xenon istiyorum ama...

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan coleman
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
2006 model vectra c nin uzunlarina xenon takarak bir nevi bi-xenon yapmak istiyorum. renk araligi olarak 4300k istiyorum ki kisa farlarla ayni renk olsun. fakat butcem kisitli bu yuzden smart4cars diye bir marka buldum fiyati 250 ytl ve 20 ytl ye de montaj imkani sagliyorlar. sizce uzunlara taktigim zaman selektor yapinca xenon ampulunun omru cok mu kisa olur yani 1-2 ay icinde ampuller patlar mi? ayrica smart4cars markasi nasildir daha once kullanan veya bilenler varsa yardimci olursa sevinirim. saygilarimla...

Uzunlar için xenon ampul takarsanız ömrü hiç uzun olmaz. Çünkü xenon ampul halogen gibi değil.Çalışma prensibi tamamen farklı. Xenon 23bin voltluk gerilimle patlar, 4-5 saniye ısınır sonra 85 volt gerilimle tam randıman çalışır.Yani xenon'un sağlıklı çalışması için belli bir süre ısınması gerekir. Selektör yaparken ise her seferinde kesintisiz 5-6 saniye selektör yapmayacağınız için ampulün ömrü oldukça kısalacaktır. Yeni araçlarda uzunlarda da xenon ışığından faydalanmak için Bi-xenon mercek kullanılıyor.
Benim size tavsiyem; Hurdacıdan çıkma Bi-xenon mercek alın. Aracınız farını bir yerde açtırıp orjinal merceği Bi-xenon mercekle değiştirin. Böylece kısa farlarınız açık olduğu sürece uzunlarda da xenon ışığını kullanabilirsiniz. ekstra xenon ampulüne de gerek kalmaz. Bundan başka alternatifte yok zaten.

benim bildiğim uzunlara xenon takabilmen için ampul tipinin h4 olması gerekiyor ki bu ampul türleri için hazırlanan xenon kiti, 2 ampulden oluşmuyor tek ampul devamlı çalışır vaziyette oluyor uzunları açmak istediğin zaman xenon ampulün önündeki mekanizma açılıyor ve uzun ışık veriyor yani bizim ki gibi çift projektörlü farlarda uzun hüzme xenon olamıyor çünkü xenon kullananlar bilrler ısınmaları vakit alıyor 5 sn. de ancak yolu aydınlatmaya başlıyorlar.
uzun lafın kısası xenon lar halogen amuller kadar hızlı yanamazlar.

Uzun farlarla H4'ün direkt olarak bir ilgisi yok. H4 ampuller farı tek reflektörlü araçlarda kullanılır.Örn: Şahin farı. Mercekli ve çift reflektörlü araçlarda kullanılmaz. Çünkü uzun ve kısa ışık hüzmesi tek reflektörden yansıtılır. İkinci bir ampul takacak reflektör ve yer olmadığı için H4 kullanılır. Ayrıca H4 xenon' la sağlıklı şekilde selektör yapabilmek için farların sürekli açık olması gerekli

Eğer aracına uygunsa bi-xenon projektörü kullan..Çıkma mercedes -yada bmw nin valeo bi-xenon projektörlerini alıp farlara monte ettirebilirsin. tahminim bütün sistemin değişmesi gerekebilir balastların falan...
bi-xenon mercegi var zaten elimde onu denedim o olmayinca yeni xenon takmaya karar verdim. bi-xenon projektoru daha genis oldugu icin yerine girmiyo 3 cm daha genis kaliyo

Uzunlar için xenon ampul takarsanız ömrü hiç uzun olmaz. Çünkü xenon ampul halogen gibi değil.Çalışma prensibi tamamen farklı. Xenon 23bin voltluk gerilimle patlar, 4-5 saniye ısınır sonra 85 volt gerilimle tam randıman çalışır.Yani xenon'un sağlıklı çalışması için belli bir süre ısınması gerekir. Selektör yaparken ise her seferinde kesintisiz 5-6 saniye selektör yapmayacağınız için ampulün ömrü oldukça kısalacaktır. Yeni araçlarda uzunlarda da xenon ışığından faydalanmak için Bi-xenon mercek kullanılıyor.
Benim size tavsiyem; Hurdacıdan çıkma Bi-xenon mercek alın. Aracınız farını bir yerde açtırıp orjinal merceği Bi-xenon mercekle değiştirin. Böylece kısa farlarınız açık olduğu sürece uzunlarda da xenon ışığını kullanabilirsiniz. ekstra xenon ampulüne de gerek kalmaz. Bundan başka alternatifte yok zaten.
kisalardaki xenon kadar omru olmaz ama soyle bi dusundugunuzde mercedes s-klasse, vw passat, audi a4,a6, honda accord,cr-v gibi bircok aracta kisa farlar kapaliyken selektor attiginizda xenonlarla selektor atiyor. bunu dusunursek ampulun omrunun cok da kisa olacagini dusunmuyorum.

Son düzenleme:
uzunlara h1 xenon donusturucu kit taktirdim ve gayet guzel oldu ampuller sogukken selektor atinca cok fazla aydinlatmiyo ama ondeki araba aniden kacacak kadar farkedebiliyo :D 1 sn falan bekledikten sonra aydinlatmaya basliyo ve tamamen isindiktan sonra cok iyi aydinlatiyo. gece tamamen karanlik olan otobanda uzunlari acip cok rahat bi sekilde 140-160 km/h ile yolculuk edilebilir yani hicbir gorus sorunu yasanmaz :D eger dusunenler varsa tavsiye ederim... (ayrica kiti satin aldigim kisiden bir tane de yedek ampul aldim esantiyon olarak :D)

Son düzenleme:
uzunlara h1 xenon donusturucu kit taktirdim ve gayet guzel oldu ampuller sogukken selektor atinca cok fazla aydinlatmiyo ama ondeki araba aniden kacacak kadar farkedebiliyo :D 1 sn falan bekledikten sonra aydinlatmaya basliyo ve tamamen isindiktan sonra cok iyi aydinlatiyo. gece tamamen karanlik olan otobanda uzunlari acip cok rahat bi sekilde 140-160 km/h ile yolculuk edilebilir yani hicbir gorus sorunu yasanmaz :D eger dusunenler varsa tavsiye ederim... (ayrica kiti satin aldigim kisiden bir tane de yedek ampul aldim esantiyon olarak :D)

Kit'in markası nedir?

smart4cars fiyati uygun diye bu markayi tercih ettim. daha once hic duymadim kalitesi nasil onu da bilmiyorum zaman gostercek :)

hayırlı olsun Burak güle güle kullan ama orjinalindeki Bi-Xenonlarda mükemmel duruyo yani kocaman merceği var

Son düzenleme:
Geri