Astra J 1.4 T Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Oguz1966

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şanzıman yağı değişmez,sadece eksik varsa tamamlanır.Bu değişim dedikleri şey sadece ve sadece para tuzağıdır.Şanzıman yağı değiştikten sonra artık eskisi gibi şanzımandan randıman alamazsınız bu kesin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Alakasız konulara geçmişsiniz. Gördüm dediğiniz servis kitapcığınızı paylaşırmısınız, mevcut klavuz artniyetli hazırlanmış size göre.

Milli menfeat,milli sermaye" cok göreceli kavramlar. Yabancı bir aracı alıp, yine yabanci yağ ile değişimini yapacağız altı üstü Yoksa yerli üretim yağ ile değişim yapıp şanzımana ömür üstüne ömür katmayacağız. Millilik vs. den cok teknik olarak uygunluğunu araştırıyoruz.

Kavram karmaşası [emoji4]

Şanziman yağı değişimi;

Daha iyi performans istiyorsanız gerekli.
Normal kullanım taleplerinde gereksiz.

Daha uzun ömür istiyorsanız gerekli.
Gittiği yere kadar diyorsanız gereksiz.

Şahsi menfaat ve sermaye odaklı iseniz gereksiz, hatta israf...
Ama milli sermaye ve menfaat odaklı iseniz gerekli.

Şimdi...
O servislerin verdiği cevapların arkasında hangi mantalite var?

Kılavuzun hazırlanmasında dahi bir mantalite var.

Ben milli menfaat, milli sermaye, daha çok verim, daha yüksek performans, daha uzun ömür taraftarı olarak değişmesinden yanayım.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Alakasız konulara geçmişsiniz. Gördüm dediğiniz servis kitapcığınızı paylaşırmısınız, mevcut klavuz artniyetli hazırlanmış size göre.

Milli menfeat,milli sermaye" cok göreceli kavramlar. Yabancı bir aracı alıp, yine yabanci yağ ile değişimini yapacağız altı üstü Yoksa yerli üretim yağ ile değişim yapıp şanzımana ömür üstüne ömür katmayacağız. Millilik vs. den cok teknik olarak uygunluğunu araştırıyoruz.

Milli sermaye derken şunu kast etmek istedim :)
Aldığım bir arabaya -çok binmeden satacak olsam bile- gerekli masrafları yaparım. Ben kısa vadede fazla masraf etmiş olsam bile uzun vadede aracın kondisyonu daha verimli olarak korunabilir, bana olmasa da başkalarına fayda sağlayabilir. Boşa gitmez yani. Görünürde benim cebime faydası olmasa da milletin cebine faydası olacaktır. Oysa benim yapmaktan kaçındığım bir masraf daha sonra çok daha büyük masraflara ve aracın daha kısa ömürlü ya da daha kötü kondisyonlu olmasına sebep olabilir. Geçenlerde bir haber okumuştum. 1960'lı yıllara ait bir aracı, bir öğretmen hala iyi bir kondisyonla kullanabiliyordu :)

Bizzat deneyimleyemedim ama mesela benim aracım astra f 97 model. Eğer ilk sahibinden bu yana hakkıyla bakımları (sadece yağı-suyu kast etmiyorum, tüm sıvı ve kozmetik bakımları vs) yapılmış olsaydı şu an çok daha iyi kondisyonda olur, daha uzun yıllar sağlam kalabilirdi ve ben pek çok arızasıyla uğraşmak zorunda kalmazdım ki astra f başlığında yaptıklarımı görebilirsiniz. O masrafların muhtemelen çoğunu amorti edemeden arabayı satacağım ama uzun vadede başkaları faydasını görecektir.

Burada konumuzla alakalı olan kısmı da otomatik şanzıman. Bu konuda yetkin insanlara sorduğumda şanzıman yağı ve filtresi ilk günden bu yana zamanında değiştirilmiş olsaydı şu an küçük vuruntuları dahi yaşamayacağım söylendi.

Bir şeyleri tartışmak değil amacım. Benim kendi ulaşabildiğim doğrular şimdilik bunlar. Yeni fikirlere açığım :) Doğrularımı kaybetmek pahasına, daha doğrulara ulaşabilmek adına açığım :)

Klavuza gelince:

tr.png
eng.png
engg.png

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açıklama için teşekkürler. Paylaştığınız bilgi iyi oldu. Aracınız H serisi ve kitapcıkta bariz yazıyor, J de yazmıyor. Bu ciddi bir durum. Sadece bozulsun masraf etsinler diye atlandığını çok düşünmüyorum açıkcası.

Almanca bilen bir arkadaş ile bu ekran görüntülerini Almanya opel ile payşıp farkı kaynağına soracağım. Sonuçlanınca burada paylaşırım.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Sadece bozulsun masraf etsinler diye atlandığını çok düşünmüyorum açıkcası.
Ben de böyle düşünmüyorum. Yanlış ifade etmiş olabilirim, affola.

Aracım F serisi. En başta dediğim gibi, bu klavuz servis klavuzu, kullanıcı klavuzu değil. Haynes Pub.

Doğrudan fabrikadan bilgi alabilirseniz harika olur, hepimiz istifade ederiz.

NOT: seviyeli bir forumda, seviyeli insanlarda bir şeyler öğrenmek oldukça keyifli, teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: ugurlumugursuzmu

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam bu çok genel ifade için kaynağınız nedir ? Eski honda aracımda rutin bakımın parçası iken , dsg lerde rutin iken bunu genel bir ifade söylemeniz garip geldi.

Şanzıman yağı değişmez,sadece eksik varsa tamamlanır.Bu değişim dedikleri şey sadece ve sadece para tuzağıdır.Şanzıman yağı değiştikten sonra artık eskisi gibi şanzımandan randıman alamazsınız bu kesin.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Yağ değişimini yapmadan önce bende kılavuza bakarak acaba yazıyormu diye araştırmıştım ancak Türkçe kılavuzda net hikmetse göremedim diye hatırlıyorum. Unutulmaması gereken bir konuysa her yağın özelliğini kaybedeceği bir nokta mutlaka vardır. Şanzıman yağının özelliğini kaybetmeyeceğini düşünemeyiz. Ben 75 bin civarında değiştirdim hiçbir sorunum yoktu halende hiçbir sorunum yok hatta aracım rahatladı diye düşünüyorum.

Oguz1966

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam bu çok genel ifade için kaynağınız nedir ? Eski honda aracımda rutin bakımın parçası iken , dsg lerde rutin iken bunu genel bir ifade söylemeniz garip geldi.

Bir aracın kullanma kılavuzunda şanzıman yağını şu km de değiştirin,şu yılda değiştirin diye bir ifade yazmıyor benim bildiğim.Yalnızca kullanılan şanzıman yağının hangisi olduğu veya markası vizkositesi yazar,oda eksikse aynı yağı tamamlansın diye.Şanzıman yap tapası sökülür şanzıman yağı basacak makinanın ucu sokulur ve bir kol yardımı ile basılır,ne zaman yağ basılan yerden fazla basılan yağ akmaya başlar o zaman yağ tamamlanmış demektir ve işlem biter kaç tur atılmışsa ona göre ücreti ödenir.Tapası yerine takılır haydi güle güle hayırlı yolculuklar.

Oguz1966

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Birde hiç sanayiyle falan uğraşma direk git servisine deki şansımın yağını kontrol edin eksikse tamamlayın onlar sizin aracınızdaki yağın markasına içeriğine kadar bilir Yağı basar geçer kaç paraysa verirsiniz.

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O kadar yazı yazdık yukarıda bi gözatsaydınız yahu :) Ayrıca servislerin bu konuda herbirinin farklı bilgi verdiğini göreceksiniz.

Sizin tabirinizle "Hiç uğraşmadan" servise gitsek bu forumun anlamı olmaz. Servise git teslim et mantığında olsak forumda olmazdık zaten.