Aydınlatma projelerim

Oktay bey bu çalışmalar da harika.tebrikler sizi imrenerek izliyorum benim merivaya'da bir gündüz farı yapmak istiyorum ama nasıl olacağı konusunda kararsızım.Bir ara bunun hakkında sizden fikir almak isterim müsait bir zamanda.

Rabbimin izni ile ne zaman isterseniz aradığınızda yada yazdığınızda zevkle yardımcı olurum.

Teşekkür ederim.Müsait bir zamanda görüşürüz.

Araç üzerinden resimler.
Angel resimleri bayram sonrası eklenecek.

9HPMxSa.jpg

eHcKVdY.jpg

OexWEDn.jpg

vPMJ2NA.jpg

golfün farlar çok başarılı..

Merhaba tebrik ederim elinize sağlık temiz bir işçilik sonrası şık bir diy çalışma olmuş.Sinyaller de power led kullandınız sanırım ? Sadece ledlerin ve sürücülerinin maaliyeti ne oldu acaba ?

Power led kullandım.Ledler için genelde sürücü kullanmuyorum.Fazla led kullanıp zayıf güçte çalıştırıyorum.Sürücü esas meblayı tutuyor kullanmadığım için fazla araştırmasını yapmıyorum.Ledler piyasada fiyatı belli.MArkalı markasız hemen hemen aynı fiyatlarda.

Aynı çalışmayı bende sinyaller için düşünüyorum ancak buralarda power led lerden bulunmuyor sipariş üzerine alacağım bakıyorum bir sürü çeşitleri var dereceleri vs. var hangisinden almalıyım kestiremiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

Sinyallerimi dikeylemesine dikdörtgen şekilde düşünün her bir sinyalde altlı üstlü ikişer tane olmak üzere led kullanmayı düşünüyorum fakat istediğim led ler 50 kuruş ebatlarında güçlü olanlarından

Ankara'dan bir arkadaşımızın Golf4 aracı için oldukca uzun süren ama genelinde arge ağırlıklı olarak vakit harcayarak Ledli ayna sinyal çalışmasına Rabbimin izni ile resimlerdeki gibi bir çalışma ile noktaladım.Pleksiye hali ile fabrikasyon gibi lazer kesim ve iz verdirme yapılamıyor.Testere veya buna benzer kesiciler ile açılan izler işlenmemiş şeffaf halde ve mm'lik ölçülerde yapılamadığı için istenilen ışığı almak son derece zor bir işlem.Ben nasıl işlerim ve led ışıgını yayabilirim yada doyurucu ışık alabilirim diye çok uğraştım ve bu şekilde pleksiye ışık dağılımı biraz olsun daha iyi yayılıyor hemde istediğim kadar led yerleşimi yapabiliyorum istenilen ışık şiddetinide elde edebiliyor oldum.
Pleksiyi tabakadan istediğim ölçüde kestirdim.Ledlerin her biri 150 ma ve 50 lümenlik yarım watt Edison power led.4 erli seri ve paralel bağlantı ve direnç ile çalışır hale getirdim.Sinyal için beyaz led üzerine turuncu kagıt keserek yerleştirdim ve oldukca güzel tonda renk elde ettim.

Şekil olarak mercedes pleksi ayna şeklini örnek aldım.

nUKiGyQ.jpg

ZANEiaj.jpg

jl8tHxQ.jpg

e3bnGW3.jpg

AWWufzk.jpg

QoFN8j2.jpg

NFY59nb.jpg

LevFHHK.jpg

Mk2b6hI.jpg

KojHirM.jpg

i0dWSGu.jpg

M9JmCF0.jpg

pz67gik.jpg

q7HMg3Y.jpg

BHvom0h.jpg

Sonuç olarak Pleksiye yaptığım her iz aralarına led yerleştirdim ve tatmin edici ışık aldım.Ledin görünümlerinide çok ince bir tabaka halinde pleksiyi boyadım ayna ile bütün haline geldi.Ayna dolgu macunu ile komple düzeltilip zımparalanıp tekrardan güzelce boyanacak.

x58Ocww.jpg

pL0NWfX.jpg

Videomuz.

VW Golf4 el yapımı ayna sinyali.Pleksi ve ledli - YouTube

Geri