Astra J 1.4 T Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar manuel sanzımanlarda yağ değişimi yapmak gerekiyor mu? Benim aracım 85.000 de ve 78.000 de baskı balata değişmiş. Baskı balata değişiminde şanzıman yağı değişiyor mu?
Gerekmiyor belki ama sisteminizde çamurlaşmış bir yağ yerine yağ gibi bir yağ gezinmesi vites geçişlerini rahatlatacaktır. Uzun vadede gözle görülmese de milli sermaye açısından bir artıdır. Diye düşünüyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Feyzi

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar manuel sanzımanlarda yağ değişimi yapmak gerekiyor mu? Benim aracım 85.000 de ve 78.000 de baskı balata değişmiş. Baskı balata değişiminde şanzıman yağı değişiyor mu?
Değişir..Neden?..Baskı balata değişiminde şanzıman komple iner..Bu esnada değiştirmedin diyelim aynı yağı baskı bitene kadar kullanıcaksınız..Yani Kesin değiştirilie ibaresi olmaz ama değiştirmek her açıdan iyidir..O yüzden değişir..

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Almanya opel e mail atıp sormak lazım bu konuyu :)

Yetkili servislerden fiyatlar aldım,(muhtelif fiyatlar)
Bir yetkili servis ağır şartlarda kullanılması durumunda önerdiğini belirmiş.
Telefonda görüştüğüm bir yetkili servis 90.000 binde biz öneriyoruz isteyen müşterilere yapıyoruz dedi.

Ersu dan suat usta herhangi bir sorunun yoksa gerek olmadığını belirtti (87.000) de bu iş iiçin az gelmis olabilir. İlla istersem tam yağ değişimi sağlayan bir yere yönlendirecek.

Kitapcığında da cidden yağ değişimi hakkında bilgi göremedim. Kafam karıştı.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Almanya opel e mail atıp sormak lazım bu konuyu :)

Yetkili servislerden fiyatlar aldım,(muhtelif fiyatlar)
Bir yetkili servis ağır şartlarda kullanılması durumunda önerdiğini belirmiş.
Telefonda görüştüğüm bir yetkili servis 90.000 binde biz öneriyoruz isteyen müşterilere yapıyoruz dedi.

Ersu dan suat usta herhangi bir sorunun yoksa gerek olmadığını belirtti (87.000) de bu iş iiçin az gelmis olabilir. İlla istersem tam yağ değişimi sağlayan bir yere yönlendirecek.

Kitapcığında da cidden yağ değişimi hakkında bilgi göremedim. Kafam karıştı.

Birincisi her yağ gibi şanzıman yağı da zamanla viskozitesini kaybeder. Rafta dursa bile bozulur yağ.
İkincisi, aracımın servis kitapçığına baktığımda -ingilizce- kullanıcı klavuzunda olmayan şanzıman yağı değişimini ben gördüm :)
Üçüncüsü, hiç bir gereklilik olmasa bile eskiyen, tahrip olan, tağyir olan bir malzemenin değişiminin faydadan başka bir şey getirmeyeceği aşikar.

Tercih sizin.

97 model astra f aracımı 177 binde aldım. Muhtemelen hiç değiştirilmedi ama ben iki kez değiştirdim. Çıkan yağı görmeniz lazımdı. Simsiyah.

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çalışıyorsa dokunma prensibi geregi dokunmak istemiyorlar mı nedir anlamadım :)
Çok met edilen ustada kaçınıyor :) Bana göre de şanzıman yağı değişmeli ama servislerde tutarlı değil. Daha üst bir merciden bilgi almaya çalışacağım.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Çalışıyorsa dokunma prensibi geregi dokunmak istemiyorlar mı nedir anlamadım :)
Çok met edilen ustada kaçınıyor :) Bana göre de şanzıman yağı değişmeli ama servislerde tutarlı değil. Daha üst bir merciden bilgi almaya çalışacağım.
Düzenli değişmedi ise dokunmak istemiyor bazıları evet.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Otomatik şanzıman yağ değişim makinası
Görüntüleme: https://youtu.be/5n57YFzRCq8

Yerleri Denizli'de imiş. Keşke Adana'da bu işi bu şekilde yapan bir yer olsa.. Artık şanzıman yağı bahanesi ile Türkiye turu yaparız...

• Beğen
Tepkiler: Hasip

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
https://www.opel.com.tr/content/dam...abi_yeni_astra_kta_2685_5_baski_ocak_2012.pdf

Bu kitapcikta göremedim. Türkçesinde olmayıp ingilizcesinde olması da enteresan. Opel in gerekliliği olduğu halde bunu kitapcığında belirtmemesine anlam veremedim. İngilizcesi sizde var mı ?

En son opel türkiye ile iletişime geçtim. Bir gün sonra çok agir şartlarda kullanıldıysa vs. şartta değişim gerekli yoksa evladiyelik diye bir dönüş yaptılar.

Geriye bir tek almanya opel kaldı :) ona da göndermem yakıdır soruyu.

İşin enteresan tarafı mersedes forumunda bir arkadaş aynı konu ile ilgili 3-4 tane servisin şanzıman yağı konusunda farklı cevap vermesinden yakınıyordu :) Marka bağımsız bir konu sanırım.

Birincisi her yağ gibi şanzıman yağı da zamanla viskozitesini kaybeder. Rafta dursa bile bozulur yağ.
İkincisi, aracımın servis kitapçığına baktığımda -ingilizce- kullanıcı klavuzunda olmayan şanzıman yağı değişimini ben gördüm :)
Üçüncüsü, hiç bir gereklilik olmasa bile eskiyen, tahrip olan, tağyir olan bir malzemenin değişiminin faydadan başka bir şey getirmeyeceği aşikar.

Tercih sizin.

97 model astra f aracımı 177 binde aldım. Muhtemelen hiç değiştirilmedi ama ben iki kez değiştirdim. Çıkan yağı görmeniz lazımdı. Simsiyah.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kavram karmaşası [emoji4]

Şanziman yağı değişimi;

Daha iyi performans istiyorsanız gerekli.
Normal kullanım taleplerinde gereksiz.

Daha uzun ömür istiyorsanız gerekli.
Gittiği yere kadar diyorsanız gereksiz.

Şahsi menfaat ve sermaye odaklı iseniz gereksiz, hatta israf...
Ama milli sermaye ve menfaat odaklı iseniz gerekli.

Şimdi...
O servislerin verdiği cevapların arkasında hangi mantalite var?

Kılavuzun hazırlanmasında dahi bir mantalite var.

Ben milli menfaat, milli sermaye, daha çok verim, daha yüksek performans, daha uzun ömür taraftarı olarak değişmesinden yanayım.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi