yaşadığım ucuz atlatılmış 2 kaza olasılığı ve alınacak dersler

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
60 küsür model otomatik bi chevrolette ile yağmurlu bir günde topkapıdan haliçe iniyorum sağ köprüde su yastığı oluşmuş son anda gördüm Allahtan lastikler sıfır. yastığa daldım bir su fışkırıyor anlatılmaz gece olduğundan yolda boş yoksa öndeki araçların daldığını görür insan daha dikkat eder. hızım 70 80 civarı idi sadece gazı kesebildim araç hafif kaydı direksiyonu toparlayarak yastıktan çıktım ama yaşayan bilir o duyguyu.
yani eğimli yerlerde su birikebilecek geometriye sahip yollarda özellikle yağışta su yastığı oabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın ve yastığın içinde asla fren yapmayın sadece gazı bırakıp kompresyonla direksiyonu sabitleyip aracın yavaşlamasını sağlayın. daha bitmedi haliçten geçtim rampayı tırmandım çağlayana girecem aracı "n" ye attım. motor stop ettimi. stop etse iyi sanki kontak cıkarmısım gibi sağa cekeyım derken dıreksıyonda kıtlendı:=) aracın yabancısıyım dortlulerı bulamadım:=) allahtan gece yol bos ve dıreksıyon saga kırılmıs durumda. araba kaya kaya emnıyet serıdıne attım. bu arada tabı saga cekerken tekrar calıstırayım dedım ama kontak donmedı. Kontakta garıp anahtarı sokuyosun ve anahtar dıbınde govdeden cevırıyosun. ben kendımı o gece ıkı kez kurtardım allahtan baskasının canınada zarar vermedım... kenara cekıp allaha şükrettim. yanı bu 2. oolayda alınacak derste otomatık arabada manuelde de bosa atarken 2 kere dusunun. tanımadıgıınız aracın herbı seyını kontrol edıp aracı kullanın. aracı tanıyın farlar nerde flaşörler nerede vs.
bu konuyu bende yenı konu olarak acayımda mıllete tecrube olsun...
son olarak emnıyet şeridini ondekını gecmek için kullanmayın (yakında sapak varsa ve cıkacaksanız olurda sapaga gelınce bana dogru kırıp onume gırmeye calısmayın ) kullananları allaha havale edın tartısmayın kımde ne cıkacagı bellı olmuyo pısı pısıne canından olmakta var ucunda. dayagı saymıyom bılek bılekten ustundur yersınızde atarsınızda.yol verın verırken gulumseyın verene selam verın tebessum edın. inanın moral oluyo insana... 34 yasındayım yıllarca araba kullanmak istiyorum... sizde isteyin sağ salim kullanın...

Son düzenleme:
tanımadıgıınız aracın herbı seyını kontrol edıp aracı kullanın. aracı tanıyın farlar nerde flaşörler nerede vs. :good:

""Paylaşım için teşekkürler...Ve geçmiş olsun diyorum..
Bende ablamın otomatik vites aracını kullanırken aracı iyi tanımadan kullanmanın sıkıntılarını kaza atlatmak şeklinde değilsede trafikte bana ter döktürerek ve tabiki trafiğide bozarak tecrübe etmiştim:( kesinlikle aracı iyi tanımadan kullanmak çok yanlış bir hareket..
Ayrıca trafikte yol vermenin ve yol verene gülümseyerek teşşekür etmenin pozitif yanını yaşayan biri olarak kesinlikle "pskolojisi sağlam bireyler " olmaya davet ediyorum tüm sürücüleri.""

:D ben bi kere anadolun benzin depo kapağını bulamamıştım plakanın altından çıktı :D

Emanet malın canı.............olur derler.

abı benden once yazmısın iyi yerden yakalamışın:=)
Zafer kardeş kimse yanlış anlamasın arabalarımı kimseye emanet vermem, kimseden emanet araba almam ( kardeş, abi çooook yakın akrabalarım hariç ). Arabasında değilim. Sorumluluktan korktuğum için. Ben 18 sene evvel korkunç bir trafik kazası geçirdim. Halen izlerini taşıyorum. Bana yeşil ışıkta yaya geçitinden geçerken bir araç çarpmıştı, 6 ay alçılar içinde yattım+2 yıl fizik tedavi gördüm. Şimdi Allaha şükür bayağı iyi durumdayım. Bana çarpan araba emanet alınmış bir araç çıktı. O zamanki kanunlara göre arabaya ihtiyati tedbir kararı bile alamamıştık. Şimdi kanun değişti. Mal sahibi de kullanan kadar sorumlu. Yoksa ne olacak bir yeri bozulursa yaptırılır, kırılırsa değiştirilebilir. Yeterki cana gelmesin.

Zafer kardeş kimse yanlış anlamasın arabalarımı kimseye emanet vermem, kimseden emanet araba almam ( kardeş, abi çooook yakın akrabalarım hariç ). Arabasında değilim. Sorumluluktan korktuğum için. Ben 18 sene evvel korkunç bir trafik kazası geçirdim. Halen izlerini taşıyorum. Bana yeşil ışıkta yaya geçitinden geçerken bir araç çarpmıştı, 6 ay alçılar içinde yattım+2 yıl fizik tedavi gördüm. Şimdi Allaha şükür bayağı iyi durumdayım. Bana çarpan araba emanet alınmış bir araç çıktı. O zamanki kanunlara göre arabaya ihtiyati tedbir kararı bile alamamıştık. Şimdi kanun değişti. Mal sahibi de kullanan kadar sorumlu. Yoksa ne olacak bir yeri bozulursa yaptırılır, kırılırsa değiştirilebilir. Yeterki cana gelmesin.

her zaman söylerim cana geleceğine mala gelsin insan sağlığından daha önemli ne var şu dünyada

""Paylaşım için teşekkürler...Ve geçmiş olsun diyorum..
Bende ablamın otomatik vites aracını kullanırken aracı iyi tanımadan kullanmanın sıkıntılarını kaza atlatmak şeklinde değilsede trafikte bana ter döktürerek ve tabiki trafiğide bozarak tecrübe etmiştim:( kesinlikle aracı iyi tanımadan kullanmak çok yanlış bir hareket..
Ayrıca trafikte yol vermenin ve yol verene gülümseyerek teşşekür etmenin pozitif yanını yaşayan biri olarak kesinlikle "pskolojisi sağlam bireyler " olmaya davet ediyorum tüm sürücüleri.""

gene dün patronumun aracını servisten aldım geliyorum. kartal praktikere ugradım garajda sinyal verirken hız sabitletici kolu itmişim. alışverişi yaptım çıktım e5 e girdim basıyorum 20 den yukarı cıkmıyo dedım nooluyo servısten yenı cıktık mekanık problem yoktu bakım ve temızlık yapıldı. saga cektım aracı resetledım(kontagı kapatıp actım:=)) kalktım yok aynı "d" den manuele aldım yok olmuyo aynı o an uyandım garajda yavas gıttıgımden hızda 20 de sabıtlenmıs kolu cektım araba duzeldı. aslında bildiğim birşey ama o araçta yeni işte ve kontrol koluda solda sınyalın hemen altında. aracı iyi tanıyacaksın bu şart. bende 100 çeşit araba kullandım ama işte her araçta farklı birşey çıkıyor. mesela gene araç içinde özellikle sürücü tarafında yerde koltuk altında boş şişe vb hareketli cisimler çok tehlikelidir pedallerin altına kaçıp kazaya davetiye çıkarabilir. kışın motora ısınmak için giren kediler.(motoru çalıştırmadan kornaya basın kaputa tıktıklayın) gene kışın silecek sularına donmayı onleyıcı sıvı yada deterjan ekleyın. guvenlık acısından trafıkte kapıları kapatmasanızda (bence kapatın) hatcback arabalarda bagajı ayrıca kıtleyın cunkı merkezı kılıt acıksa bagajda acık ve sız aractan ınene kadar bagazdakı canta vs gıder. gıderse bırakın gıtsın pesınden kosarsanız kontagı alıp kosun yoksa arabada gıder:=). kımsa ıle dalasmayın kesınlıkle. onunuzu kesıp uzerınıze gelırlerse aractan ınmeyın kapıyı kıtleyın. karsı tarafla polemıge gırmeyın hemen 155 ı arayın acıl yardım ısteyın. emnıyet serıdınden gıdenlerı uyanık gecınen saygısızları abartmadan korna ıle protestonun otesıne gecmeyın. yayalara mumkun oldugunca yol verın. bayanlara yol vermeyı yanınızda esınız varken abartmayın. içten içe size saygı duyabilir ama doğaları gereği o anda acısını laf sokarak çıkarabilirler. erkeklere yol vermeyı (bayanlar ıçın gecerlı) dusunmeyın bıle:=). işin şakası bir yana bu yol vermek gerçekten çok önemli. bazıları anlamasa bile (ya bön bön bakarlar yada tabiki vereceksin tarzında basar giderler) sizin içiniz rahat stressiz bir şekilde yolunuza gidersiniz. şunu unutmayın ona yol verme buna verme gunde yuzlerce arabayla bogusup stres olacağınıza verın kurtulun...
herkese kazasız belasız yolculuklar...

Geri