Dizel motor mu tercih ediyorsunuz LPG mi?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan schumici
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Dizel mi tercih ediyorsunuz LPG mi?

• Kullanılan toplam oy
    159
avrupada lpg araclar ile burda uydurmasyon lpg arasinda fark var bu bir...lpg arac siparis verdiginiz zaman firma cikisi ventil ventil yataklari özel üretiliyor ve maliyeti 2000 euro üstü...adamlar bu frka diesel aldiklari icin ragbet olmuyor...arti yahu burdaki iscilige güvenip yaptirilmaz..daha iki ay önce baldizim lpg taktirdi ertesi gün araci yaniyordu beni cagirdi...adamlar benzin hortumun kelepcesini sikmamislar hortum cikmis sicak motorun üzerine duman almis..depo oldugu gibi bosalmis..bereket kis idi beni telefon ile aradigindan koku duman dediginde arabani kapat cik geliyorum demistim..ya bu yazin sicaginda olsa idi??? daha gecen lpg araci kaza sonucu yandi 4 kisi hayatini verdi...yani eger benzin paahali ise diesele binerim..inan benim ilk kücük sinif aracim bu astra ve ilk dizelim...neden bu ülkede yakit pahali...alistim :D
kücük arabaya hatta corsa aliyordum hanimin iknasi ile astra aldim :D

:alkis:

lpg tanklarının et kalınlığı denen bir standartı var patlamaz diye bir şey yok bak yukarda link verdim o linke tıklarsan adamlar avrupada lpg tankını patlama oranını test ediyorlar gir o konuya izle iyi işçiliği olan lpg li araça hiç bir şey olmuyor sadece yanıyor.. kötü işçiliği olan yani bizim deyimimizle merdiven altı işçiliği olan lpg li araçın tüpü patlıyor.. bu resmi bir test.. :)

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?p=1524113#post1524113
lpg tanklarının hepsi trde üretim brc tartarini vs fark etmiyor adamlar sadece üstelerine kendi etiketlerini yapıştırıyorlar bu teste göre de benzinli arabaya hiç binmemek lazım çünkü lpg sistemi takacağınız araç sıralı sistemse içinde bezin mutlaka bulunacak

Son düzenleme:
focus benzinli yıllık bakımı 385 tuttu indirimli hali bide, astra yıllık bakımı 500 tuttu... yukarıda bi yerlerde bakım hakkında birşey denmişti ona hitaben yazdım:)

toyota airus undan.audi a6 sina kadar her türlü test edildi.onlarca arkadasim 2500-3000 euro para vererek taktirdiklari lpg kitlerinden 1-2 yil icinde vazgecip dünya bir zararla tabiki...dizel aldilar bir daha mi asla diyorlar vardir bir bildikleri bence. bacanagim bile 3000 euroya yakin ödedi lpg kitine omega 2.5 icin.oda satti simdi 3.0 cdti signum kullaniyor.
sartlar ve kosullara göre tabiki insanlar kesesine en uygunu bulmaya calisiyor benin sahsi fikrim kesinlikle dizel..

Şu soruma cevap alamadım

Arabistandaki gibi bizde de benzin ucuz olsa gene de LPG kullanırmısınız? (hani tehlikesiz, çok güvenilir, ucuz, çevre dostu ya o nedenle sordum)

ben şu andada kullanmıyorumki lpg benzinde devam :D :D :D sadece lpg yi bu kadar kötülemenin bir anlamı yok diyorum bu ülkede 15 yıldır lpg var işini iyi yapanlar var kötü iş yapanlar var selim abimde bir örnek vermiş baldızından bende eniştemden örnek verebilirim mercedes s320 ye 30 bin de brc takdı 200 küsur binde arabayı sattı lpg den bir gün olsun sıkıntı çekmedi arıza çekmedi kara geçdiği benzine oranla ekonomide herhalde rahat bir araba parası vardır.. yani bu kadar kötülemeye gerek yok memleket manzarası belli benzinnin fiyatı belli dizelin fiyatı belli eşitlendiler nerdeyse zaten eşitlenmeseler bile ikiside dünya yakıt orantısında aşırı pahalı gene..
lpg ne yazık ki kötülesekde sevmesekde ekonomik ve ucuz.. dizel araçda alan alsın onunda kendi çapında bir ekonomisi var bir lafım yok ama lpg ye oranla ekonomisi gene az en başda dizel arabayı zaten alırken 5 bin tl 10 bin tl hata bazı markalarda 20 bin tl fazla para veriyorsun benzinliye oranla ordan zaten bir ekonomik değerlerden benzinliye oranla maddi bir zarardasın.. dizelciler satarken de ona göre farkla satıyorsun diyorlar ama oda biraz gariban avuntusu oluyor piyasada 100 bini 150 bini devirmiş dizellerin fiyatları ortada.. zaten dizelde bir 100 bini devirmessen dizel aldığına yani o yakıt ekonomisinde zarardasın bilim adamlarının hesaplaması var bu konuda..

benim bu tip konularda sevmediğim şey şu her kez kendi aracını övüyor dizelci dizeli savunuyor lpg ci lpg yi.. ben tarafsızım benim aracım benzinli ne lpg taktırmışlığım var ne dizel aracım var tarafsızım tamamen çevremden gördüklerime insan diyaloglarına dayanarak görüyorum ki lpg ekonomi olarak daha avantajlı bizim taksi durağına gidiyorum bütün araçlar lpg li .. taksicilerin öncelikli tercihi lpg yani araba işiyle uğraşanlar bile öncelikli lpg yi tercih ediyorlar.. lpg nin güvenliğide türkiyede işini hakkıyla layiği ile yapan yerler servisler var yoksa yollarda 10 metrede bir bir kaç araç yanar yada havaya uçardı.. o kadar çok araçda lpg varki yolda her yanımızda yada arkamızda önümüzde duran araçlardan biri lpg li..

sorunun kısaca cevabına dönersek ben şu pahalılıkda zaten hayla benzin kullanıyorum :D :D arabistandaki gibi ucuz olsa arabayı satar 5.0 - 6.0 benzinli bir amerikan alırdım :D :D :D ama şunuda söyliyim benzin arabistandaki kadar ucuz olsa inan bu ülkede hayla bir kesim dizel yada lpg ye devam ederdi çünkü memlekette takıntılı bir şekilde kraldan çok kralcı insanlar var..

Bana açıklamalar yetersiz geldi. O zaman ben cevap vereyim, Bu ülkede akaryakıt fiyatları alınabilecek değerlerde olsa hiç kimse aracına LPG takdırmaz. Haksızmıyım?

herhalde abi akaryakıt ucuz olsa akıryakıt derken benzin kast ediyorum hybrid miş elektirikli araçmış dizelmiş ne gerek varki benim amca suriyeye dizel bmw ile gitti suriye girişinde aracı dizel olduğu için para almışlar.. benzinli araçlardan almıyorlarmış sadece dizel araçlardan bu parayı alıyorlarmış ve benzinliklerin bazısında dizel pompası bile yokmuş olandada dizel yakıt yokmuş..

yani arap yarım adasında kaç araç dizeldir yada adamlar bırak lpg yi dizel aracı kamyon dışında duymuş görmüşmülermidir binek araçda.. ne gerek varki sudan ucuz benzin oralarda.. sudan ucuz derken benzetme olsun diye demiyorum gerçekden öyleymiş 1 litre su daha pahalıymış 1 litre benzinden bir arkadaşımda oralarda çok çalışdı inşaatlarda o derdi ordan iyi biliyorum..

bu iş yine sidik yarışına dönmüşşş

benim arabam falan yok her hangi birini savunmuyorum tecrübem de yok ama şu gözden kaçmış gibi sanki ben de yanlış biliyor olabilirim öyleyse düzeltin. mazot fiyatı benzine yaklaşıyor hatta geçiyor da olabilir ama sonuçta araçların birim yakıt tüketmesinin arasında fark yok mu...

benim arabam falan yok her hangi birini savunmuyorum tecrübem de yok ama şu gözden kaçmış gibi sanki ben de yanlış biliyor olabilirim öyleyse düzeltin. mazot fiyatı benzine yaklaşıyor hatta geçiyor da olabilir ama sonuçta araçların birim yakıt tüketmesinin arasında fark yok mu...

var ama dizel araç alırkende o yakıt birim farkını 5 ila markasına bağlı 20 bin tl ye kadar benzinliye oranla fazla fazla veriyorsun..

Geri