Sürüş açısından Dizel mi Benzinli mi Rahat?

biz 1,6 yada 2,0 motorlu benzinli araç görünce öcü görmüş gibi oluyoruz. elin gavuru 5700 cc motor az bile diyor. benim dükkan sahibim ilk astra j 1,6 180 lik aracımı aldığımda fenalaştı nasıl benzin parası verecen buna diye:D "laf aramızda trilyonluk adam" sonra baktı biniyom kiraya zam yapalım hayat çok pahallı dedi:D

bence korkacak bir durum söz konusu değil :) bende 2.0 dti ve 2.5 v6 var büyük motora alışınca inanın 1.6 araç motorsiklet sürmüş gibi geliyor... insanları büyük motor yakıtından öte vergisi korkutuyor...

Son düzenleme:
asla sikinti yasamazsiniz bence 1.6 115 ps gayette guzel bi motor secenegi... bilmiyorum ben herzaman dizelden yanayim :) bu arada gule gule kazasiz belasiz kullanin yeni aracinizi :)
Teşekkürler yorumlarınız için...

bence korkacak bir durum söz konusu değil :) bende 2.0 dti ve 2.5 v6 var büyük motora alışınca inanın 1.6 araç motorsiklet sürmüş gibi geliyor... insanları büyük motor yakıtından öte vergisi korkutuyor...

İnşallah dediğiniz gibi alışırım bu araca. Vergi den de en azından bu sene yırttım. Temmuzda teslim alacağım için onlar ödeyecekler. Seneye Allah kerim.

biz 1,6 yada 2,0 motorlu benzinli araç görünce öcü görmüş gibi oluyoruz. elin gavuru 5700 cc motor az bile diyor. benim dükkan sahibim ilk astra j 1,6 180 lik aracımı aldığımda fenalaştı nasıl benzin parası verecen buna diye:D "laf aramızda trilyonluk adam" sonra baktı biniyom kiraya zam yapalım hayat çok pahallı dedi:D

Bu olayı benim de düşünmem lazım. Ev sahibine en iyisi bu araba hibrit diyim yoksa sizin yaşadığınızı ben de yaşayabilirim.

Ayrıca ev sahibinden önce benden hariç herkes çok tedirgin oldu (!!!) nasıl bineceksin o arabaya falan diye... :) Yahu adam yıllardır benzinliye bindi sonra dizel aldı, bana nasıl bineceksin diyor. Beni düşünüyor biliyorum ancak bu derece kendisini üzmemesi gerekir diye düşünüyorum :)

Bence benzinli araç kullanmak daha rahat ve keyifli.

Dizel:
+Aynı hacimdeki atmosferik benzinli motorlardan daha yüksek tork
+Turbo ile ara hızlanmalardaki serilik
+Uzun yokuşlarda yüksek tork dolayısıyla devirden düşmeme
+Benzinli motorlara göre litre bazında düşük tüketim

-Kısır devir aralığı(1800-3700 genellikle)
-Turbo devreye girene kadar yaşanan güçsüzlük
-Ağır motor nedeniyle benzinli araca göre dinamiklerde az da olsa zayıflık
-Ağır bakım maliyeti(enjektör-Turbo v.s.)
-Benzinliye göre sesli ve titreşimli çalışması
-Homojen olmayan karakterdeki motor(düşük devirdeki cansızlık turbonun devreye girmesi ile yerini güce bırakıyor ancak bu güç yaklaşık 4000 devirde kayboluyor)
-Kısa vites aralıkları(kısa devir aralığı nedeniyle sık sık vites değiştirmek gerekiyor)

Aklıma gelenler bunlar.Bence dizel araç keyif için değil ekonomi için alınır...

Bence benzinli araç kullanmak daha rahat ve keyifli.

-Kısa vites aralıkları(kısa devir aralığı nedeniyle sık sık vites değiştirmek gerekiyor)

Dsg gibi hızlı geçişli bir çift kavramalı sistemle büyük hacimli turbo dizel çok güzel bir kombinasyon oluyor. Ama bu sefer de dsg'nin arıza riski var :rolleyes:

Dsg gibi hızlı geçişli bir çift kavramalı sistemle büyük hacimli turbo dizel çok güzel bir kombinasyon oluyor. Ama bu sefer de dsg'nin arıza riski var :rolleyes:
O güzelliği passat 2.0 tdi da gördüm, cidden süper ama dsg su koyuverdi bir süre sonra sanırım yağlı sistem kronik sorunumuymuş neymiş, cidden iyiydi ama hızlı tren gibi yapıştırıyodu soyka :D

ablamın dizel astrasını kullandım bir süre. yakıt süper, tatmin edici gidişi var eğer çok şey beklemiyorsanız. kendim en son astra benzinli 180 turbo kullandım. bende etki bıraktı. halen özlüyorum , alan kişiye hayırlı olsun gene aklımdayken. bu aralarda aracım yok arkadaşımın c180 amg paket mercedes i var onu kullanıyorum. dün milas havaalanından önemli birine eskort luk yaptık muğla merkeze kadar , önde s350 arkada biz, arkamızda bmw 520 dizel en arkada for mondeo, konvoy halinde asfaltın ağladığını hissetim yani. muğla merkeze geldiğimizde ford arkamızda yoktu:D...

benzinli araç konfor olarak süper. hele birde mercedes ise değme keyfine..

Aracı cumartesi günü teslim alacağım arkadaşlar. Sonrasındaki düşüncelerim eminim ki sizin gibi olur. Dizel araç alışkanlığından kısa sürede vazgeçerim inşallah.

karabükte en uyuz olduğum rampa esentepe ile kartaltepeye çıkarken. Kaldınmı rampada baskı balatanın ağzına tükürmek zorunda kalıyorsunuz :) ama benzinli gibi araba yok ya :) forever lpg kombine edilmiş benzinli araç :)

Geri