Yeni astra sedan 1.6 ya da 1.3 cdti hangisi ???

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan sertcan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

YENİ ASTRA SEDAN 1.6 MI YOKSA 1.3 CDTI MI

• YENİ ASTRA SEDAN 1.6 / 115 HP

Oy: 48 64.9%
  • YENİ ASTRA SEDAN 1.3 CDTI / 90 HP

Oy: 26 35.1%

• Kullanılan toplam oy
    74
  • Anket kapatılmış .
Benim aracım 100 km sabit hızda 4,2 lt yakıyor. Şehiriçi-dışı ortalaması 5.3 lt/100km.

çoğu kimse 1.3 cdtı ın bakımları pahalı demiş. abilerim arkadaşlarım yapmayın şunu yav. gidin bir bakın şu bakım fiyatlarına hele bir. lütfen kulaktan dolma bilgilerle konuşmayalım arkadaşlar. ve şunu her zaman söylediğim gibi yine belirtmek isterim, performansı gerçekten güzel. hele arabaya alışınca çok daha zevk veriyor kullanımı. bu konuda lütfen bu aracı uzun süre kullanan arkadaşlardan yardım alalım. test sürüşü ile kimse aracın motoru hakkında tam bilgiye sahip olamaz diye düşünüyorum

çoğu kimse 1.3 cdtı ın bakımları pahalı demiş. abilerim arkadaşlarım yapmayın şunu yav. gidin bir bakın şu bakım fiyatlarına hele bir. lütfen kulaktan dolma bilgilerle konuşmayalım arkadaşlar. ve şunu her zaman söylediğim gibi yine belirtmek isterim, performansı gerçekten güzel. hele arabaya alışınca çok daha zevk veriyor kullanımı. bu konuda lütfen bu aracı uzun süre kullanan arkadaşlardan yardım alalım. test sürüşü ile kimse aracın motoru hakkında tam bilgiye sahip olamaz diye düşünüyorum

sakin kullananlar icin motorun performansi iyi olabilir hatta yeterli duzeyde olabilir..fakat astra'da olsun corsa'da olsun 1.3 cdti 'in performansi oyle cokta iyi degil. gerci 95 bg lik yeni motoru fena degil ama benzinli bir motorla kiyaslamasini yapamazsiniz bile..tamamen ekonomi icin tasarlanmis motorlar bunlar. dizel kullanan arkadaslarin cogu tork var diye, gaza bastiginda koltuga yapistiriyo diye, rampada bayilmiyo diye aracin gittigini zannedip yanilmasinlar, tork hersey degildir, bg gucu cok onemlidir..sahsen ben torkun cok onemli, bg gucunun onemsiz oldugunu dusunenlerdendim, taa ki honda s2000 alana kadar.. 240 bg fakat 212 NM tork ama 9000 devir var aracta..porsche cayman gibi 250 bg'lik torku cok yuksek bi aracla rampa yukari kapistigimizda k.cindan ayrilmiyo, duzluktede ayni gidiyosam, hemde aracta iki kisi ve depo full dolu iken (torku etkileyen ve kaybettiren unsurlar) tork hersey demek degildir, bunu anladim..
onemli olan devir ve hp'dir arkadaslar, benim sahsi dusuncem budur..
burda s2000, cayman veya 1.3 cdti karsilastirmasi yapmaya calismiyorum,bunlar tamamen fakrli tarzda ve klasmanda arabalar fakat anlatmak istedigim torkun hersey olmadigidir..
tork size rampa ve yokus yukari cekis saglar, daha fazla yuku daha az devirle, daha az yakit yakarak tasimanizi saglar, (ticari araclar o yuzden dizeldir kamyon,otobus,kamyonet gibi) birde ara hizlanmalarinizi kolaylastirir..
performans icin yapilmis dizellerde yokmu var.. audi lemans yarislarinda dizel motoru ile sampiyon olmustu hatta..
o kadar abartmasak bile bmw'nin 320 dizeli var, performansi oldukca iyi..
audi'nin yine iddiali dizel leri var..opel'inde var 1.7 cdti , 1.9 cdti gibi..beygirleri ve tork degerleri oldukca yuksek..
fakat astra'daki 1.3 cdti motoru oyle havalara cikarmayalim performans bakimindan lutfen..o motor o araca tamamen ekonomi icin konulmustur, gazlamak icin onu bunu gecmek icin degil..hatta o kasaya o motor performans bakimindan dusunuldugunde baya bi yetersizdir. o motorun o kasayi cekmedigini dusunen bi cok astra h 1.3 cdti sahibi arkadas var sitede, forumda arama yaparsaniz gorursunuz..

ben bruda araci ve motoruda kucumsemeye calismiyorum..bazilarina gore gazlamak, performans onemlidir, bazilarina gore ekonomi..
1.6 benzinli astra'm sinifina gore cok az benzin tuketsede bazen keske 1.7 cdti yada 1.3 cdti alsamiydim diye hayiflaniyorum kendi kendime..cunku her ne kadar 1,6 daha performansli olsada bi yere kadar, bu arac aile arabasidir, gazlamak icin degildir, asla bi spor araba kadar iyi performans sergileyemez, hem yol tutus hemde performansta ikisi bi arada olarak..
o yuzden eger cebinizi dusunurseniz 1.3 cdti super harika..ama biraz daha performans isterseniz 1.6 benzinli, ama kalkipta 1.4 tsi motorlarla bile kapisabileceginizi falan dusunmeyin sakin :)

bunlar benim sahsi dusuncelerim olup her turlu yoruma acigimdir, tesekkurler.
:D

Son düzenleme:
Cok güzel yorum!!!

Kimsenin 1.3 CDTI motorun yüksek performanslı olduğunu iddaa ettiği yok Burakçığım. 1.6 benzinli motor elbette 1.3 dizele göre daha iyi olacak, bu normal. Burda ifade edilen şey, 1.3 motorun ekonomiyle birlikte makul bir performans verdiğinin söylendiğidir. Ben şahsen arabayı hızlı kullanırım, bazen 1.9 CDTI istediğim oluyor ama 1.3 CDTI'den de memnunum ayrıca herşeyin bir sınırı var di mi. Yoksa çoğumuz bmw 3.30 ci ye binerdik, ya da Opel GT'ye (geçen gün opel neskara geldi harika görünüyordu:))

Şirkette bir ara 2007 model 1.6 FSI jetta kullanmıştım, araba sollamaya bile korkuyordum. TSI yı bilmem ama ekonomi versiyonu 1600 cc benzinli jetta, performans açısından 1.3 CDTI Astra sedanın yanına bile yaklaşamaz, takoz gibi, çok ağır bir araba.. Bi de bu açıdan baktığınızda 1.3 CDTI motorun ne kadar başarılı olduğunu anlarız.

sayın burak demiralp. ben 2005 model astra hb 1.6 twinport ıds plus aracı 3 yıl kullandım. şimdi 1.3 cdtı astra sedanım var. şimdi sana sorarım 1.3 cdtı ile 1.6 benzinli arasındaki farkı bilmeme gibi bir durumum var mı. ben ne zaman dizel benzinliden iyi dedim. sadece yeterli , hiçte fena olmayan bir performansı olduğunu söyledim. ki bu performansta bu ekonomi harika dedim. şunu açık ve net söyleyebilirim ara hızlanmalarda, 2 vites ve sonrası 1.3 cdtı 1.6 benzinliye meydan okuyacak güçte. ben her geçen gün 1.3 cdtı daha bir zevkle kullanıyorum. ilk bindiğimde 1. viteste eyvah demiştim. şimdi hiç problem değil. araca alışınca, motorun tepkileri öğrenince inan harika bir motor. bana göre gerçekten yeterli, hele Türkiye koşullarında 1.6 benzinli yerine 1.3 cdtı her zaman

sayın burak demiralp. ben 2005 model astra hb 1.6 twinport ıds plus aracı 3 yıl kullandım. şimdi 1.3 cdtı astra sedanım var. şimdi sana sorarım 1.3 cdtı ile 1.6 benzinli arasındaki farkı bilmeme gibi bir durumum var mı. ben ne zaman dizel benzinliden iyi dedim. sadece yeterli , hiçte fena olmayan bir performansı olduğunu söyledim. ki bu performansta bu ekonomi harika dedim. şunu açık ve net söyleyebilirim ara hızlanmalarda, 2 vites ve sonrası 1.3 cdtı 1.6 benzinliye meydan okuyacak güçte. ben her geçen gün 1.3 cdtı daha bir zevkle kullanıyorum. ilk bindiğimde 1. viteste eyvah demiştim. şimdi hiç problem değil. araca alışınca, motorun tepkileri öğrenince inan harika bir motor. bana göre gerçekten yeterli, hele Türkiye koşullarında 1.6 benzinli yerine 1.3 cdtı her zaman

seninle ayni dili konusuyoruz zaten :D
ben sana farki biliyosun yada bilmiyosun demedim, zaten avatarinin yaninda ki yaziyi okudum, eski aracinin astra h 1.6 ids plus oldugunu o cevabi yazmadan once okudum..
1.3 cdti kendine gore performansi (1300 cc hacime gore) iyidir tabii kide..hele ki Turkiye sartlarina gore (yakit fiyatlari vs) mukemmel..yaktigi yakit ve performans oranida iyi, ama yine kendi capina gore, o sinifta kafa tutabilecegi arac yok hem dizel hem benzinli kategorisinde (fsi gibi bastan sona uretimi gereksiz ve basarisiz olmus performans ozurlusu motorlari saymazsak)
o motorda en onemli unsur ekonomidir, bunu soylemeye calistim..
ayrica 1.3 cdti kesinlikle 1.6 astra'ya (spor paketli ve sport tuslu ids plus paketli) bi astraya ara hizlanmalarda kafa mafa tutamaz, daha once pek cok ornegini kendi aracimda yasadim..astra sinifinda tek kafa tutabilen arac 307 1.6 110 bg'di (benim aracin dyno verisi 116 bg bu arada), onunlada duzlukte kafa cikarmistim ama rampada bir gitmistim, fakat ne ben onu gecebiliyodum nede o beni..ikimizde ayni gidioduk..
astra'nin 1.6 motoru fazla kucumsenicek bi motor degil ama cok iyide degil..daha oncede anlattim bmw 316, 316t (1,8 motor 116 bg), golf ve audi'nin (a3) fsi 1.6'larini saymiyorum bile zaten, cok rahat yemisligim vardir..hele hele bu sabah gozlerime inanamadim, e5 cevreyolu'ndan kadikoy'e donus istikametine dogru giderken bmw 320 ile gazladim..100 km'den sonra oyle aman aman acip gidemedi, yavas yavas acti arayi..tabii ki 160-170'lere gelirken o arayi baya acar ama bu yine bana bmw'nin m serisi harici hicbi motorunun pek bi matah olmadigini kanitladi bana..2000 motora yakismayan bir performansti bu sabah gordugum..mesela arkadasimda nissan primera 1.6 var 130 bg vtc'li, benim astra'yi o bmw 320'den cok daha hizli bi sekilde geciyo ve yok olup gidiyo, bi cok defa denedik ve gorduk. hemde astra'nin 200'e ciktigi zaman dilimi icersinde 240 km hiza cikiyor, performans dedigniz budur..ayni kasada biri 2000 motor biri 1600 ama 2000'den cok daha iyi gidiyor.

neyse konu cok dagildi yine :D

Son düzenleme:
Geri