Aydınlatma projelerim

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2006 Laguna aracının yeni Clio'lardaki gündüz farı yapısından esinlenerek ön panjur eklerinin yapısını kullanarak içindeki 3 boş bölüme sağ ve sol olarak her bir tarafa 16 şar tane 1 Watt ve her biri en az 120 lümenlik Edison power led dizaynını kalınlığı 6 mm olan aliminyum soğutucu kullanarak ve parçanın ön kısmınada 4 mm ye yakın kalınlıkta pleksi kesip yapıştırarak ortaya Rabbimin izni ile böyle bir çalışma çıktı.

Lens kullanmadım sadece yogun ışık ile uzaktan rahatca görünebilecek bir ışık olacağını düşünerek her bir tarafta yaklaşık 1000 lümen gibi bir ışık elde ederek ve farlar açıldığında kısılmasını sağlayarak akşamlarıda göz almayacak halde yanmasını sağlayarak gece testi yapıldı.Gündüz resimleride bilahire eklenecek.

Bütün parçalar toplu halde.

v3LIeQj.jpg

Ledlerin yerleşimi ve sabitlenmesi.

UyK3Nk5.jpg

mX2DSyQ.jpg

Pleksinin yapıştırılması.Arkadaşımız bilahire yapışkan izleri için ya ortası açık kenarları kapatacak şekilde film yapıştıracak yada carbon folyo yaptıracak veya ince gri boya attıracak karar ona ait.

cAfIVNG.jpg

EGDVyJ0.jpg

DG0lRPq.jpg

Araç üzerinde farlar açıkken yanan hali.Sadece gündüz yanan hali ve görünümü içeren resmini arkadaş sonra çekecek.

MmxMF1t.jpg

Oktay bey passatla ilgili calismaniz var mi merak ettim?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çift mercekli yarım angel halkalı çalışmam var.4.sayfa 40.iletide detaylar mevcut.

Pleksiyi boyadım şimdi dahada iyi oldu.Led ışığını kontak açık iken biraz daha arttırdım,Farlar yanınca biraz daha kıstım.Akşam bağladığımız için gündüz son resimlerini arkadaşımız yollayınca ekleyeceğim.

Önce grı boya ile oldukça ince bir katman attım.Bakınca içi rahatlıkla görülebiliyor ışığı çok az etkiliyor.

pMbxyZd.jpg

Sonra reklamcılaraın kullandığı yapışkanlı kağıt diyeyim adını unuttum ondan şablon kesip yapıştırdım ve sonra mat siyaha boyadım ve en son olarakta vernik attım.

hjYjLGb.jpg

XqUjNfl.jpg

Araç üzerinde akşam görünen hali.İyice bakarsanız ledler ışık vurunca görülebiliyor ama normalde görünmüyor.

mmCGGGf.jpg

Kontak açık iken.Yaklaşık 6 metre civarında uzaklıktan ve flaşlı olarak çektim.Işık vurduğu için Flaşsız net görüntü alamıyorum.

Vgmyrg5.jpg

Farlar yanar iken.Farlara bağlanmasının sebibi araçta orjinal far kontrolü olduğu için gündüzleri devreye girdiği anlarda gündüz farının kısılması için düşünüldü.

iae3jlq.jpg

Sivas'tan bir arkadaşımızın aracının km göstergesi,kalorifer dügme aydınlatması,düğmeler,far anahtarı,tavan ve aynalık aydınlatması komple değişti.Rabbimin izni ile bitirebildiğim çalışmadan ortaya çıkan sonuçlar böyle.

Cam açma düğmesinin hali böyle idi temizlendi ve ledler kırmızı yapıldı takıldı.

zWZELJx.jpg

Arka cam açma düğmesi ledi.

9J0jVYP.jpg

Aynalık ledleri.Tavan ledini sanırım resimlememişim.

0vn1f1j.jpg

7I1CPBP.jpg

Far anahtarı.

OgmyWAd.jpg

Gösterge içine smd5050 ledlerden kadrandaki sayıların altına gelecek şekilde dizdim.

ynVzjMX.jpg

Kadranda sayıların üstlerindeki çizğileri ve bazı şekilleri kırmızı görünecek şekilde Arkadaşımızın isteği üzerine renklendirdim ve ortaya bu şekilde sonuç çıktı.

xapiNea.jpg

İbreler beyazdı ve kırmızıyı istediğim gibi alamadım ve bende beyazı kazıyıp ibrenin alttaki yansıtıcı yerini kırmızıya boyadım.

8Znk2pq.jpg

ZyR4oBy.jpg

Sonuç bu oldu.Yol bilgisyarı beyaz ledler ile aydınlandı.

zTDYrrC.jpg

BheLb9i.jpg

yoYeYHq.jpg

Laguna için yaptığım gündüz farlarının gündüz çekilmiş resimleri.Cep teli ile çekilmiş.

LBN1OjH.jpg

iB4pXqs.jpg

DxPs7ue.jpg

Uzaktan resimdekinden daha iyi ışık göründüğü bizzat söylendi.

abi göstergelerde beyaz yerine mavi veya sarı olsaymış harika olurmuş tabi bu benim kendi fikrim. ama çok harika olmuş vectra :rakir: keşke ankarada olsam abi işi gücü bırakır seninle benim arabaya da el atardık. sana bişey soracam abi benim km saatindeki bazı rakamlar silindi tamirini yapabiliyomusun. :confused:

Göstergedeki rakamların silinmesi oldukca zor.Tiner türü eritme özelliği olan kimyasallar döküdüyse başka.Tamir etmedim ama muhakkak bir yolu vardır ve yapılır.Şehir dışından arkadaşlar komple söküp yolluyor.

Rabbimin izni ile güzel bir sonuç alarak Ankara'dan bir arkadaşımızın Mondeo Mk3 aracının farları için yaptığım çalışmada İlk defa Valeo mercek kullandım fakat bu mercek düz çizgi ama yine diger versiyon gibi yarıya kadar düz çizgi,sonrası yine eğri gidiyor.Mercek şapkası olarak Bmw araçlardan çıkma bir şapka aslında boyayacaktım ama krom hali fazlasıyla güzel durdugu için hafif kusurlu olmasına rağmen insiyatif kullanarak boyamadım ve taktım.Çok az bir boşluk ile açıklığı epeyce doldurdu.Mercek boyutu uygun olduğu için arka kapakta hiç bir işlem yapılmadı.

Şunu söyliyeyim bu tam tespitimdir Mondeo Mk3 orjinal farların sol merceğin mercek çizgisi eğri çıkıyor.

eLZWOG1.jpg

h0iVnb7.jpg

QdQTiid.jpg

ogbraSt.jpg

oaKeqvm.jpg

Duvar resimlerimiz.

vgRYg4o.jpg

nwKB483.jpg

Araç üzerinde gündüz resimler çekilerek bilahire eklenecek.

Sakarya'dan bir arkadaşımızın Focus 2.5 hb aracı için far çalışmasında Valeo bi-xenon gen4 balast ve 4300k Osram xenon ampul,Mercedes mercek kapağı boyanarak montajından sonra her biri tam güçte 50 lümen olan fakat ben yüzde 80 civarında performans ile kullandığım smd power ledlerin yan yana dizilimi ile farın köşesi kesilerek bu kısma uyacak pleksileride keserek ve güçlü ışık yoğunluğu sağlanarak uzaktan görünebilmesi için yaptığım çalışmaya sonra sinyal olarakta yanacak şekilde ledler eklendi.Sonrasında işlem bitti derken Bmw orjinal halka ilavesine karar verdik ve halka için 12 volt 350 lümen Power led kullanarak işlevi hayli yüksek bir ışık gücü ile çalışmayı orjinal sinyal kısmına power ledler döşeyerek Rabbimin izni ile son derece iyi olduğunu düşündüğüm bu çalışmayı bitirmek kısmet oldu.Arkadaşımın yüreğine sağlık bana sabır gösterdi ve sonuç olarak istediği gibi zevklerini tatmin eden bir far sahibi oldu.İşte detaylar.

Farın çerçevesinin pleksi için kesilip biçilmiş hali.

0XNXz1L.jpg

Pleksilerin kesilmiş hali ve far çerçevesine göre egim verilmiş hali.

O2yAKVp.jpg

eExEekO.jpg

sinyal için çentiklerin açılması.

86VOi2c.jpg

Sinyal ledlerinin dizilmiş hali.

5va12WA.jpg

Gündüz ledlerinin hazırlanışı ve bitmiş hali.

ezVGHME.jpg

56eRPmo.jpg

Bmw Angel halkanın montajı.

qFU0UFI.jpg

PjD14aG.jpg

Tüm montajın bitmiş hali.

jl5NcJQ.jpg

Angel halkanın led sogutucusu.bu kısımda

QhAQeo8.jpg

Power led sinyalimizin bitmiş hali.

lKFjNTs.jpg

Sinyal yanış halleri.

hhYKTZ5.jpg

xMauk11.jpg

Idn8H9p.jpg

Gündüz farı yanış halleri.

BaJcVzB.jpg

TPQ2PZk.jpg

c098b6g.jpg

Farın kapanmış hali.

hEGMvKy.jpg

UofOAxE.jpg

cZbLMk7.jpg

Role sistemi için rolelerimiz.Her bir fara 3 ayrı role kullanıldı.Kontak açık,Parka açık ve sinyal için.Birbirini kontrol ediyor.

pcNopM1.jpg

Bunlarda iç aydınlatmalar için yaptığım ledler.

6dZSRfx.jpg

Araç üzerinden görünüm.Eski ve yeni far

9QsEjzb.jpg

lAcnab6.jpg

HEuBXKn.jpg

Lg8PjRF.jpg

lAcnab6.jpg

Çalışma Videosu.

Focus makyajlı kasa mercekli, gündüz ledli far. - YouTube

Geri