Z16XEP Hararet

109 da termostat
113 de ilk kademe fan açar arkadaşım
118 de ikinci kademe açar
İlk kademe bozuksa
Klima çalışır ama fan çalışıp çalışıp durur çalışıp duran kademe ise 2 kademedir 1 kademe bozuksa klimada 2. Kademe devreye girer oda sürekli çalışmaz çalışıp çalışıp durur
Xep motor bu şekilde çalışır
Xer motor 105 de termostat açar
Üst kapak contası çeliktir kullanılan malzemeler su sistemindeki kalitelidir kolay kolay patlamaz yolda koymaz LPG yoksa sorunsuz binersin ama parçanın ömrü vardı 10 sene sonra su sistemini komple yenile bir daha sorun çıkarmaz arabayı kurcalatma wuppen 95 al tak yetecektir
Ve dış ısı ve motor yüküne göre termostat üzerinde ısıtıcı ile termostatı beyin otomatikte açar çalışma aralığı 75 ile 110 derece arasıdır yokuş çıkarken uzun rampada aracın otomatik termostatı açar ve ısı 85 80 lerde gezer
A14let motorlardaki termostatların standardı nedir peki hocam ? Orijinali kaç dereceye ayarlı ? Orada da 95’lik termostatlar görüyorum.

• Beğen
Tepkiler: turbo_j
A14let motorlardaki termostatların standardı nedir peki hocam ? Orijinali kaç dereceye ayarlı ? Orada da 95’lik termostatlar görüyorum.
İnsignia ile Astra'da kullanılan 1.6 t a16let aynı motor fakat birinde 92 C diğerinde 103 C derecede açan mekanik termostat var. Insignia fanı da 98 gibi açarken Astra 109 C derece civarında açmakta. Vectra C z16xep ile Astra H da farklı.

1.4 t a14net normalde 108 C derecede fan açar fakat benimki 109 C dereceydi. Yazılımla bazı araçlar 97 C kimisi 99 C derecede fan açmaya başlıyor. Termostat orjinali 103 C dereceliktir.

Wuppen 95 C derecelik kullandım bazen açık kalabiliyordu. Yerli metal Umt taktık şimdilik sorun yok.

Şahsen hararet Yazılımı şarttır..

Aracın 110 C derecede çalışması motor Yağını bozmaktadır. 5w30 yağ 120 C derece üzerinde su gibi olur.

Motor yağı sıcaklığı su sıcaklığının genelde 10-15 C derece üzerinde olur. Bu durumda Opel araçlarına en uygun viskozite 5w40 yağdır.

Yazılım yoksa 5w40 yağ kullanılmalıdır..

Yoksa İncelen yağ Zincir sesi, Yağ yakma, İtici sesi, Turbo ve Vanos sorunlarına neden olmaktadır.

GM, PSA, BMW gibi hararetli çalışan benzinli araçların Motor ömrü kısadır.

Yine dayanıklılığıyla ünlü Fiat 1.4 motoruna kasıtlı olarak ufacık 3 litrelik yağ karteri takıp 5w30 yağ kullanmıştır.

Keza 5w40 yağ önerilen E4 eski 1.3 Multijet rahat 1 milyon km yol yaparken yeni 1.3 Multijetlerde 5w30 kullanılmış motor ömrü 700-800 bin km'lere inmiştir.

Markalar kasıtlı olarak araç ömürlerini kısaltıp belirli periyotlarla arıza açmasını planlamaktadır.

• Beğen
Tepkiler: Scarface1987
105 Lik tır wuppen 95 bulursan takabilirsin km yada bağlı olarak su sistemini yenile sorunsuz binmek için ve kalorifer peteğinin altına plastik birşeyle kapat body beynine zarar vermemek için aynı sekilde sendeki termostatda map kontrollü termostat tır ısıya bağlı otomatik kendini açabilir üzerindeki sensörden

105 Lik tır wuppen 95 bulursan takabilirsin km yada bağlı olarak su sistemini yenile sorunsuz binmek için ve kalorifer peteğinin altına plastik birşeyle kapat body beynine zarar vermemek için aynı sekilde sendeki termostatda map kontrollü termostat tır ısıya bağlı otomatik kendini açabilir üzerindeki sensörden
Wisco 103 var sanırım şu an araçta.

Geçtiğimiz ay radyatör sistem temizliğini vs. yaptırdım. Su sesi geliyordu bazen gaza yüklendiğimde; ancak şu an hiçbiri yok. Bütün sistemi temizledik, antifriz olarak castrolden shell’e geçtik.

Wisco 103 var sanırım şu an araçta.

Geçtiğimiz ay radyatör sistem temizliğini vs. yaptırdım. Su sesi geliyordu bazen gaza yüklendiğimde; ancak şu an hiçbiri yok. Bütün sistemi temizledik, antifriz olarak castrolden shell’e geçtik.
Motul optimal unugel ve motul mocool karıştır kullan sistem temiz ise motorun 1 2 derece daha serin çalışır ve daha cabok soğur

• Beğen
Tepkiler: Scarface1987
Motul optimal unugel ve motul mocool karıştır kullan sistem temiz ise motorun 1 2 derece daha serin çalışır ve daha cabok soğur
Çok teşekkür ederim @turbo_j hocam ve @Kaan. hocam. Değerli bilgiler verdiniz 🙏🏼🫶🏼☺️

• Beğen
Tepkiler: turbo_j
Geri