Lpg sirali gaz hakkinda bilmek istediğiniz her şey...

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servis yetkili ve parca orijinal problem yok. işçilik harika. Takılan ürünm modeli ise sequent, my07. Nasildir acaba? bir de fiyat nekadardir?

Ayrıca:

1. LPG'den önce, benzin aldığımda yol bilgisayarının tüm değerlerini sıfırlardım ve tüketim normal kullanımda 13lt / 100 km ortalama olurdu (ş.içi) Araç henüz 6.000 km'de olduğu için normaldir diyordum ama bu abartılı rakam elbette çok rahatsız ediciydi...
Dün akşam ise LPG taktıktan sonra yine yol bilgisayarının tüm verilerini sıfırladım 70km yol yaptım (ş.içi) ve yakıt ortalaması 7.5lt / 100 km'e kadar düştü... Daha fazla göstermesi gerekmez miydi, bu yol bilgisayarı neyi, nasıl ölçüyor?

2. Aracımın performansında hiçbir düşüş olmadı, hatta araç daha da rahatladı LPG ile. Benzin filtresinde bir sorun olabilir mi? Buji, hava filtresi gibi LPG ile ortak kullanılan elemanlar dışında, benzindeki performans düşüklükleri başka nelerden kaynaklanır?

ilginiz için çok teşekkür ederim...

Recai merhaba,

Ustanın üzerine laf söylemeyi sevmem ancak bence lpg map tablonda bir yanlışlık var, şayet düzgün olsa (normal durumda beklenen) lpg 'de ve benzinde araç bilgisayarında aynı değerleri okuman, zaten lpg ecusunun orada durmasının tek nedeni benzin enj. sürelerini belli katsayılar ile çarpmak. bir nevi aracın kendi ecusunu kandırmak,başka bir amacı yok. dolayısı ile aynı değerleri okuman gerekir.

sendeki bozukluk pozisif yönde yani olması gerektiğinden büyük bir oran ile benzin sürelerini çarpıyorsun, böyle olunca da aracın benzin miktarını kısıp sana yol bilgisayarında sanki az yakıyormuşsun gibi bir izlenim veriyor. bu arac içerisindeki ltf değerini zaman içerisinde bozacaktır. bence bir ayar yaptırmanda fayda var.

.:R

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tesekkur ederim Alaattin, cok guzel ozetlemissin...

bugun tekrar ayarlattim, simdilik sorun yok...

Son düzenleme:

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ozenclerotogaz.com.tr
Merhaba Boss ;

Bir kere laf söylemişsin :) şimdi devamını getirmen gerek.Map tablosunda hata olduğunu neye göre söylüyorsun ,açıklar mısın?

Recai merhaba,

Ustanın üzerine laf söylemeyi sevmem ancak bence lpg map tablonda bir yanlışlık var, şayet düzgün olsa (normal durumda beklenen) lpg 'de ve benzinde araç bilgisayarında aynı değerleri okuman, zaten lpg ecusunun orada durmasının tek nedeni benzin enj. sürelerini belli katsayılar ile çarpmak. bir nevi aracın kendi ecusunu kandırmak,başka bir amacı yok. dolayısı ile aynı değerleri okuman gerekir.

sendeki bozukluk pozisif yönde yani olması gerektiğinden büyük bir oran ile benzin sürelerini çarpıyorsun, böyle olunca da aracın benzin miktarını kısıp sana yol bilgisayarında sanki az yakıyormuşsun gibi bir izlenim veriyor. bu arac içerisindeki ltf değerini zaman içerisinde bozacaktır. bence bir ayar yaptırmanda fayda var.

E-METİN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba bende donusum yaptırmak ıstıyorum bu yakın zamanda aracım opel meriva 1.6 enjoy 2005 önerilerinizi alabilirmiyim saygılar..

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ;

BRC Türkiyede otomotiv firmalarının 0 km araçlarda tercih ettiği bir ürün.Gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz kaliteli ,servis ağı geniş ve distiribütör güvencesi sağlayan nadir ürünlerdendir.

Aracınıza uygun dönüşüm kitini seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç başlık var.Tercih edeceğiniz ürün;

1)KALİTELİ BİR ÜRÜN OLMALI: BRC my-11 malzeme kalitesi olarak diğer marka ürünlerden oldukça farklıdır.Bu farklılığın başında plug and driwe yani tak sür programı gelir.Bu program ile yapılan lpg kalibrasyonu maksimum %5 hata ile işlemi tamamlar.Yani montajcının müdehalesine gerek kalmaksızın ayarı doğru olarak tamamlar.Klasik lpg markalarının kalibrasyonu standarttır.sadece rolanti bölümündeki enjeksiyon sürelerini eşitleyip,kalan parametreler için standart bir yakıt haritası çıkarırlar,bu standart haritadan dolayı aracınızda zengin yada fakir karışımdan dolayı motor ikaz lambanız yanabilir.Biz bu ikaz lambasının yanmayacağını garanti ediyoruz.
BRC yi diğer markalardan ayıran bir diğer özellik ise kullandığı hi-tec enjektörleridir.Diğer marka lpg sistemleri selenoid valfli enjektörler kullanır,bu enjektörler içerisindeki yay zamanla ilk günki özelliğini yitirip motora farklı yakıt gönderebilir.bu tarz takılan enjektörler yaklaşık 5.000 km de bir ayar farklılığı yaşatır.bu enjektörler oldukça yavaştır.tepki süreleri zayıftır.Çalışan tüm parçaları gaz ile temas eder ve dolayısıyla pis gazdan etkilenirler.BRC hi-tec enjektörleri benzin enjektör prensibinde çalışır.tepki hızları oldukça yüksektir,montaj yapıldığı günden itibaren ilk günkü debilerini 100.000 km sonrada korurlar.çalışan parçaları lpg gazı ile temas etmez dolayısıyla kirli gazdan etkilenmezler.uzun ömürlüdürler.

2)YAYGIN SERVİS AĞI VE GARANTİ: Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki BRC servisleri hizmet verdikleri ilin en iyi otogaz dönüşüm servisleridir.Aracınıza BRC marka gaz sistemi taktırdığınızda,aracınızın plaka ve şase numarası başlığı altında BRC 2A Mühendisliğin internet sitesinde bir sayfa açılır.bu sayfaya aracınza takılan tüm BRC ürünlerinin seri numaraları ,aracınıza ait tüm bilgiler,size ait iletişim ve adres bilgileri,montajı yapan servisin bilgileri ,tek tek sanal garanti belgenize işlenir.Tüm Türkiye çapında herhangi bir bayimize başvurduğunuzda aracınız web sitemizden sorgullanır ve 2 yıl 100.000 km koşulsuz garanti hizmeti alırsınız.Tüm ülke çapında garanti hizmeti vermeyen bir ürün tercih ederseniz ki bu ürün çok kaliteli bir ürün olsa dahi şehir dışında karşılaşacağınız bir sorunda hizmet alamayacaksınız .

3)İTHALATÇI -ÜRETİCİ FİRMANIN ÖNEMİ:Tercih edeceğiniz ürün her ne kadar kaliteli ve yurt çapında hizmet veren bir ürün olsa dahi üreticisi yada ithalatçısı güvenilir değilse uzun vadede muhatap bulamayabilirsiniz.Ülkemizde bugune kadar 50 nin üzerinde lpg markası ürün satmıştır.fakat çoğu malının arkasında durmayıp ithalatı ya da üretimi bırakmış gerek lpg montaj firmaları gerekse son kullanıcılar magdur edilmiştir.

Merhaba bende donusum yaptırmak ıstıyorum bu yakın zamanda aracım opel meriva 1.6 enjoy 2005 önerilerinizi alabilirmiyim saygılar..

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Boss ;

Bir kere laf söylemişsin :) şimdi devamını getirmen gerek.Map tablosunda hata olduğunu neye göre söylüyorsun ,açıklar mısın?

hehe :)
şöyleki şayet lpg map tablosunda lpg miktarını aşırı arttırırsan aracın kendi beyni önce stf değeri ile oynayacak sonra da bunu ltf ye yansıtarak benzin miktarını dolayısı ile de senin zaten fazla arttırdığın lpg miktarını kısacaktır. yani aracın kendi beyni sanki az yakıyorum hissine kapılacak ve yol bilgisayarında ona göre alıştığın benzin yakma miktarının altında değerler gösterecektir.

aynı kuralı tam tersi içinde düşünebiliriz. lpg mapindeki çarpanlar çok düşük tutulur bu seferde bahsettiğim değerler tam tersi etkilenicek ve araç yol bilgisayarına fazla bir yakıt değeri göreceksin.

en güzeli hem lpg'de hem benzinde araç yol bilgisayarında (anlık tüketimde dahil) aynı değerleri okumak.

unutmadan bu ltf ve stf değerleri aracı yanlız ve yanlız closed circuit dediğimiz o2 sensöründen geri besleme alarak yakıt miktarını ayarlardığı durumlarda geçerlidir. yanlış biliyor olabilirim ancak aşırı yüklemede veya üst devirlerde 4000d/d gibi, arac open circuit e geçer ve o2 sensörü devre dışı kalır. bu durumda aracınızı lpg mapi ile baş başa bırakmış olursunuz.
bu durumda aslında silkeleme yapıyor ise büyük ihtimalle fakir yakıt karışımı oluşuyordur.
falan filan işte :)

pyrhell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2003 astra njoy otomatik vites aracım var BRC tüp taktırmak istiyorum 2 çeşit sistemleri var birisi MY10 100 kw diğeride MY10 140 kw hangısı takılmalı ... bu ıkı sıstem arasındakı fark nedır ... aracım 105 beygir

uzman8181

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar lpg kitinde 4-5 yüz fazla verip brc taktırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum ben atiker taktırdım 1000 tl ye valla çok memnunum ve malının arkasında adamlar

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Bu anlattıkların teorik bilgiler ve doğru bilgiler benim öğrenmek istediğim ( ki aslında cevabını biliyorum) bu map harıtasına bakarak bunları nerden çıkardığın? :)

Map harıtasına bakarak aracın LFT ve SFT değerlerini göremezsin dostum ,göremeyeceğin için aracın zenginde mi fakirde mi çalıştığını da anlayamazsın ,enjeksiyon surelerini de göremeyeceğin için hiç bir yorumda bulunamazsın .Selamlar...

hehe :)
şöyleki şayet lpg map tablosunda lpg miktarını aşırı arttırırsan aracın kendi beyni önce stf değeri ile oynayacak sonra da bunu ltf ye yansıtarak benzin miktarını dolayısı ile de senin zaten fazla arttırdığın lpg miktarını kısacaktır. yani aracın kendi beyni sanki az yakıyorum hissine kapılacak ve yol bilgisayarında ona göre alıştığın benzin yakma miktarının altında değerler gösterecektir.

aynı kuralı tam tersi içinde düşünebiliriz. lpg mapindeki çarpanlar çok düşük tutulur bu seferde bahsettiğim değerler tam tersi etkilenicek ve araç yol bilgisayarına fazla bir yakıt değeri göreceksin.

en güzeli hem lpg'de hem benzinde araç yol bilgisayarında (anlık tüketimde dahil) aynı değerleri okumak.

unutmadan bu ltf ve stf değerleri aracı yanlız ve yanlız closed circuit dediğimiz o2 sensöründen geri besleme alarak yakıt miktarını ayarlardığı durumlarda geçerlidir. yanlış biliyor olabilirim ancak aşırı yüklemede veya üst devirlerde 4000d/d gibi, arac open circuit e geçer ve o2 sensörü devre dışı kalır. bu durumda aracınızı lpg mapi ile baş başa bırakmış olursunuz.
bu durumda aslında silkeleme yapıyor ise büyük ihtimalle fakir yakıt karışımı oluşuyordur.
falan filan işte :)

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Çok yanlış düşünüyorsun !!! Ben de sana şunu sorarım neden 4-5 bin TL fazla verip opel merivaya biniyorsunuz bunun yerine daha ucuz olan cherry e de binebilirsiniz ,bu markadan da memnun olanlar var ;) selamlar...

arkadaşlar lpg kitinde 4-5 yüz fazla verip brc taktırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum ben atiker taktırdım 1000 tl ye valla çok memnunum ve malının arkasında adamlar