Astra J Lpg Montajı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Bye_Bye
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Astra J Lpg Montajı

madmax50 link' Alıntı:
Herkes lpg karşıtı yorum yapmış ama ben hiçbirine katılmıyorum. Bir de trajikomik bir öneri olmuş ekonomi isteyen dizel alsın diye. Kardeşim benim aldığım 1.6 yerine 1.3 dizel alsaydım 10.000 TL fazladan ödeyecektim. Şimdi bu araç 2. elde dizelle arasında 10.000 farkla mı satılıyor? Sahibindene baktığımda aradaki fark 6-7 bin civarında. İlk aşamada burdan 3-4 bin kaybettim, sonra ben bu aracı en erken 4 yıl sonra satarım. 4 yılda param enflasyon karşısında %50 değer kaybedecek. Bu 7000 TL'nin de 3500'ü gittimi , hobaa satın alırken verdiğim fazladan 10.000 TL eridi gitti. Geriye 2. el farkı olarak bana 3500 kaldı. Güzel kardeşim ben bu 10.000 TL'yi bankada bekletseydim bundan gelecek mevduat geliri 3-4 bin olacaktı en az. İşte sonuuçç benim verdiğim 10.000 TL enflasyon, 2.el , mevduatta bekletme gibi etkenlerle eridi bitti.

Şimdi dizelimiz var malum ekonomik araç ben şehir içi lpg ile 30 kuruş yakıyorum, dizelci arkadaşlara bakıyorum onlarda Ankara şehir içi 6 litre yakıyor. Yani ekonomi yok ortada. Ayrıca 95 bg yerine 115bg araca biniyorum. Burası çok önemli işte. Eğer 95 bg yerine focus gibi 115bg 300 NM torklu bir dizel olsaydı 10.000 lirayı performans zevkim için seve seve verirdim. AMA hem 10.000 fazla ver, hem aynı yaksın hem de daha düşük performanslı olsun işte burda dizel motor bana göre saçmalıktır.

Eğer aylık 7-8 bin km yapmasaydım 1.4 T alırdım. 140 bg'i tadarken fazladan yaktığım 1-2 litre benzin umrumda olmazdı. Herkese saygılar selamlar.

34.000km'dir Lpg kullanan bir mühendisim, teknik olarak montaj ve araca etkisi konusunda birçok araştırma yaptım. Sağlıklı bir şekilde montajı yapılmış bir Lpg kitinin astra j'ye tek zararı subapları erken eritmesi. Lpg yanma ısısının yüksek olması nedeniyle subaplar daha erken bozuluyor. Astra j ile ilgili subap konusunda tecürbe yok ama astra h kasada subaplar kullanıcıya göre 80-110 bin kilometrelerde ses yaparak bozulduğunu gösteriyor. Bu durum aracın yüksek devirle uzun süre kullanılıp kullanılmamasına göre değişiyor.

Lpg'nin araç beyniyle alakası yok. Kendi kontrol ünitesini kullanarak lpg enjektörlerini yönetiyor.
Lpg güvenliği konusunda şehir efsaneleri çok fazla. Birçok kişi lpg simitinin darbe alması durumunda patlayacağını sanıyor. Kesinlikle kapasitesi oranında doldurulan lpg tankı patlamaz. Bununla ilgili birçok çarpışma testi mevcut.

Teknik açıklamadan anlamam ben mantık ararım diyene de şunu söylerim. Piyasada taksicililerin %90'ı lpg'li araç kullanıyor. Öyle eskisi gibi şahin doğanda yok taksilerde. Peki bu adamlar ayda onbinlerce kilometre yaptıkları halde neden dizel kullanmazlar ve sizin sorunlu dediğiniz lpg ile uğraşırlar?

Teknik anlamda sorusu olanlar varsa yardımcı olmaya hazırım.

+1 Ben de kesinlikle katiliyorum. Bildigim kadariyla Opel LPG li araclari ulkemizdeki bazi mevzuattan dolayi getirmiyor yoksa LPGli 1.4T İnsignia satislari patlardi

14alkiss
madmax50 link' Alıntı:
Herkes lpg karşıtı yorum yapmış ama ben hiçbirine katılmıyorum. Bir de trajikomik bir öneri olmuş ekonomi isteyen dizel alsın diye. Kardeşim benim aldığım 1.6 yerine 1.3 dizel alsaydım 10.000 TL fazladan ödeyecektim. Şimdi bu araç 2. elde dizelle arasında 10.000 farkla mı satılıyor? Sahibindene baktığımda aradaki fark 6-7 bin civarında. İlk aşamada burdan 3-4 bin kaybettim, sonra ben bu aracı en erken 4 yıl sonra satarım. 4 yılda param enflasyon karşısında %50 değer kaybedecek. Bu 7000 TL'nin de 3500'ü gittimi , hobaa satın alırken verdiğim fazladan 10.000 TL eridi gitti. Geriye 2. el farkı olarak bana 3500 kaldı. Güzel kardeşim ben bu 10.000 TL'yi bankada bekletseydim bundan gelecek mevduat geliri 3-4 bin olacaktı en az. İşte sonuuçç benim verdiğim 10.000 TL enflasyon, 2.el , mevduatta bekletme gibi etkenlerle eridi bitti.

Şimdi dizelimiz var malum ekonomik araç ben şehir içi lpg ile 30 kuruş yakıyorum, dizelci arkadaşlara bakıyorum onlarda Ankara şehir içi 6 litre yakıyor. Yani ekonomi yok ortada. Ayrıca 95 bg yerine 115bg araca biniyorum. Burası çok önemli işte. Eğer 95 bg yerine focus gibi 115bg 300 NM torklu bir dizel olsaydı 10.000 lirayı performans zevkim için seve seve verirdim. AMA hem 10.000 fazla ver, hem aynı yaksın hem de daha düşük performanslı olsun işte burda dizel motor bana göre saçmalıktır.

Eğer aylık 7-8 bin km yapmasaydım 1.4 T alırdım. 140 bg'i tadarken fazladan yaktığım 1-2 litre benzin umrumda olmazdı. Herkese saygılar selamlar.

14alkiss 14alkiss 14alkiss 14alkiss 14alkiss 14alkiss 14alkiss

madmax50 link' Alıntı:

34.000km'dir Lpg kullanan bir mühendisim, teknik olarak montaj ve araca etkisi konusunda birçok araştırma yaptım. Sağlıklı bir şekilde montajı yapılmış bir Lpg kitinin astra j'ye tek zararı subapları erken eritmesi. Lpg yanma ısısının yüksek olması nedeniyle subaplar daha erken bozuluyor. Astra j ile ilgili subap konusunda tecürbe yok ama astra h kasada subaplar kullanıcıya göre 80-110 bin kilometrelerde ses yaparak bozulduğunu gösteriyor. Bu durum aracın yüksek devirle uzun süre kullanılıp kullanılmamasına göre değişiyor.

Lpg'nin araç beyniyle alakası yok. Kendi kontrol ünitesini kullanarak lpg enjektörlerini yönetiyor.
Lpg güvenliği konusunda şehir efsaneleri çok fazla. Birçok kişi lpg simitinin darbe alması durumunda patlayacağını sanıyor. Kesinlikle kapasitesi oranında doldurulan lpg tankı patlamaz. Bununla ilgili birçok çarpışma testi mevcut.

Teknik açıklamadan anlamam ben mantık ararım diyene de şunu söylerim. Piyasada taksicililerin %90'ı lpg'li araç kullanıyor. Öyle eskisi gibi şahin doğanda yok taksilerde. Peki bu adamlar ayda onbinlerce kilometre yaptıkları halde neden dizel kullanmazlar ve sizin sorunlu dediğiniz lpg ile uğraşırlar?

Mustafa abi imzamı atarım

Dizel 95 beygir benzin 115 hp tup takinca yine ayni verimi alamiyorsunuz ki  Tüpte yine verim düşüyor lpg ne dizelin ne benzinin yerini yine tutmuyor ben bircok kisi gördüm fark yok diyen ama illaki var. Asiri yol yapilmiyosa ben karsiyim sonucta sahin kullanmiyoruz altimizdaki araba 47.000 liralik araç çok yakan bir arac tasarruf ariyorsak fransiza yonelmek gerek diye düşündüm hep aslan besleyen yemine katlanir misali

adRe J link' Alıntı:
Dizel 95 beygir benzin 115 hp tup takinca yine ayni verimi alamiyorsunuz ki  Tüpte yine verim düşüyor lpg ne dizelin ne benzinin yerini yine tutmuyor ben bircok kisi gördüm fark yok diyen ama illaki var. Asiri yol yapilmiyosa ben karsiyim sonucta sahin kullanmiyoruz altimizdaki araba 47.000 liralik araç çok yakan bir arac tasarruf ariyorsak fransiza yonelmek gerek diye düşündüm hep aslan besleyen yemine katlanir misali

Burda bir yanlış anlaşılma var diye düşünüyorum LPG gerçekten aracın performansını etkilemiyor 42 bin km dir LPG li 1.6 T Insignia kullanıyorum. Fransız konusuna gelince ise bu araç öyle kazalardan korumuşturki beni eminim babamın Mondeo'su dahil altımda olsa çok rahat yoldan çıkabileceğim yerlerde araç direksiyon tepkilerime cevap verdi çigisinden ayrılmadı yoldan çıkmadı, ben güvenliğim için, aracın büyüklüğü için ve kalitesi için bu aracı aldım. ևok yakıyor ama ben azda yakmasını istiyorum dizelede hem alırken o parayı vermek istemiyorum hemde yıllık çok vergi vermek istemiyorum(2.0) o zaman LPG taktırırım. Bu arada taksilerimiz var eskiden 2 şahinimiz vardı motor açılmadan LPG'li 1 milyon km yaptılar şuanda birisi dizel albea birisi lpgli accent era, rektefiyesiz 750.000 kmdeler.

madmax50 link' Alıntı:

+1 045thumbsup

adRe J link' Alıntı:
Dizel 95 beygir benzin 115 hp tup takinca yine ayni verimi alamiyorsunuz ki  Tüpte yine verim düşüyor lpg ne dizelin ne benzinin yerini yine tutmuyor ben bircok kisi gördüm fark yok diyen ama illaki var. Asiri yol yapilmiyosa ben karsiyim sonucta sahin kullanmiyoruz altimizdaki araba 47.000 liralik araç çok yakan bir arac tasarruf ariyorsak fransiza yonelmek gerek diye düşündüm hep aslan besleyen yemine katlanir misali

Evet Orhan yanlış bilinen bir diğer hususta bu. Sağlıklı bir şekilde montajı yapılan lpg kiti (Sürekli bunu yazıyorum çok önemli çünkü) performans olarak benzinle çalışırken ki ile benzer diyebiliriz. Burada benzer ifadesini kullandım zira motordan motora durum değişiyor. İlk olarak teknik sonuçlardan başlayalım. Lpg ile yapılan dyno testlerinde bazı motorlar daha yüksek performans gösteriyor. ֖zellikle düşük devirlerde tork eğrisinde pozitif etki görülüyor. Bazı motorlarda %10 gibi güç düşüklüğü oluyor. Bu durumu Lpg motajı yaptırdığı makina mühendisine sordum. Bu performans olayının lpg kitinin ayarları ile alakası olduğunu söyledi. İstersen %10-15 gibi performansı artırırz ama tüketim değişir dedi.

Forumlarda lpg montajı dyno testi yaptıranlar var. Kesinlikle normal bir kullanıcının fark edebileceği bir performans düşüklüğü olmuyor. Lpg ile performans düşer söylentisi esi karbüratörlü araçlar zamanından kalan bir bilgi. şimdiki gelişmiş kitlerde böyle bir durum yok. Prins bayileri yüksek performanslı araçlarda güç garantisi veriyor örneğin. Araç lpg ve benzinde dynoya sokulacak ve size sonuçlar verilecek diyorlar.

Benim tecrübeme göre lpg ile benzin arasında hiçbir fark yok. şehir dışında bazen yüksek hızlarda benzine alıyorum ama hissedilir bir fark göremiyorum. ևok sık Ankara-İstanbul arası gidip gelirim. Sapanca düzlüğünde bazen güçlü araçlara özenip son gaz gidiyorum. Hava koşullarına göre maksimum 195-205 arası son hız görüyorum. Lpg ve benzin arasında son hızda fark yok diyebilirim. Ankara'da chip tuningci bir arkadaşım var mekanında dyno mevcut. Bir gün test verilerini alıp paylaşırım.

Lafı bırak belge göster diyenlere de şimdilik örnek birkaç sonuç vereyim.

Subaru Forester LPG
[img=435x600]http://img543.imageshack.us/img543/461/fvg9.jpg[/img]

BENZİN
[img=435x600]http://img199.imageshack.us/img199/3927/x66q.jpg[/img]

Bu da lpg'nin peformansı artırdığı örneklerden biri.

1okw.jpg

Evet söylediğiniz gibi mustafa bey işinin ehli insanlar bunu yapabilir sorunsuz problemsiz bir iş çıkarabilir ama işte bu insanları bulmak zor bir önceki sayfadaki yazımda bende vurgu yapmak istediğim şeyde 10.000 ile 15.000 arası yol yapan kişilerin takdırma ihtimalini söyleyerek yinede sıkı araştırmalar sonucunda Lpg dönüşümü yaptırmasını dile getirdim bu kilometre oranlarının altının çok önemli zararı olmayacağını dile getirdim.

Bunun haricinde Lpg montajı ehli kişiler tarafından yapılırsa problem olmayabilir bizler binek araç kullanıyoruz sıradan... vakti zamanında bir vatandaşımızın Porshe marka jipi ile gaz aldığını görmüştüm o araca birşey olmuyorsa bizim araçlarımızada kolay kolay sorun olmaz... Ama şuda bir gerçek ki risk vardır. taktırıp takdırmamak kişiye bağlı tercih tabiki ama dediğim gibi yılda yapılan km ve işinin ehli kişiler bu olayın tek adresi.

Benim baştan beri söylemek istediğim Lpg işine kesinlikle karşıyım (ideal yol yapma ortalamalarında) eğer normalin üstü yol yapıyorsa şahıs işini bilen insanlara montaj yaptırmak.

mustafa ankarada bu lpg ye bıraz guc verebilecek tanıdıkların varmı yanı performans konusunda dıyorum yanı

Ynt:

CALİBRA BG link' Alıntı:
mustafa ankarada bu lpg ye bıraz guc verebilecek tanıdıkların varmı yanı performans konusunda dıyorum yanı
abi ben ivedikde mocan otogazi iyi biliyorm. Her giden cok memnun hem iscilimte hem sonrasinda. Bende taktirmayi cok düşünüyorum fakat tereddüt var iste. 1.4T olmasından dolayı.

Geri