Corsa D Lpg Taktırmalımıyım??

Dizelciler tamam iyi hoş az yakıyor çok kaçıyor "benzinden büyük LPG'den büyükeşit" ama 1.3 cdti 0-100 km hızlanması 14+ saniye olan bir araç için koltuğa yapıştırıyor demeyin bari o koltukta bir sorun vardır bence :)

size tek bişey sorucam; daha önce hiç dizel araç kullandınız mı?

*bi kere 14 sn'den daha kısa sürüyor bu 1
*2000 d/d öncesinde turbo ölü olduğu için o devire kadar ivmelenme yavaş oluyor ondan sonra KOLTUĞA YAPIŞTIRIYOR bu 2
*aynı bg güçlü araçlarda dizele ben oturim benzine siz oturun bakalım ya da siz dizele oturun ben benzine oturim hiç farketmez hangi motor daha çabuk çıkıyo 100'e görelim bu da 3

reno fluence 1.5 dci kullandım 105 hp 240 nm. güzel gidiyordu araç tiptronikti otomatik konumda kalkışta tam gaz yapınca iyi kaçıyordu yani.

"bu 1 bu 2" sert girmişsiniz olaya gerek yok böyle atışır tarzda :) her yazdığınıza bir cevabım var faydasız yere uzamasın konu diye yazmıyorum.

dizel büyük benzinli, dizel büyükeşit LPG diyerek zaten övmüşüm dizeli baştan ama abartmaya da gerek yok okuyan kişilerde hayal kırıklığı olmasın yani beklentiyi bu kadar yükseltmeyelim diye yazmıştım.

her yazdığınıza bir cevabım var faydasız yere uzamasın konu diye yazmıyorum.
çok şükür verilebilecek her cevaba bizimde cevabımız var

"bu 1 bu 2" sert girmişsiniz olaya gerek yok böyle atışır tarzda :)
şu sıralar baya ağır bi soğuk algınlığı geçiriyorum bi de üstüne kar yağdı tüm planlarım alt üst oldu gerginim biraz, sonradan okuyunca bana da sert geldi :)

dizel büyük benzinli, dizel büyükeşit LPG diyerek zaten övmüşüm dizeli baştan ama abartmaya da gerek yok okuyan kişilerde hayal kırıklığı olmasın yani beklentiyi bu kadar yükseltmeyelim diye yazmıştım.
o yazdığınızı atlamışım sanırım kusura bakmayın. tabi sonuçta beklenti meselesi. ben bu forumda 1.3 75 bg dizelin performans beklentisini karşılayan üyesinide gördüm, 1,6 180 bg bana yetmiyor diyeninide gördüm :) sonuçta herşey beklenti karşılığında

anlaştık furkan :)

1.6 180 beygir bana da yetmiyor bu aralar ama chip ile 200+ beygir yaptırsam bile ona da zamanla alışacağım o da sonra yetmeyecek o yüzden nefsime hakim oluyorum (şimdilik) :)

anlaştık furkan :)

1.6 180 beygir bana da yetmiyor bu aralar ama chip ile 200+ beygir yaptırsam bile ona da zamanla alışacağım o da sonra yetmeyecek o yüzden nefsime hakim oluyorum (şimdilik) :)

bu iş bence böyle uzar gider :) okul bitsin bi işe başlim kendi paramı kazanmaya başlayınca bende babamın arabasından inip inşallah kendi arabamı alıp beygirlerimi yükseltmeye başlıycam bakalım bana ne kadarı yeticek :)

Konunun seviyesi bilimsellikten çok farklı taraflara kaydığı için başka şeyler yazmak istemiyorum. Ben örneklerle bir gerçeği işaret etmeye çalıştım ancak bir futbol takımı tutmak ve savunmak edasıyla bu şekilde cevaplar yazılması tuhaf geldi bana. Konuyu açan arkadaşa vereceği kararında hayırlar ve başarılar dilerim.
Bir karar vermeden öncede forumda 1.3 cdti araçların yakıtı nasıl harcadığı ile ilgili açılmış en az 20 tane başlık var bunları açıp okumasında fayda var derim.
Herkese iyi forumlar.

benzın lpg en enıyısı arkadas 187 ykr yakıyor basmazsam sehır ıcınde ekonomı lıtre bazında lpg kım ne derse desın dızel derdı bıtmıyor sıfır alsan butce meselesı mazotun ne olcagı mechull bu gıdışle

hmm. Çoğunluk olarak Dizel diyorsunuz yani! . hiç dizel araba kullanmadm:S büyük ihtimalle dizel alabilirim. fakat tek Bir sorun kaldı:D bu dizel araçlarda yüksek devirlerde kullanıldığı zaman Turbo kolayca bozuluyormuymuş ne Öyle Bi söylenti gelmişti kulağıma bu doğrumudur? Diyelim Işıklarda Durdun bir Benzinli araca kafa tutabilirmiyim:)

Dizellerin bakımı hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

2. konu olarakta şimdi araçların teknik özelliklerine baktım 1.2'ler maşallah roket gibi yaaa 10sn altında çıkıyolar 100'e :)

1.2 benzinli 85bg 1053 kg 0-100ü 13,6 sn
1.3 dizel 75 bg 1160 kg 0-100 14,5 sn
aradaki fark -10bg ve +107 kg ama sadece 0,9 sn fark var (1sn bile değil :))

1.4 benzinli 100 bg 1088 kg 0-100 11,9 sn
1.3 dizel 95 bg 1154 kg 0-100 12,3 sn
aradaki fark -5bg ve +66 kg ama sadece 0,4 sn fark var (amma çokmuş)

veriler gösteriyor ki dizel modeller daha güçsüz ve daha ağır olmasına rağmen nerdeyse başa baş gidiyor. ama deniyor ki koltuğa nasıl yapıştırıyor :P yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi 2000 d/d'ya kadar turbo devreye girmediği için ivmelenme yavaş ama turbo devreye girdiği andan itibaren sizi KOLTUĞA YAPIŞTIRIYOR ve böylelikle 2000 devire çıkana kadar kaybettiğiniz zamanı size geri kazandırıyor.

başka soru?????????

corsa d 75 hp için konuşuyorum orjinal haliyle 12.5 snde 100 kmye ulaşıyor şimdi yok kesinlikle olmaz demeyin ölçtük ordan biliyorum 1160 kg aracın boş ağırlığı sıvılar eklendiğinde harekete hazır ağırlığı 1235 kg oluyor karter koruması vs yaptırırsanızda dahada artıyor

hmm. Çoğunluk olarak Dizel diyorsunuz yani! . hiç dizel araba kullanmadm:S büyük ihtimalle dizel alabilirim. fakat tek Bir sorun kaldı:D bu dizel araçlarda yüksek devirlerde kullanıldığı zaman Turbo kolayca bozuluyormuymuş ne Öyle Bi söylenti gelmişti kulağıma bu doğrumudur? Diyelim Işıklarda Durdun bir Benzinli araca kafa tutabilirmiyim:)

Dizellerin bakımı hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

dizel yada lpg seçmenizin nedeni ekonomi amaçlıdır ama arada sırada ışıklarda kalkış yapmak da istersen,z de1.3 95 lk corsa sizin işinizi görecektir hatta biraz daha işi ileri götürüp mehmet ustaya gidip aracı chiplerseniz 115 bg gibi bir güç alırsınız sonrada aynı hacimde ki bir çok araçla kapışrsınız

beni kesinlikle yanlış anlamayın ama foruma girdiğinizden beri yazıdğınız ve açtığınız konuları takip ettiğim kadarıyla ya ruhunuz genç yada siz 41 yaşında değilsiniz corolla corsayı geçer mi yada 1.2 1.3 dizel karşılaştırması bu konular biraz beni süphelendirdi

Foruma ilk üye Olduğumda Üye arşivinde de Yazmıştım Yaşım 21 1989 yerine 1968 yazdım Nasıl düzelteceğimide sordum fakat Cevap gelmedi :)

Geri