LPG nin Bagajı Islatması

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan berkay1
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Bugünlerde havada iyi yağış var. Şu an bagajda bişey bırakmadım. Az çok belli oldu arkadaşlar. Bu lpg nin yediği nane değil gibi gelmeye başladı. Bagajı kuruluyorum ıslak zeminde yol gittikten sonra yaşarmalar başlıyor. Yani bagaj yola giderken su alıyor. Nerden olabilir bulmaya çalışıyorum.

bende de oluyor bu terleme;tankı bir kere söküp takmıştık; haliyle çizikler oluşmuştu;oralarda da hafif paslanmalar var terlemeden dolayı;ben daha tüpü işletmedim,önümüzdeki ay işletecem; acaba işletirken bu paslar sıkıntı yaratırmı...? hb araçlarda daha çok olduğunu duydum terlemenin....

lpg tankı içerisinde belirli bir basınç altında sıvı halde bulunan lpg, tanktaki gaz kullanıldıkça basınç düşer. basıncın düşmesi ile ve ortam sıcaklığına bağlı olarak lpg nin sıvı kısmı gaz hale geçer. lpg nin kaynama sıcaklığı (kaynama, gaz hale geçme) çok düşük olduğundan gaz hale geçtikçe etrafından ısı soğurur. ve öncelikle tank soğur. soğuyan tankın dışındaki havada bulunan nem, bu tankın soğuk yüzeylerinde yoğunlaşarak sıvı hale geçer terleme oluşur. araç o an ne kadar çok kullanılıyor gaz ne kadar hızlı tükeniyorsa, ve dış ortamdaki hava nekadar nemli ise terleme o oranda hızlanır ve çoğalır. nem tutucu maddelerle bu terleme giderilemez. nem yüzünden oluşacak paslanmayı önlemek için tankın boyasının gerektikçe yenilenmesi gerekir. çok terleme durumunda havluyla kurulanabilir.

Bağaj ıslaktır, bir yerlerden su alıyordur, araba yatarken o su buharlaşıp daha sonra tüpün üzerinde metal olduğu için tankta ve tabi sürekli gaz çıkışı olduğundan bağajdaki en soğuk alan olan tank üzerinde yoğunlaşıyordur.

Bağajda su alan, bir yer var mı iyi bir kontrol edin. Benim arabanın bagajında da davlumbazın üzerinde gelen kısımda halıflekslerin arkasında bir kablo deliğinden su yağmurlu havalarda sıçrayan su çok az miktarda içeri giriyormuş ve sürekli bagajda nem ve haliyle tank üzerinde terleme yapıyordu.

Bir kontrol edin. Yoksa terler ama o kadar da çok terlemez.

Aracı kontrol ettikden sonra burayada sonucu yazarsan sevinirim..Merak ettım bu kadar terleme yapmasının nedenini?

Fazla aramana gerek yok bak yukarda anlattım aracının nereden su aldığını.lpg tankıyla bi alakası yok.

Aracı kontrol ettikden sonra burayada sonucu yazarsan sevinirim..Merak ettım bu kadar terleme yapmasının nedenini?

Bugün tam bir tesbitte bulundum. Yağmur şiddetli bir şekilde yağmış ve dinmek üzereydi. Sanayiye gitmek için arabaya binecekken birdaha bakayım dedim ve bagajı açtığımda sol üst köşede cam ile kabortanın birleştiği yerde su damladığını gördüm. İlk camcıya uğradım, camcı camda bişey olmadığını köşede bulunan icilerin çatlamış olabileceğini kabortacıya ugramamı söyledi. Kabortacıya gittim cama su dökerek test etti aynı yerden suyun damladığını gördük. Kabortacı bu havada yapılamayacağını kuru bir havada gelmem gerektiğini söyledi. Ancak kabortadan olmasının zor olduğunu camdan da olabileceğini söyledi. Velhasıl altına bir bez sererek idare edeceğiz. Yada böyle bşey başına gelmiş ve sorunu halletmiş bir arkadaşın fikirlerini bekleyeceğiz.

Arkadaşlar havalar düzelince yaptıracağız ama camın silikonu birazcık bıraktıysa dışarıdan silikon çekme imkanı varmıdır.

Geri