ÇÖZÜLDÜ Araç stop edince hararet yükselmesi 1.4T insignia 140

radoslav

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
2012 model insignia 1.4T manuelvites bir aracım var, bundan 1 hafta önce motor conta yaktığı için komple devirdaim triger, sibop vs. orijinal gm parçalarla yeniledik, aracın tüm su hortumlarını yeniledik, termostat vs yenilendi.

Araç kullanımında en ufak bir sorun yok motor çalışırken hararet ibresi oynamıyor, ancak geçen gün şehir içi seyahat ederken benzin almak için girdim, o ara stop ettim vs. 2 dakika içinde geri geldim, geri geldiğimde anahtarı soktum kontağı çalıştırmadan bir baktım hararet ibresi 100'e gelmiş kontağı çalışılınca yine 90'a geri geldi.

uzun zamandır aracımı kullanıyorum daha önce böyle bir şey görmedim yada dikkat etmedim..

Dolayısıyla bu sorun başına gelen var mıdır. Araç 130 binde

Şimdiden çok teşekkürler.

Ayhan hocam motor stop ettiğinde devirdaim durduğu için muhtemelen sensörün olduğu bölgede sıcaklık yükseliyor. Siz motoru çalıştırınca tekrar devirdaim başladığı için sıcaklık düşüyordur. Takip etmek lazim kışın durum ne olacak bilmek gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: smihci ve turbo_j
Yeni araçlarda motor durunca fan da durmaktadır. Normal bir durumdur. Su devirdaim edemediğinden yağın ve bloğun ısısını alarak sıcaklığı yükselir.

Tavsiyem Pro Opel veya Pecochip Hararet Yazılımı atılması ve 95 C derecelik yan sanayi Metal Termostat kullanımıdır.

Yoksa contalar hortumlar kısa sürede yine yıpranır.

Çünkü hararet ibresi 80-110 C derece arasında 90 C derecede sabit durur ancak dijital göstergeden bakınca hararetin 100-110 C arası olduğunu görürsünüz.

1.4 t Astra aracımı 109 C Derecede stop edip 5 dakika sonra kontağı açtığımda Sıcaklık 122 C dereceye yükselmişti ve Klima devre dışı kaldı.

Hortumlar gerilip contalar bu sıcaklıkta haşlanmakta ve motor yağı su gibi olmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: Scarface1987
Bursada yapan var mı bu yazılımı yada yazilim yerine sagliklisi 95 de açan termostat nerden bulurum.
Motoru toplarken komple GM kullandim o kadar emek.zaman masraf yapmışken istiyorum ki tekrar sorun olmasın

Bursada yapan var mı bu yazılımı yada yazilim yerine sagliklisi 95 de açan termostat nerden bulurum.
Motoru toplarken komple GM kullandim o kadar emek.zaman masraf yapmışken istiyorum ki tekrar sorun olmasın

Yerli 95 C Umt marka Metal Termostat kullanıyorum memnunum 1300₺ civardandır. Pro Opel Eskişehir'de yazılım yaptırdım iyidir 2.500₺ olması lazım. Ayrıca arka su dağıtıcıyı da Metal Umt marka ile değiştirdim 1000₺ civarı fiyatı.

İçin rahat olsun bu durum her araçta olur.

• Beğen
Tepkiler: Scarface1987
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, anlamadığım bir şey var sadece, sadece termostati değiştirmek yetmiyor mu?
Hem termostati değiştirip hem yazilim mi yapmalıyız

Çok teşekkür ederim arkadaşlar, anlamadığım bir şey var sadece, sadece termostati değiştirmek yetmiyor mu?
Hem termostati değiştirip hem yazilim mi yapmalıyız

Yazılım olmazsa termostat 95 C derecede açsa dahi Fan 109 C derecede açacaktır. Yazılım ile bu değer 97 C yada 99 C Derecelere çekilmektedir.

Yerli 95 C Umt marka Metal Termostat kullanıyorum memnunum 1300₺ civardandır. Pro Opel Eskişehir'de yazılım yaptırdım iyidir 2.500₺ olması lazım. Ayrıca arka su dağıtıcıyı da Metal Umt marka ile değiştirdim 1000₺ civarı fiyatı.
ne zaman yazılım yaptırmıştınız acaba

ne zaman yazılım yaptırmıştınız acaba

Alıp sattığımız araçlara genelde Pro Opel firmasında yazılım yaptırmaktayız. Kendi aracıma geçen sene yaptırmıştım memnunum hocam.

Geri