iyi corsanın. performans açısından çok bir şey hissedebileceğini sanmıyorum fark anlamında. Alt devirdeki tork kaybını üst devirlerdeki akıcılığı hissedeceksindir sadece. Bir de dizel'in remapping-chip farkı var. Chip yaptıgınızda inanılmaz güçler alıyorsunuz atmosferik motora göre.

Remap farkı ;

1.3 CDTi 90hp @ 200n/m tork -> 120hp@300 n/m ye kadar yükselebiliyor.
1.4 CVVT 100hp@137 n/m tork-> olsa olsa 103hp@140 n/m anca olur.

İki tip yakıt sınıfını da kullanan biri olarak kesinlikle benzinlinin rahat oldugunu söyleyebilirim.

1.3 CDTi Corsa sport'um var. Bunun yanında eşdeğer performansta Hyundai i20 kullanıyorum.
o da 1.4 CVVT 100hp.

İki aracın performasından başlarsak dizel araç daha güçlü hissettiriyor. Keza turbo olmasının verdiği tork avantajı ile sağlıyor bunu. Fakat Kalkışlarda çok hantal kalıyor,turbo devreye girene kadar resmen ölü araç. i20 ile arkalı önlü geldik yazlığa kuzenimle,her kırmızı ışıkta o uzayıp gidiyor,ben arkadan yetişiyorum.

i20'de koltuğa yapıstırma hissi yoktur. Hatta şunu söyleyebilirim ki S2000'de VTEC öncesi Corsa kadar bir yapıstırma dahi yok. CDTi in çok büyük tork avantajı var. Başka da birşey yok. Devir çok çabuk bitiyor sürekli vites değiştiriyorsun. Ses berbat. Motor titreşimi çok fazla bu araç içine de yansıyor. Bakımları pahalı. Yakıt ekonomik ama konfor olmadan yemişim ekonomiyi :)

Kesinlikle iyi bir seçim yapmışsınız hayırlısı olsun.

Ha bu arada 90hp CDTi 100hp i20'den hızlı gidebiliyor :) Hacim farkı olmasına rağmen (1.3<1.4) Corsa 213 km i20 ise yalnızca 188 km görebildi max. aynı yolda. 0-100 zamanları da daha iyi corsanın. performans açısından çok bir şey hissedebileceğini sanmıyorum fark anlamında. Alt devirdeki tork kaybını üst devirlerdeki akıcılığı hissedeceksindir sadece. Bir de dizel'in remapping-chip farkı var. Chip yaptıgınızda inanılmaz güçler alıyorsunuz atmosferik motora göre.

Remap farkı ;

1.3 CDTi 90hp @ 200n/m tork -> 120hp@300 n/m ye kadar yükselebiliyor.
1.4 CVVT 100hp@137 n/m tork-> olsa olsa 103hp@140 n/m anca olur.

Yorumlarınız için teşekkürler. CDTI de bir şey aklıma geliyor. Son zamanlarda iyice hissetmeye başlamıştım. Debriyajın titreme olayı. Sanki motor yerinden çıkacak gibi debriyaj pedalı titriyordu. Benzinli araçlarda bu hiç hissedilmiyor. Hatta bazen araç çalışıyormu diye şüphelendiğin oluyor yazın kalabalık trafikte.

asla sikinti yasamazsiniz bence 1.6 115 ps gayette guzel bi motor secenegi... bilmiyorum ben herzaman dizelden yanayim :) bu arada gule gule kazasiz belasiz kullanin yeni aracinizi :)

konfor açısından kesinlikle benzinli bende yeni aracımı benzinli tercih ettim, önceden corsa dizelim vardı. fakat cebin konforu dersen dizel gibisi yok.benzinlide benzinciyle ortak oluyosunuz gitgel, 600 km den fazla gitmiyor bir depoda.

hiç dizel araba kullanmadım çünkü sesini sevmiyorum benzinli araba bir numara:)

Türkiye'de benzin fiyatları bu kadar yüksek olmasa bu soruyu kimse sormazdı :) Her anlamda benzinli araç güzeldir , ekonomi dışında .

biz 1,6 yada 2,0 motorlu benzinli araç görünce öcü görmüş gibi oluyoruz. elin gavuru 5700 cc motor az bile diyor. benim dükkan sahibim ilk astra j 1,6 180 lik aracımı aldığımda fenalaştı nasıl benzin parası verecen buna diye:D "laf aramızda trilyonluk adam" sonra baktı biniyom kiraya zam yapalım hayat çok pahallı dedi:D

Geri