Aydınlatma projelerim

Oktay bey sizi uzun süredir geceuçuşundanda takip ediyorum tebrikler calışmalar harika.

tebrik etmeden geçemeyeceğim. Mükemmel çalışmalar, rabbim bundan sonra da utandırmasın...

Size ulaşmak için çok yazdım ama bir türlü dönüş yapmadınız. Güzel çalışmalarınız var tebrik ederim. Bol kazançlar.

Oktay Abi resimler yine gitmiş bi el atsan da tekrar baksak şu güzel çalışmalarına...

Niğde ilimizden bir arkadaşımızın Focus 3 farları geldiğinde gerçekten son derece kirli bir far ile karşılaştım.Buradan ikaz ediyorum sakın far içine her hangi bir sıvı ile yıkamayın yıkatmayın.

Farlar orjinal D3s bi-xenon visteon mercek mevcut.Lakin H1 xonon ampule h7 ampul yuva kılıfı yapıştırılıp ampul reflektöre yanşık şekilde takılmış ve Visteon mercek plastik bir ürün olması neticesinde 2 mercekte kullanılamaz hale gelmiş.

Mercekler Valeo bi-xenon mercek,D1s Osram 4300k ve Gen4 balast ile yenilenerek monte edildi.Mercek montajı resimi çekmiştim ama nereye kopyaladım bulamadım veya çekmedim inanın hatırlamıyorum. :biggrin: Gündüz farı için role devresi ile kontak açılınca yanacak ve park açılınca kısılacak hale getirildi.Elektirikci arkadaşa tarifimle kapılar açılıncada yanması için minik bir tarif ile buda yapıldı.

035qwwm.jpg

Farın dağılmış hali.

mXpxsVa.jpg

Çerçevenin zımparalı hali.

OWJHQtr.jpg

Boyanmış ve idarelik birleştirilmiş hali.

NIUydRX.jpg

Farı toplarken bütün parçalar el ile yıkanarak temizlendi silindi.Günüdz ledinin plastikleride dahil.Buda gündüz ledinde kullanılan led.Ayrıca gündüz ledinin duvar resmide bu.

U3kRMnt.jpg

mrVViKA.jpg

Farların toplanmış hali.

Ev60l2Q.jpg

Valeo Bi-xenon Gen4 takım ile far ayarından sonra yakın plan duvar resmi.

YToQhGr.jpg

Araç üzerinden görünüm.

GG23NCe.jpg

QYDagME.jpg

Diğer resimler benim resim sitesindeki resim gösterme limitim dolduğu için görünmüyor.en kısa sürede düzelteceğim.

Rabbimin izni ile Çanakkale ilimizden bir arkadaşımızın geçen ay sonunda tamamladığım 2007 Mondeo Mk3 farlarına mercek modifiyesi ve Angel halka çalışmasından kareler.Araç üzerinde resimleri bekledim ama iş yogunluğu vesaire gelmedi gelince bilahire ekleyeceğim.

Farların merceklerin daha önce sökülüp temizlenmeye çalışılmış.Mercekler tekrar takılırken ayarlarıda bozulmuş.Eski minik mercekler sökülüp Eski tip Hella bi-xenon mercekler takıldı.D2s ampul takımı aracın orjinalinde olan sistemdi aynen kullanıldı.

Mercek değişiminden sonra.

QhAOMU1.jpg

Angel halka yapılmaya karar verilmişti Mondeo farının yapısı tam halka Angel için uygun bir yapı değil bende uyacak haline en yakınını yapmaya çalıştım.Kullanılan ledler 60ma lik ve her biri 30 lümen civarında olan günışıgı tonunda ledler kullanıldı.

MvXm06s.jpg

Ledler power led sınıfından olduğu için birazcık sogutma için lehimleme yapıldı.Ledler ısı oluşmaması için ve ömür uzaması için yüzde 60 performans ile çalıştırıldı.

QPVg5I5.jpg

HnSItvz.jpg

Halkaların montajından sonraki görünümler.

FgUSkcv.jpg

Vwvivdz.jpg

Büyük halka mecburen mercek şapkasına monte edildi.Elimden geldiğince montajına çok dikkat ettim.Halkalar vidalar ile sabitlendi ve dip kısımdan silikon destegide verildi.
Mercek şapkası Bmw mercek şapkası ve orjinal temiz kromlu olarak kullanıldı.

6a635fC.jpg

W70vdfu.jpg

2Zi921A.jpg

54PqskZ.jpg

R4OcC0C.jpg

1nrNSLl.jpg

0wlGjQU.jpg

LFvncra.jpg

NlU3AkU.jpg

BXTgnMo.jpg

Halkaların yanar haldeki görünümü.Araç üzerindeki resimler geldiğinde bilahire ekleyeceğim.

lpoFlrm.jpg

bFOLRJJ.jpg

I5kG2JL.jpg

Ayarsız duvar resmi.

qIxVzlB.jpg

Oktay bey elinize sağlık döktürmüşsünüz yine tebrikler.

Abi ellerine sağlık harika olmuş.hepsi birbirinden güzel astra classic ııı için olan çalışmaların varsa onlarıda görmek isteriz.

Focus F1 aracı için yaklaşık 2 ay önce yapım için karar verdik ve sonrasında işlemlere başladık.Rabbimin izni ile ufak kusurlarımla bitirdiğim çalışmada Farlar çift mercekli oldu.Kısa hüzmelerde yeni nesil Hella,uzun hüzmede yeni nesil servo motorlu clear lensli Bosch mercegin moptor sökülerek perdeside uzun hüzme konumunda sabitlenerek montajı yapıldı.Angellar Bmw den çıkma ve beni en çok led montajı aşamaları uğraştırdı.Angel için oldukca fazla uğraş verdim ledler tam tepeye monte edilmesi zorunlu olduğu için temiz görünmesi için uzun denemeler yaptım ve en son hali böyle oldu.Ledlerin her biri 50 lümenlik yarım watt ledler ben hali ile kısık kullandığım için yaklaşık 130 lümen falan ışık güzü var.
Bilin bakalım halkanın tepesindeki parça nerede kullanılıyor?

Kullanılan balastlar uzun ve kısadada Gen5 balast ve Osram 4300k xenon ampul.

Son olarak tek sorunumuz arka kapagı.Bayram sonrası onuda hallediyoruz.

Sinyallerde 6 adet Amber renkte led kullanıldı.Oldukca güzel sonuç aldık.

Resimlerle aşamalar.

Mercek montajı sonrası görünüm.

5lciytq.jpg

TMQ41VS.jpg

Bmw Angel halkanın son haline gelmiş durumu.

NtBFop9.jpg

clra0RX.jpg

TLNAW2T.jpg

Sinyal içine sogutuculu olarak takılmış ledlerimiz.Camı takılınca camdan ledler güzel yansıma yapıyor.

BKkYoy9.jpg

LgAUMCv.jpg

Farın arka kısmından bir görüntü.

607XsTE.jpg

Farın toplanmış halleri.

jpmwfZF.jpg

75yGgyY.jpg

XfzxCu8.jpg

uWNWNWs.jpg

rszxqRZ.jpg

ghObh7Y.jpg

WEGeOZF.jpg

k1TBwiE.jpg

Angel halkaların görünüşü.

2AdnrEF.jpg

Araç üzerinde gece çekilmiş resmi ve duvar resimleri.

HJhYE7i.jpg

sHj50WY.jpg

kgwUnCk.jpg

Videomuz

http://img40.imageshack.us/img40/9051/cz4pxitjjwjsvhteiaoxnq.mp4

Aksilik olmaz ise çok yakında Golf 4 ledli ayna sinyali,Focus 2.5 gündüz ledli,bi-xenon mercekli çalışmamı paylaşacağım.Bu çalışmalarıda bu süreler içinde başladım ve son derece güzel deneyim sahibi oldum.Bana gösterilen sabırdan dolayı Rabbim razı olsun.

Geri