Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

GNSpower link' Alıntı:
[quote author=Tolga KARACA link=topic=975.msg80083#msg80083 date=1325107844]
Evet arkadaşlar havaların da soğumasıyla araçlarımız özellikle ısınamadan katettiği kısa mesafelerde hatrı sayılır tüketime ulaştılar, her güzelin bir kusuru olur diyerek uzun yol performans ve tüketimi hatrına -en azından benim için- sineye çekilebilir bir durum.

Şahsen yazın Ankara da bile yaklaşık 7 ila 8.5 litrelik verilerle yol alabilirken şuan Akçay da ciddi trafik sıkıntısı olmadığı halde soğuk motorla kısa mesafelerde 8-9 litrelik ortalamalara sahibim, siz ilaveten otomatik şanzıman ve sıkışık trafiğe de sahipsiniz ki maliyetleriniz çok daha kötü olacaktır.

Bence motor devri 2000dd iken vites büyütürseniz sandığınızın aksine ortalamanız yükselecektir çünkü motorun gaza hızlı tepki vermeye başladığı devir 2200-2500dd civarı ve bu devri biraz aşmadan vites büyüttüğünüzde devir çok düşecek, motor güç üretmediği bir devirde zorlanacağından ortalamayı hızla arttıracaktır.
Bence çok yavaş kalkışlar ve çok erken vites değişimi yerine biraz daha seri ve 3000dd civarı vites büyütmeyi deneyin; otm. şanzımanlı versiyonda tecrübem olmasa da yazın kendi aracımla bu şekilde daha iyi ekonomi elde ediyordum çok yavaş kalkışlar ve erken vites değişimi en az 1 litre arttırıyodu ortalamayı, amaç en kısa sürede bir üst vitese geçmek ama bunu bayık şekilde araç kullanmak olarak algılamayın; hafif seri şekilde kalkıp orta devirlerde üst viteslere geçin..

Demek ki benim Active Select bu yüzden tam bir yakıt manyağı. Ben bu arabanın 2001 devirde vites attığını görmedim sakin kullanımda. Active Select'ler Allah'tan 6 vites, vites sayısında sınırlamaya gitmeseler 60'la 13. viteste falan giderdik herhalde. ((: Arabayı düz yolda 1100-1300 devir arasında kullanıyorum daha ziyade kullandırılıyor bana. E tabii ondan sonra araba bayılıyor, beygirler uyuyor, gaza hafif bastın mı da araba kırbacı veriyor beygirlere, hayvanlar fırsat bu fırsattır hücuum diyerekten direkt 4500-5000 devir. Orta yolu bilmeyen Active Select. Shell yalakası Active Select. Koynumda beslediğim yılan.. (:
[/quote]

Doğan aslında kolayca test edebilirsin Manuel de :)

Tabi yol bilgisayarında da anlık tüketim açık olmalı  ;)

TOGI link' Alıntı:
Tabi yol bilgisayarında da anlık tüketim açık olmalı  ;)

Valla Active Select yardımcı elemandır, candır dedik aldık, canımızı çıkardı. Deneyeyim manuelde. ((:

ben yavaş yavaş manuele alıstırıyorum kendımı dogan bırde oyle dene bence..cogunlukla D konumunda kullanmamaya dıkkat edıyorum..

bulent_tnt link' Alıntı:
ben yavaş yavaş manuele alıstırıyorum kendımı dogan bırde oyle dene bence..cogunlukla D konumunda kullanmamaya dıkkat edıyorum..

Valla iş ona doğru gidiyor Bülent abi. Tabii o zamanda bu kadar parayı otomatiğe niye bayıldım diye soruyorum kendime, kendi çarkıma şettiresim geliyor. (:

sıkısık trafıkte otomatıkte kullanırsın..araba mahalle arasında 3. vıtesle gıdıyo dedıgın gıbı 6. vıtesın devamı olsa alıp basını gıdecek.acaba bunun yakıta etkısı varmı

bulent_tnt link' Alıntı:
sıkısık trafıkte otomatıkte kullanırsın..araba mahalle arasında 3. vıtesle gıdıyo dedıgın gıbı 6. vıtesın devamı olsa alıp basını gıdecek.acaba bunun yakıta etkısı varmı

Yok diyenin üstüne atlarım. (:

Birde İzmir'de sıkışık trafik benim saatlerimde gerçekten çok az, ben işe erken gidiyorum erken dönüyorum normale göre, trafiğe girmiyorum. Anca sokak arasında 3. vitesle, 50 ile de 6. viteste geziyorum şehiriçi o oluyor.

bırazda manuelde dene dogan bakalım fark olacakmı

bulent_tnt link' Alıntı:
bırazda manuelde dene dogan bakalım fark olacakmı

Deneyeyim abi, alalım biraz vites olayını elimize artık.

Arkadaşlar bahsettiğiniz devirler çok düşük; mahalle aralarında 3. vitesle giden araç rölantide yol alıyordur ve benzini içtiğini anlık tüketim tablosundan da görebilirsiniz.
Dediğiniz gibi araçlarınızı bir müddet manuelde kullanarak çok erken vites değiştimeden ve çok düşük devirde kulanmadan anlık-ortalama tüketimi takip edin bakalım ne olacak?

Ben yazın başında denemek için sakin şekilde hızlanıp 2000 e gelmeden vites büyütüyordum anlık tüketim ekranı çıldırıyordu, ortalamam da yüksek oluyordu. Daha seri bir şekilde 3000 li devirlere ulaştıktan sonra vites büyüttükten sonraki sabit hızlarda ve hızlanma isteklerindeyse anlık tüketim ve akabinde ortalama ekranı iyimser bir hale geliyordu.

Havalar soğuk motor aşınmasın diye yavaş ve devirsiz kullanırken 8.8 olan ortalamamı Balıkesir yolculuğunda sıfırlayıp 5.8 le yolu tamamlamıştım, o günden bu yana ekran 7.3 e yükseldi çünkü 8.8 olduğu anlardaki gibi çok devirsiz kullanmıyorum.

Geri