dizel araçların kullanımı hakkında..

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan airbus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Yoldan geldiğinizde (uzun ya da kısa) stop etmeden evvel 1 dakika beklemek çok önemli, yapmazsanız turbo bozulur vs yorumları var. Bu kadar önemli birşey olsa kullanım klavuzunda mutlaka yazar. Ancak ben aracımın klavuzunda böyle bir ibare göremiyorum.
Bence bu yeni teknoloji araçlarda önlemi alınmış ve gereksiz birşey.. Boşuna mazot yakarsınız.
haklısınız önlemi alıp dump valve koyuyorlar ama yine de ne olur ne olmaz deyip beklemek iyidir, neden derseniz turbo pallerinde oluşacak deforme,mildeki kırılma vs. şayet farkedilmeyip ihmal edilirse, turbo değişimi haricinde farklı büyük masraflara yol açabiliyor, beklemek turbo palinin olması gerektiği gibi yavaşlayıp içerideki geri dönen havanın pale zarar vermeyeceğini bilmemizi sağlıyor başka da önemi yok aslında, bir nevi turbo timer vazifesini kendimiz yapmış oluyoruz,ama dediğiniz gibi yapılmasa da olur,(ben hiç beklemiyorum) servislere sorduğumuzda aldığımız cevaplardan ve okuduklarımızdan anladığımız kadarı ile...

bı 2.0 dtı ların turbosu bi garip yeni nesil dizeller gaza hemen tepki veriyorlar ve sanki tüm devirlerde turbo maksimum güçte çalışıyormuş gibi adam gözümün önünde bozuk yolda telefonla konuşuyordu 3 viteste 1500 devire düştü sonra gaz verdi hiç titreme gibi bişey olmadı

benim dtı ise kalkısta 2500 devire kadar bildiğin kamyon 2500 den sonra köpek gibi bi hırlama sesiyle sanki nos açmış gibi kapatıyor 4. ve 5. viteslerde turbonun hissedilir devri 1900 lere kadar düşüyor ama kalkışta 2500 devire kadar kendini göstermiyor

Geri