Dizel motor mu tercih ediyorsunuz LPG mi?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan schumici
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Dizel mi tercih ediyorsunuz LPG mi?

• Kullanılan toplam oy
    159
son zamlara rağmen 100 km de ortalama 6 litre yakan bir dizelle 10 litre yakan bir benzinlinin farkı ortada.

Mazotu 3.60 tan saysak Kmde 22krş.
Benzini 4.18 olarak saysak kmde 41.8krş.

Her şeyin orjinali :D

Bu arada ben mi yanlış biliyorum dizellerin CO2 emisyon değerleri (g/km) benzinliden daha daha düşük değil mi ?

http://www.opel.com.tr/tools/teknik-ozellik-brosurleri.html

Oğuzhan beyin belirttiği gibi parasal olarak nerdeyse yarı yarıya tasarruf ediyorsunuz dizelde. lpg'ninde fiyatı benzinin yarısından az fazla ancak benzinliden az biraz daha fazla yakıyor. hadi yinede fiyat olarak benzinlinin yarısı diyelim. sonradan neden aracıma orjinal olmayan bişeyi ekliyim, neden bagaj hacmimden çalim, neden lastiğim patlayınca stepnem olmadığı için yolda kalim.

lpg için montajıyla ruhsatıyla ekstradan 2.000tl vereceğime varsın dizele ekstra 4.000 verim, kafamda rahat etsin gaza basıncada lpg'yi geçsin daha ne isterim.

aynen herşeyin orjinali...

Hepsini Geçtim KapaLı otoparka bırakmıyorsunuz arabayı boylede bi kotu yanı var..Her Zaman dizel derim :)

ben izmir'deyim şimdiye kadar hiçbir kapalı otoparkta böyle bir sorun yaşamadım. 3 arabadan 1'inde LPG var zaten nasıl almazlar kapalı otoparka.

istanbul'da durum farklı galiba?

ben izmir'deyim şimdiye kadar hiçbir kapalı otoparkta böyle bir sorun yaşamadım. 3 arabadan 1'inde LPG var zaten nasıl almazlar kapalı otoparka.

İstanbulda hatrı sayılır alışveriş merkezlerinde o sıradan dönmek nasıl bir duygudur iyi bilirim Allah'tan 1 kere geldi başıma..artık istesemde gelemez.. Ben şahsen lpgden kurtulduguma memnunum.. Ama herkesin kendi şahsi yorumları fikirleridir..ben lpg performansı yada ekonomikliğinden değil.. Sadece bana verdiği yaşattığı huzursuzlu ve hammallğından bıkmıştım..

İzmir'de ne kural var ne de kurala uyan :kop:

son zamlara rağmen 100 km de ortalama 6 litre yakan bir dizelle 10 litre yakan bir benzinlinin farkı ortada.

Mazotu 3.60 tan saysak Kmde 22krş.
Benzini 4.18 olarak saysak kmde 41.8krş.

Her şeyin orjinali :D

Bu arada ben mi yanlış biliyorum dizellerin CO2 emisyon değerleri (g/km) benzinliden daha daha düşük değil mi ?

http://www.opel.com.tr/tools/teknik-ozellik-brosurleri.html

Dizelde çevreyi batıran CO2 emisyon değeri değilde partikül salınımı zaten...

dizelll... tek geçerim... ikisini de kullandım... şuan lpg kullanıyorum... kesinlikle dizelin yanından geçmezz... bikere dünya kadar beygirin olacağına fındık kadar turbon olsun... torkun olsun... seri hızlansın... tüple nerdeyse kafa kafaya yaksın... bi depoyla 800+ km gitsin... istediğin otoparka girsin... +++ diye giderrr... (ama kışın geç ısınır, sık bakım ister)

yada tüplü olsun... pompacı altına yatsın... otoparka girmesin... 1 depo tüp+1 depo benzinde 800 gitsin... çok yaksın az gitsin... koksun, korkun olsun... sabahları tüpün kırmızı lambası yeşile dönene kadar gözgöze gelll... --- diye giderrr... (kışın erken ısınır, bakım aralıkları uzundur...)

Benim 10 senedir aldığım bütün araçlarım benzinliydi. Fakat benzine yapılan son zamlar artık benide benzinliden soğutur oldu. Lpg konusunda bende çok araştırdım hala da araştırmaya-öğrenmeye devam ediyorum. Ama aracıma gidip, 30 bin TL veripte lpg taktırmak mantıklı gelmiyor. Ben gecenlerde istasyonda yakıt alırken, 180 beygirlik insignanın lpg aldığını gördüm. Adam mecbur kaldı heralde :)
Kimisi motora bir zararı yok desede buna katılmıyorum, ben zararı var diye düşünüyorum. Gelelim dizel konusuna. Dizelin ekonomik olduğu az yaktığı bir gercek. Yeni nesil dizel motorlar gercekten çok cazip. Hem çok sessiz hem performansı iyi. Ama burada oto firmalarının art niyeti çok fazla. Aynı model ve markadaki aracı dizel diye hem donanım olarak boşaltıp hemde fazlasıyla daha pahalıya satılmasını saçmalık. İnsanlar dizel alıcam diye bir cok donanımdan yoksun kalıyor. Donanımlı dizel olsun dersende, astarı yüzünden pahalıya geliyor.
Ankette benim tercihim yine dizel olur.

Ankara'da hep bu sorun vardı ama bir de geçen ay ostimde gerçekleşen patlamalardan sonra baya bir denetimi arttırdılar...

Geri